Google’da Ücretsiz Reklam Yapmak

Bu bazılarını şaşırtabilir ama ufak bir işletme durumundaysanız Google My Business aracılığıyla Google üzerinden ücretsiz reklam alabilirsiniz. Google yerel arama sonuçlarını iyileştirmek için çeşitli imkanlardan yararlanmayı uygun görmektedir.

Bu imkanların başında ise işletmeler hakkında arama motoru sonuç sayfası üzerinden bilgi sunmak yer alır. Bu işletmeler için ücretsiz reklam anlamını taşır. Bu yazımda bunu nasıl yapabileceğinizi size göstermek ve faydalarından bahsetmek istiyoruz.

google my business ucretsiz reklam

Google’da Ücretsiz Reklam

Google'ın sunduğu bu ücretsiz reklam fırsatının neden faydalı olduğunu şimdiden merak etmiş olabilirsiniz. Temelde bunun faydası firmanızı arama motoru sonuç sayfası üzerinden tanıtmaktadır. Dünyanın en büyük arama motoru üzerinden ücretsiz tanıtım hakkına sahip olsanız bunu gerçekleştirmek istemez misiniz? Öyleyse ayağınıza gelen bu fırsatı kaçırmamalı, daha fazla trafik ve daha fazla potansiyel müşteriyle tanışma imkanını yakalamalısınız.

Google My Business: Google'da Ücretsiz Reklam Fırsatı

Şunu aklınıza getirin: Bir arama yaptınız ve ilk sırada bir işletme çıktı. Ne düşünürsünüz? Aklınıza bunun bir ücretsiz reklam olduğu gelir mi? Gerçekte ise bu bir ücretsiz reklam olabilir. İşi bilen herkes bunu gerçekleştirebilir!

Ufak adımlarla başlayalım ve Google'dan ücretsiz reklam almaya kadar yavaş yavaş ilerleyelim. Google'dan ücretsiz reklam almak istiyorsanız Google My Business'ta işletmenizin bilgileri yer almalıdır. Bunu yapabilmek için aşağıdaki gereksinimleri karşılamalısınız:

➦ İşletmenizin kısa özetini yazmalısınız.

➦ Telefon numarası, adres, site adresi, çalışma saatleri ve tanıtmak istediğiniz diğer iletişim bilgilerini yazmalısınız.

➦ İşletmenizi temsil edecek bir logo veya görsel eklemelisiniz.

Bunları yapabilmek ve Google My Business üzerinden daha fazla ayar gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Hesabı Düzenleme

Hemen http://www.google.com/business adresini ziyaret edin. Google My Business hesabınızı düzenlemek için "Google'a Taşının" kısmına tıklayın.

google reklam

Google My Business hesabınız doğrudan Google hesabınız ile bağlantılı olacaktır. İlk olarak mevcut kaydı olup olmadığını gözden geçirin. Eğer mevcut bir listeleme varsa bu kaydı düzenleyebilirsiniz. Eğer mevcut bir kayıt yoksa bir kayıt oluşturmalısınız. Bunun için "Tüm İşletme Ayrıntılarını Kendim Girmek İstiyorum" kısmına tıklayarak bir sonraki adıma geçmelisiniz.

google reklam vermek

Adım 2: İşletmenizin Bölge Bilgilerini Girin

"İşletmenizi Ekleyin" kısmına tıkladıktan sonra Google sizden işletmeniz hakkında bölge bilgilerini isteyecektir. Buna ek olarak telefon numarası ve kategori bilgilerinizi doldurmanızı talep edecektir.

google my business reklam

Eğer fiziksel bir mağazaya sahip değilseniz yani ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak sunuyorsanız formda işletmenizi bir hizmet alanı işletmesi olarak kaydetmeniz gerekir. Bu sayede hizmet verdiğiniz şehirleri veya bölgeleri belirleme imkanına sahip olabilirsiniz. İnsanlar işletmenize benzer kayıtları aradığında işletmeniz belirlenen bölgede görünür olur.

Eğer işletmeniz belirli şehirlere veya bir şehir içinde belirli alanlara hizmet veriyorsa, ilk seçeneği seçerek hizmet verdiğiniz alanları belirlemelisiniz. Bu seçenek sayesinde firmalar belirli bölgelerde hizmet veriyor olduklarını ön plana çıkarabilirler. Böylece bulunmaları çok daha kolay olur.

Adım 3: İşletmenizi Onaylayın ve Kullanım Şartlarını Kabul Edin

İşlemenizin tam kaydını gerçekleştirmeden önce yani Google, Google+ sayfanızın yönetilmesine izin vermeden önce girmiş olduğunuz tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeli ve ardından Google My Business Kullanım Şartlarını kabul etmelisiniz.

Adım 4: İşletmenizi Onaylama

Google yaptığınız kaydın herkese görünür olmasını sağlamadan önce işletmenizin gerçek olduğunu bilmek ister. Bu Google'ın sahte ve reklama yönelik kayıtları kontrol ettiği bir aşamadır. Google size 1-2 hafta içerisinde onaylamaya yönelik bir takım bilgiler gönderecektir. Bu bilgilerin yanında bir sonraki adımlarda neler olacağını belirtecektir. Alternatif olarak işletmenizi telefon yoluyla da onaylamayı başarabilirsiniz.

Onay kısmını atlama şansınız vardır. Ancak bunu yaparsanız işletmenize ait bilgiler arama sonuçlarında gözükmeyecektir. Bu doğrultuda Google'ın sunduğu ücretsiz reklam fırsatından yararlanamazsınız.

Adım 5: İşletmenizin Kayıt Bilgilerini Tamamlayın

Daha önce belirttiğim gibi Google, işletmenizin Google+ sayfasında yer alan bilgilerden yola çıkarak Google My Business kaydınızın güçlenmesini sağlar. Google+ sayfasını düzenlemek bu nedenle oldukça önemlidir. Sayfanızın en üst kısmında yer alan "Düzenle" butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. Ardından, işletmenizin detaylarına yer vererek bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız.

googleda ucretsiz reklam

Bu detayların birçoğu Adım 2'de girdiğiniz bilgilerden oluşacaktır. Bununla birlikte dilerseniz site, çalışma saatleri, profil fotoğrafı, tanıtım bilgilerini girebilirsiniz. Tanıtım bilgisi işletmeniz hakkında kısa bir açıklamayı içermelidir. Bu kısma arama sonuçlarında bulunmak istediğiniz anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın ve tanıtım bilgisi kısmını olabildiğince kısa ve ilgi çekici yazmaya çalışın.

Adım 6: İşletmenizin Google+ Sayfasını İyileştirin

Google'ın istediği bilgileri girmenin yanında işletmenize ait Google+ sayfasını iyileştirmeyi düşünmelisiniz. Google My Business kaydıyla ilgili arama motoru sonuç sayfasında çıkan sonuçlarda Google+ sayfanızın yer almasını istiyorsanız bu son derece önemlidir. Google+ sayfanızı iyileştirmek için "İşletmem" kısmının yanında yer alan "Google+ Sayfası" kısmına tıklayın ve aşağıda yer alan bilgileri düzenlemeye çalışın:

✔ Kapak Fotoğrafı: Yüksek kaliteli ve ilgi çekici bir kapak fotoğrafı seçin. Bu görsel işletmenizi temsil edeceği için görsel açıdan uygun olmalıdır.

✔ Hikayeniz: Bunu bir tür "Hakkında" sayfası olarak düşünün. Ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve onlara işletmeniz hakkında net bilgiler vermek istiyorsanız bu kısmı kullanabilirsiniz. İşletmenizin açıklamasını verdiğiniz ürün ve hizmetlere yönelik düzenleyin ve arama sonuçlarında bulunmak istediğiniz anahtar kelimelere bu kısımda yer verin.

✔ Bağlantılar: Ziyaretçilerin göz atmasını istediğiniz ek bağlantıları girmeyi unutmayın. İşletmenizin sitesinin yanında insanları blog adresinize yönlendirebilirsiniz. Varsa bir etkinliğe davet edebilir veya tanıtımını yaptığınız bir açılış sayfasını buraya ekleyebilirsiniz.

✔ Fotoğraflar ve Videolar: Sayfanızı ziyaretçiler açısından daha ilgi çekici hale dönüştürmek istiyorsanız işletmeniz, ürünler veya hizmetler hakkında resim veya videolar eklemeyi unutmayın. Bir mekan işletiyorsanız sanal bir gezinti oluşturmayı düşünebilirsiniz.

✔ Durum Güncellemeleri, Etkinlikler ve Anketler: İşletmenizin sayfasını düzenli durum güncellemeleri, etkinlikler ve anketlerle aktif tutmaya çalışın.

✔ Değerlendirmeler: İşletmeniz için yapılan değerlendirmelere cevap vermeye çalışın.

✔ Ayarlar: Sayfanızın ayarlarını sol kısımda yer alan açılır menü üzerinden düzenleyebilirsiniz. Bildirim ayarları ve sayfa yöneticileri gibi düzenlemeleri bu kısımdan yapabilirsiniz.

Google My Business pazarlamacılara ziyaretçilerin ihtiyaç duyacağı en uygun bilgileri doğrudan Google Arama üzerinden sunma imkanı tanır. Bu sayede işletmenizi çok daha fazla kişiye ulaştırabilir ve daha bilinir bir marka haline dönüşebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap