Hosting Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tıpkı pek çok farklı ürün veya hizmet alımında olduğu gibi hosting alırken bir karar vermeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkabilen firmalar sizin için en uygun paketi oluşturmak için çaba göstermektedirler. Alacağınız hosting hizmetinde sınırsız kaynak ve sorun çözücü destek hizmetinin olmasını isteyebilirsiniz. Hosting için en doğru seçimi yapabilmek için çeşitli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1. Fiyat

Bir hosting paketi satın alırken ilk dikkat ettiğimiz nokta fiyattır. Fiyat tercihlerimizde doğrudan etkilidir. Fakat en ucuz seçeneği hemen kabul etmek pek doğru değildir. Özellikle sitenizden para kazanmak istediğiniz zaman bu seçeneği görmezden gelmeniz gerekmektedir. Çünkü ucuz olan hosting paketlerinin genellikle yeterli kaynak sunamama gibi problemleri bulunmaktadır.

2. Özellikler

Bir hosting firmasının herkese hitap edebilmesi mümkün değildir. Bazı hosting firmaları çok iyi paylaşımlı planlar sunarken geriye kalanların sunduğu hosting planları yeteri kadar iyi olmamaktadır. Bir hosting hizmeti almadan önce hizmet satın alımı yapacağınız firmanın uzmanlık alanını kontrol etmelisiniz. Daha sonra size sunmuş olduğu imkanları gözden geçirmelisiniz.

3. Sınırlamalar

Bir hosting firması size oldukça profesyonel geldiyse onunla çalışmayı düşünebilirsin. Bir blog, e-ticaret sitesi, zengin içerikli bir site veya video yayınlama gibi çalışmalarda size destek olabilecek nitelikte özellikler sunan firmalarla çalışmalısınız. Ucuz bir hosting planının içerisinde yeterli miktarda depolama alanı, işlemci gücü veya bant genişliği olmayabilecektir. Fiyat kadar hosting paketinin kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız.

4. Teknik Destek

Birçok insan için en önemli nokta burasıdır. Sitenizde problem olduğu zaman anında erişim sağlayabileceğiniz bir hosting firmasıyla çalışıyorsanız sitenizdeki problemi çok daha hızlı bir biçimde çözebilirsiniz. Size hosting hizmeti sunacak olan firmanın hataları çözebilme konusunda kabiliyetli olmasına dikkat etmeniz bu nedenle oldukça önemlidir.

5. Ek Nitelikler

Bu kısım bir hosting firmasının neden tercih edilmesi gerektiğine yönelik nitelikleri içermektedir. Hosting firması diğerlerinden farklı olarak size ne gibi teklifler sunuyor bunları gözden geçirmelisiniz. Hosting firmasının TIER III standartlarında veri merkezi üzerinden hizmet veriyor olması, enerji tasarrufu yönünde çalışmalarının bulunması, ücretsiz alan adı servisleri sunması veya ücretsiz yedek oluşturma imkanı sunması bu tür ek niteliklerdir.

6. Donanım Kalitesi

Hosting firmanızın kullanmış olduğu sunucular hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu sunucularda yer alan işlemciler sektörün standartlarını yakalayabilmiş durumdaysa o hosting firmasıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Hosting firması size ne tür sunucular kullandığı konusunda bilgi vermiyorsa ondan uzak durmayı düşünmelisiniz.

7. Müşteri Yorumları

Hosting hizmeti almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta burasıdır. Hizmet almak istediğiniz hosting firmasını araştırmalısınız. Ondan hizmet almış olan diğer insanların yorumlarını incelemelisiniz. Bu yorumlar daha çok olumlu yönde ise araştırdığınız hosting firmasından hizmet almayı düşünebilirsiniz. Aksi durumda ise farklı bir alternatife yönelmeniz gerekmektedir.

8. Kullanıcı Arayüzü

Birlikte çalışmak istediğiniz hosting firması en teknik bilgilere sahip olsa bile size kullanacağınız ürünlerin kullanımı ve bakımı konusunda kullanışlı bir arayüz sunmak zorundadır. WordPress kurulumu, e-posta ayarlamaları, FTP üyelikleri oluşturma gibi pek çok işlemi kolay kullanılabilir bir arayüz üzerinden gerçekleştirme imkanı sunan hosting firmalarıyla çalışmalısınız.

9. Esneklik

Hosting hizmeti satın alacağınız firmanın size gelecekte planlarda esneklik yapabilme imkanını tanıması gerekmektedir. Siteniz büyüdükçe daha fazla işlemci gücüne veya daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyabilecektir. Siteniz büyüdüğü zaman onu farklı bir yere taşımak gibi işlemlerde bulunmak istemiyorsanız hosting firmasıyla en başından esneklik konusunda anlaşmanız gerekmektedir.

Bazı hosting firmaları planların esnek olup olmadığını hizmeti satın almadan önce özellikler kısmında size bildirmektedir. Bazıları ise sabit ve yükseltilemeyen özelliklere sahip hosting paketleri satmaktadırlar. Tercihiniz her zaman ilk türdeki gibi hosting firmalarından yana olmalıdır. Gelecek planlarınız için bu tür bir tercih çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap