Google Disavow Link Aracı Kullanımı

Google Disavow link aracı Penguin güncellemesinden sonra en çok konuşulan özelliklerden birisi oldu. Google, Penguin güncellemesini çıkardıktan sonra SEO dünyasında fırtınalar kopmaya başladı ve özel blog ağları, link satın almalar ve diğer yöntemlerle elde edilen gereksiz linklerden nasıl kurtulacağını bulmaya çalışan birçok kişi oldu.

Bu yeni bir problemi beraberinde getirmiş oldu.

Penguin güncellemesi gereksiz olarak nitelendirilen yöntemler kullanılarak oluşturulan backlinkleri kullanan ve arama motoru sıralamasını aldatmaya çalışan kişileri cezalandırmak için çıkarılmıştı. İnsanlar bu durumu uygunsuz bir biçimde kullanmaya başladılar ve yüksek sıralamaya sahip siteleri etkilemek için gereksiz linkler oluşturdular. Bunlardan bazıları işe yaradı ve bazı önemli markalar etki altında kaldı. Artık siteye yönlendirilen linkleri kontrol etmek gerekiyordu. Bing bu durumu anlayışla karşıladı ve bir araç geliştirdi. Bir süre sonra ise aynı hamle Google'dan geldi.

Google Disavow Link Aracı Nedir?

Google Disavow link aracı Google tarafından site yöneticilerine gereksiz ve kötü linkleri Google'a raporlama ve kaydetme imkanı sunan bir araçtır. Teknik olarak Google gereksiz linkleri otomatik olarak tespit etmektedir ve bu nedenle bu işlemi yapmak gerekli değildir. Ancak Google bu konuda site yöneticilerine daha fazla destek olarak linkleri kontrol edebilme imkanı sunmaktadır.

Kısacası, Google sitenizi değerlendirirken bu araç aracılığıyla rapor etmiş olduğunuz linkleri değerlendirme kapsamına almamaktadır.

Google Disavow Link özelliği nasıl kullanılır?

Öncelikle bunun herkes tarafından kullanılamayacak bir özellik olduğunu belirtmek gerekir. Eğer kontrolünüz dışında gereksiz linklerden etkileniyorsanız bu durumda bu aracı kullanabilirsiniz. Bu aracı zor kılan durum ise kurtulunacak linklerin neler olduğunu belirlemektir. Bu linkleri belirlemek için çeşitli SEO araçları kullanılabilir ama aşağıda gördüğünüz görsel üzerinden anlayacaksınız ki Google Webmaster Araçları üzerinden de bu linklere ulaşabilirsiniz.

google disawow link araci 1

Bu tabloyu indirin butonuna bastığınız zaman:

google disawow link araci 2

yukarıdaki görsel gelecek karşınıza. Tamam deyip bilgisayarımıza indiriyoruz. Bundan sonra ise:

Bir metin dosyası (.txt) oluşturun ve kurtulmak istediğiniz linkleri buraya yazın. Linkleri yazarken her satırda bir link olacak şekilde ekleme yapın. Eğer bir alan adından gelen tüm linkleri engellemek istiyorsanız domain: timurdemir.com.tr olarak ekleme yapın. Listeniz hazır olduğu zaman Google Disavow sayfasına gelin ve Disavow seçeneğini kullanın.

google disawow link araci

Bir sonraki sayfada tekrardan Disavow seçeneğine tıklayın ve açılır pencerede oluşturmuş olduğunuz metin dosyasını yükleyin. Bu sayede tüm gereksiz linkleri Google'a bildirmiş olursunuz.

google disawow link araci 4

Ancak bu özelliği bilginiz yoksa kullanmamalısınız. İstemeden faydalı bir linkten kurtulmayı seçmiş olabilirsiniz ve sitenizin sıralamasını etkileyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap