Hafta Sonu Yapılacaklar Listesi

Hafta sonu geldiğinde sevinenlerden ama hafta sonunu yaşarken sıkılanlardan mısınız? Evet demekten çekinmeyin çünkü bu sadece sizin sorununuz değil! Yoğun çalışma döneminin ardından gelen tatil günlerini hepimiz özleriz. Özlemle beklediğimiz bu günler geldiğinde ise ne yapacağımızı bilmeyiz. Enerji toplamamız gereken günler bu günlerdir ama biz bu günleri genelde uyuyarak geçiririz.

hafta sonu yapilacaklar

Artık rutin bir hafta sonunana son vermenin zamanı geldi. Sizinle paylaşacağım hafta sonu etkinlikleri sayesinde bugünleri çok daha keyifli ve enerji dolu geçirmeyi başarabilirsiniz. Hazırsanız okumaya başlayabilirsiniz. Not alarak ilerlemeyi unutmayın.

Fazla Uyumaktan Kaçının

Hafta sonu geldiği zaman uyumak size alışılmış bir şeymiş gibi gelse bile aşırı uyumak aslında zararlıdır. Hafta sonu aşırı uyuduğunuz zaman vücudunuzun biyolojik ritmiyle oynamış olursunuz. Uyumayı hepimiz isteriz ama bu durum biraz farklıdır. Eğer gereğinden fazla uyursanız ilk iş gününde uyandığınızda kendinizi afallamış hissedersiniz ve bu ilk iş gününde kendinizi bir sendromun ortasında bulmanız anlamına gelir.

fazla uyumak

Haftanın her günü aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Bu biyolojik ritminiz açısından size fayda sağlayacaktır. Hafta sonları gün içerisinde 10-15 dakikalık kısa kestirmeler yapın. Duygularınızı yenileyin ve negatif olanlardan kurtulun. Enerjinizi toplamak istiyorsanız bu kısa süreli kestirmeler size tahmin edeceğinizden çok daha fazla yardımcı olacaktır.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Son dönemlerde sık görüşmediğiniz ama sevdiğiniz arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla görüşmeye çalışın. Bunu kendinizi suçlu hissettiğiniz için değil yapmak istediğiniz için yapın. Zorunluluklar insana mutluluk vermez. Bu görüşmeler mutlaka bir seçenek olmalıdır. Bu seçeneği seçerek mutluluğa yakın olduğunuzu hissetmelisiniz. Sevdiklerinizle vakit geçirmek hayat boyunca elde edebileceğiniz en güzel duygulardan birisidir.

sevdiklerinizle vakit gecirin

Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz insanlar sizin düşüncelerinize değer veren insanlardır. Bu insanlarla vakit geçirirken o an içinizde bulunan dertleri dökme fırsatını elde edebilirsiniz. Bunun yanında onların dertlerini dinleyebilir ve onlara destek olabilirsiniz. Hangisini yapacak olursanız olun her birisinde mutlu olacağınız ve geçirdiğiniz vakitten memnuniyet duyacağınız neredeyse kesin gibidir. Öyleyse sevdiklerinizin kıymetini bilmeli ve onlara vakit ayırmalısınız.

Teknolojiden Uzaklaşın

Biliyorum ve anlıyorum. Teknolojiden uzak durmak o kadar kolay değil. Hafta sonu bu, nereden baksanız tek özgür kaldığınız zaman dilimi gibi bir şey. Televizyon izlemeyin, bilgisayarda oyun oynamayın veya telefonunuzu bir kenara bırakın demek gerçekçi gelmiyor ama bunu ciddiye almalısınız.

teknolojiden uzak durun

Zihninizin kesinlikle stresten uzak durması gerekiyor ve bunu televizyon gibi aletlerden uzak durarak gerçekleştirmelisiniz. Bir kitap okuyabilirsiniz, bir dergi okuyabilirsiniz veya daha farklı bir şey yapabilirsiniz. İçerisinde teknolojik aletlerin olmadığı bir şey gerçekleştirmelisiniz. Ancak bu şekilde biriken streslerden uzaklaşabilirsiniz.

Dışarı Çıkın

Hafta sonu evdeyim yaşasın! Bence yaşanacak bir durum yok. Hafta sonu kendinizi eve kapatmanızın bir anlamı yok. Dışarı çıkıp gezmelisiniz, kapalı alanlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek istediğinizde bile açık alanları tercih edin. Temiz havaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Bazı durumlarda hafta sonunu belirli faaliyetlere ayırmayı düşünebilirsiniz. Doğada bir yürüyüş yapabilir ve hem spor yaparak hem de temiz hava soluyor olabilirsiniz. Bu tür birbirinden farklı gibi gözüken durumları bir araya getirerek hafta sonunuzu çok daha eğlenceli bir biçimde geçirebilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Hafta sonu kahvaltı yaparken rahat olun. Arkanızdan kovalayan kimse olmayacak. Bir iş toplantısına yetişmek zorunda kalmayacak veya erkenden okulun yolunu tutmanız gerekmeyecek. Olabildiğince sakin bir biçimde kahvaltınızı yapın. Yediklerinizin tadına dikkatlice bakın. Olabildiğince sevdiğiniz şeyleri tüketmeye çalışın ve yemeklerinizi çok daha lezzetli hale dönüştürün.

yediklerinize dikkat edin

Bununla birlikte sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Mutlaka kendinize özel bir meyve suyu hazırlayın ve bunu tüketin. Yemeklerde tüketeceğiniz gıdalara dikkat edin. Sağlıksız beslenmeniz durumunda geleceğinizi tehlike altına atmış olursunuz. Bu nedenle olabildiğince sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Odanızı/Evinizi Temizleyin

Eğer diğer haftalara nazaran bu hafta içi çok daha az yorulmuşsanız kendinize bir iyilik yapın ve odanızı veya evinizi temizleyin. Odanızda yer alan kitaplar dağınıksa, masanızın üstünden toplamanız gereken kağıtlar varsa bunlara vakit ayırıp vakit geçirdiğiniz çevreyi düzenleme yoluna girişebilirsiniz.

temizlik yapin

Önümüzdeki hafta içinde giyeceğiniz kıyafetleri düzenlemek de iyi bir fikir olabilir. Her gün ne giyeceğim diye düşünmek yerine bunları hafta sonundan ayarlamak size zamandan tasarruf etme konusunda yardımcı olur. Gereksiz stresten uzaklaşabilir ve farklı işlere daha fazla vakit ayırma şansını elde edebilirsiniz.

Endişe Dolu Olmayı Unutun

Hayatın basit bir kuralı vardır. Kontrol sahibi olmadığınız konularda endişelenmeyi bırakın. Hava durumu kötüyse ayak uydurmak en doğru seçimdir. Sürekli hava çok kötü ne yapsam diye endişelenmek size bir fayda sağlamayacaktır. Kontrol sahibi olduğunuz konularda endişeleniriz varsa bunları bir liste haline getirip tek tek çözmeye çalışmak iyi bir fikir olabilir. Geriye kalanları ise düşünmekten vazgeçmelisiniz.

Planlı hareket etmeye özen gösterin. Sorunlarınızı çözmenin en kolay yolu planlı hareket ederek onlarla yüzleşmektir. Bu sayede hem adım adım size yük olan sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz bulacağınız çözümleri farklı bakış açılarıyla ele alarak kendinize takip edilebilecek birden fazla yol oluşturabilirsiniz.

endiseli olmayin

Düşüncelerinizi Dikkate Alın

Kendinizi dinleyin. Bunun çok iyi bir şey olmadığını söyleyen insanlar olabilir ama düşünceleriniz olumlu veya olumsuz olsa dahi onlara kulak verin. Sadece olumlulara değil aynı zamanda olumsuz düşüncelere vakit ayırın ve arkalarındaki nedenleri belirlemeye çalışın. Olumsuz düşüncelerin kulağınıza ne fısıldadığı kadar bunları nasıl olumlu düşüncelere çevirebileceğiniz de önemlidir.

Kendinizi sakinleştirmek için özel kelimeler seçebilirsiniz. Olumsuz düşünceleri aklınıza getirirken öfkelenmek ve kaygılanmak gibi enerjinizi tüketecek düşünce girdaplarından uzaklaşmaya çalışmalısınız. Bu konuda her zaman başarılı olamayabilirsiniz ama bir kez başarıya ulaştığınızda kendinizi olumlu düşüncelere yöneltmenin bir yolunu bulmuş olursunuz.

Kahkahalara Karışın

Gülmek bir insanın kullanabileceği en mükemmel ilaçlardan birisidir. Gülmek acıyı unutturur, gülmek hüznü unutturur, gülmek endişeyi de unutturur. Her insan gülemez, sembolik dahi olsa gülmeyi başaramayacak insanlar vardır. Bunlardan biri değilseniz şanslısınız çünkü hafta sonunu gülmeye ve eğlenmeye ayırabilirsiniz.

kahkaha atin

Arkadaşlarınızla bir araya gelip gülüp eğlenebilirsiniz. Komedi filmleri veya şovları izleyip gülmeye çalışabilirsiniz. Mizah kitapları okuyarak gülmenin alternatif yollarını keşfedebilirsiniz. Ne olursa olsun gülmek sizi mutlu etmeyi başarır. Anlık bir şey olduğuna inanmayın çünkü güldüğünüz zaman ruh halinize yansıyacak mutluluk uzun bire daha ruh halinizde etkisini gösterecektir.

Memnuniyetinizi Belli Edin

Memnuniyetinizi anlatmak hafta sonuna özgü bir durum olmamalıdır. Haftanın her günü memnuniyetinizi belli etmeniz gerekir. Aileniz, arkadaşlarınız, yediğiniz yemek ve yaşadığınız hayat gibi sahip olduğunuz her şeye şükretmelisiniz. Bu şükür, sahip olamayanlardan olmadığınız içindir. Bu şükür, sizden daha kötü durumda olan insanların varlığından haber olabildiğiniz içindir. Hayatın kısa olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve olabildiğince şükretmeye özen göstermelisiniz.

Pencereye çıkıp doğan güneş için dahi şükretmeyi düşünebilirsiniz. O güneşten mahrum kalıp yeşermeyi başaramayan ağaçların olduğunu aklınıza getirebilirsiniz. İçtiğiniz bir damla suyu bulamadığı için kuraklıkla mücadele etmeye çalışarak hayata tutunmayı başarmak için uğraşan insanları düşünebilirsiniz. Şükür ve memnuniyet sizi daima mutlu edebilecek duygulardır. İçten geldiği sürece insanın huzurlu olmasını sağlayabilirler.

Hobilerinize Vakit Ayırın

Hafta sonu vakit geçirirken çoğu kez hobilerinize vakit ayırmayı düşünürsünüz. Bu doğal bir durumdur çünkü hobileriniz eğlendiğiniz ve kafa dağıtmayı başardığınız etkinliklerin başında gelir. Fotoğraf çekmek, bir şeyler karalayarak resim yapmak veya bir şeyler yazmak gibi hobileriniz varsa bunlara daha fazla vakit ayırarak hafta sonunuzu keyifle geçirmeyi başarabilirsiniz.

hobilerinize vakit ayirin

Hafta sonu en çok zihinsel rahatlamaya ihtiyacınız olacağı için hobilerinize vakit ayırmanız bu açıdan da önemlidir. Kısacası kendinize vakit ayırmanız gerekir. Eğlendiğiniz veya keyif aldığınız şeyleri yapmanız gerekir. Bu şekilde zihinsel olarak rahatlamayı başarabilirsiniz.

Ziyaretlere Katılın

Hafta sonunu nasıl geçireceğiniz konusunda kararsız durumdaysanız planlamayı bırakın başkaları yapsın. Yaşadığınız şehirde bulunan bir müzeyi ziyaret edebilir, bir kütüphaneye gidebilir, bir tiyatroyu izlemeye gidebilir veya buna buna benzer şeyler yapabilirsiniz. Bu etkinliklerin planlaması önceden yapılmış olur ve size sadece kurallara uygun bir biçimde hareket etmek kalır.

Çoğu zaman bir müzeyi ziyaret etmek en doğru tercihtir çünkü her zaman belirli nesneleri görme fırsatını elde edemeyebilirsiniz. Arkeoloji müzelerine giderek eskiye dönük nesneleri, eşyaları veya aletleri gözlemleyebilir, tarihçelerine bakarak genel kültür bilginizi de yükseltebilirsiniz.

Alışverişe Çıkın

Özellikle kadınlar hafta sonunu alışverişe ayırmak isteyebilirler. Bu durum en çok sevdikleri etkinliği yerine getirmek istemelerinden kaynaklanır. Tek başına alışverişe çıkmak isteyen bir kadın görürseniz anlayışla karşılamalısınız çünkü başkalarıyla alışveriş yapmak acele etmeleri anlamına gelir. Acele etmek ise alışveriş keyfini olumsuz yönde etkiler.

alisverise cikin

Alışverişe çıktığınız zaman önünüze gelen her şeyi satın almak zorunda olmadığınızı unutmayın. Alışveriş aynı zamanda gezmek, yeni çıkan şeylerin neler olduğunu öğrenmek ve bunlara yakından göz atmak anlamına gelir. Alışverişe çıkacağınız zaman bu gerçekliği kabul ederek hareket etmeniz bütçenizi zorlamayacak olmanız açısından önemlidir.

Sınırları Zorlayın

Hafta sonu size aittir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi zorlamak istiyorsanız hafta sonu bunun için en ideal zaman dilimlerinden birisidir. Testler çözün, bulmacalarla uğraşın, zihinsel problemlerle meşgul olun. Kendinizi zorlayın ve sınırları aşmaya çalışın.

Bu bana anlamsız geliyor neden yapayım ki diye düşünmeyin. Sınırları zorladığınız zaman kafanızı dağıtmanız çok daha kolay olacaktır. Tüm konsantrasyonunuz önünüzde duran sorulara bağlı olduğu zaman kendinizi dertlerinizden ve endişelerinizden biraz daha uzaklaştırmış olursunuz.

sinirlari zorla

Müzik Dinleyin

Hafta sonunda müzik dinlemek kulağa çok garip gelebilir. Bir de şu açıdan düşünün; rahatlamak için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir melodi olabilir. Kulaklığınızı taktığınız zaman duyduğunuz melodi size huzur veriyorsa bu durumda doğru müziği seçmişsiniz demektir.

Müzikle gerçekleştirilen terapileri daha önce duymuş olabilirsiniz. Bunun için aşırı profesyonel bir yaklaşıma ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken en sevdiğiniz müzikleri bir araya getirmek ve onları dinleyerek huzur bulmaktır.

Hayatın kısa olduğunu unutmayın. Hayat kısayken kendinize vakit ayıramadan bir ömür geçirmiş olduğunuzu anımsamak yaşlanınca en kötü hatıralarınızdan birisi olabilir. Hafta sonu, hafta içinin yoğun koşuşturmasından arındığınız bir zaman dilimidir. Öyleyse bu zaman dilimini tadını çıkaracağınız etkinliklere ayırmanız çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap