Her Blogun Sahip Olması Gereken 5 Önemli Özellik

Blog/internet sitesi sahibi olan ve bilgi paylaşarak yoluna devam etmek isteyen her insanın isteyebileceği gibi sitelerin temelinin sağlam olması gerekmektedir. Temeli sağlam oluşturulmamış siteler ileride sıkıntı yaşamaya başlarlar. Bunu gündelik hayatımızda sıkça gördüğümüz binalarla karşılaştırabilirsiniz. Bir binanın görünümü çok iyi olabilir ama temeli sağlam atılmamışsa en ufak aksilikte yıkılabilir.

Siteler veya blog adresleri açısından benzer durum geçerlidir. Sitenizi veya blog adresinizi sağlam temeller üzerine inşa etmezseniz ileride sıkıntı yaşamaya başlarsınız. Dijital pazarlamanın bu denli önemli olduğu bir dönemde kitleniz ile etkileşim ve iletişim kurmak için göstereceğiniz çabaların bir karşılığının olmasını istersiniz.

Sitenizi başarılı bir adres haline dönüştürmek isterseniz yapmanız gereken sitenizi bir kez ziyaret eden kişiyi tekrardan geri getirebilecek kadar etkileyici bir tanışma sağlamanızdır. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Her sitenin sahip olması gereken temel özelliklerle bunu size anlatmaya çalışacağım. Bu yazım diğerlerine göre daha kısa ve anlaşılır açıklamalardan oluşacaktır.

☑ Tasarım ve Düzenin Temiz Olması

Elinizde çok değerli bilgiler yer aldığında bunu ilk olarak nasıl sunmayı düşünürsünüz? Bir kitap yazmak en makul seçenek gibi duruyor. Sitenizi yazacağınız bir kitap olarak düşünün. Aklınıza neler geldi? Tahmin edebileceğiniz gibi tasarımı ve düzeni temiz olan, kolay okunabilen bir fonta ve göz yormayan diğer tasarım ögelerine sahip olan bir siteniz olmalıdır.

Sitenizin temellerini atarken tasarım ve düzen ikilisini bir arada düşünmelisiniz. Sade ve okunaklı bir düzen ile elverişli ve duyarlı (tüm platformlarda sorunsuzca görüntülenebilecek) bir tasarımı bütünleştirmeye çalışmalısınız. Bunu başardığınız zaman sitenizin temellerini sağlam oluşturmuş olursunuz.

☑ Sosyal Medya Butonları

Bir site sahibi için, özellikle bir blog yazarı için iletişim çok önemlidir. İletişim olmazsa kitleyle etkileşim söz konusu olmaz. Sosyal medya iletişimi kolaylaştıran ve kitleniz ile fikir alışverişi yapmanızı sağlayan önemli bir alandır. Sosyal medya sadece kitleniz ile iletişim anlamında önemli değildir. Aynı zamanda kendi alanınızda aktif olarak faaliyet gösteren diğer blog yazarlarıyla iletişim kurmanız adına önemli bir alandır.

Sosyal medya butonları sitenizde yer aldığı zaman ziyaretçiler sizinle buradan etkileşim kurmayı göze alırlar. Bunun bir getirisi olarak sosyal medyada sizi takip eden kişilerin sayısında artış görülür. Bu artış daha fazla kişinin sizi takip etmesine olanak sağlar ve böylece hedef kitlenizi daha kolay yakalamayı başarırsınız.

Bir blog yazarı mutlaka sitenizde sosyal medya butonlarına yer vermelidir. Sosyal medya butonları olmadan bir sitenin temelinin sağlam olacağı maalesef düşünülemez.

☑ E-posta Listesi

Bir kişi sitenizi ziyaret etmişse hedefiniz o kişiyi tekrardan siteye getirebilmek olmalıdır. Bunu nasıl yaparsınız? Onu bir şekilde yeniliklerden haberdar etmeye çalışmalısınız. E-posta listeleri bunun için oluşturulur ve e-posta ile ziyaretçileri haberdar edebilmek en kullanışlı dönüşüm elde etme yöntemlerinden birisidir.

Sitenizde veya blog adresinizde e-posta aboneliği bileşeninin olduğundan emin olun. İnsanlar isteye bağlı olarak e-posta abonesi olmalıdırlar. Bununla birlikte günlük olarak değil haftalık veya aylık olarak insanları sitenizde olan yeniliklerden bilgilendirmeye çalışmalısınız. Günlük bilgilendirmeler bir süre sonra insanların canını sıkmaya başlayacak ve insanlar e-posta aboneliğinden çıkacaklardır.

☑ Hakkında Kısmı

Hakkında sayfasını unuttuğunuz zaman insanların sizi tanımasına mani olmuş olursunuz. Sitenizin temellerinin sağlam olmasını istiyorsanız mutlaka kendinizden bahsettiğiniz bir kısım olmalıdır.

[irp posts="5000" name="Can Alıcı Hakkımda Yazısı Nasıl Yazılır?"]

Hakkında sayfasında kendinizle ilgili bilgilere yer vermelisiniz. Bununla birlikte elde ettiğiniz başarılara, katkıda bulunduğunuz çalışmalara ve dahil olduğunuz projelere değinmeyi düşünmelisiniz. Hakkında sayfası kısa olmalı ve gerçek bilgilerden oluşmalıdır. Okuyucunun ilgisini çekebilecek bir hakkında sayfasına sahip olduğunuz zaman ilk izlenimi başarıyla oluşturmuş olursunuz.

☑ Blog Yazıları

Bir site sahibi olmak ile bir blog sahibi olmak arasında büyük farklılıklar vardır. Bir sitenin temelini oluştururken blog özelliğini dışarıda bırakamazsınız. En azından dijital pazarlamanın bugün geldiği noktada bunu yapmamalısınız. Bir blog adresi oluşturmak için farklı farklı kriterleri göz önünde bulundurarak hareket etmeyi düşünebilirsiniz.

Okumalısın: Blog

Sahip olduğunuz siteyi bir blog adresine dönüştürmek veya bir blog adresiyle ilişkili olarak işlevsel kalmasını sağlayarak sitenizi ziyaretçilerin gezebileceği niteliğe sahip bir adres haline dönüştürebilirsiniz. Blog adresinizi yönetmeye çalışırken mutlaka onun belirli konuları kapsamasına özen göstermelisiniz. Her konuda yazan bir yazar olmak yerine belirli bir konu veya konularda yazan bir yazar olmalısınız.

Bir site oluşturmak istiyorsanız sitenizin yukarıda yer alan özellikleri kapsamasını sağlamalısınız. Bu özellikler olmadan sitenizin başarılı olması pek mümkün değildir. Temelleri sağlam olmayan bir siteyle yola çıkarsanız kısa sürede hedeflediğiniz noktanın çok uzağında kalır ve hayal kırıklığına uğrarsınız. Basit veya sıradan demeden sitenizin faydalı olan tüm özelliklere sahip olmasına özen göstermelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap