Google Analytics Alternatifi Analiz Servisleri

Bu yazımda  işletmeler ve firmalar için kullanışlı Google Analytics alternatifi analiz servisleri hakkında bilgiler vereceğim.

Google Analytics dünya genelinde milyonlarca webmasterın kullandığı kuşkusuz en popüler analiz yazılımı. Çalıştırması kolay olduğu gibi, kullanması da serbest. Küçük iş sahiplerinin ve başlangıç seviye bloggerların ihtiyacından fazlası var.

Ancak büyük firmalar ve işletmeler için yetersiz kalabiliyor buda Google Analytics'in alternatiflerini aramaya zorluyor.

google analytics alternatifi analiz servisleri

İşletmenizin türüne göre farklı ve belirgin gereksinimlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Google Analytics kullanılabilecek tek analiz aracı değildir. Hatta ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek nitelikte bile olmayabilir. Aşağıda yer alan araçlar site ziyaretçilerinden topladığınız verileri daha iyi anlamanıza ve sitenizi büyütmek için gerekli ayarları yapmanıza olanak sağlar.

Eğer bu araçların neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıda yer alan Google Analytics alternatifi olabilecek göz atabilirsiniz.

Clicky

Clicky, pazarda yer alan en popüler analiz araçlarından birisidir. Google Analytics'e benzer şekilde işletmeniz için gerekli tüm verileri analiz edebilirsiniz. Clicky, sahip olduğu özellikler ile analiz verilerine daha fazla ölçütler ekleyebilir. Isı haritası görünümü ve hedeflerinize bağlanmak için yeterlilikler ve ayrık testler bunlardan bazılarıdır.

Arayüzünü kullanmak için biraz alışmak gerekiyor, ancak alıştığınızda son derece kullanışlı arayüzü ve zengin içeriğiyle sizi şaşırtıyor. Günlük 3,000 sayfa görüntülenmesi altında olan siteler için ücretsiz. Eğer siteniz günlük 3,000'den fazla görüntülenme alıyorsa, ödeme yöntemi için seçim yapmanız gerekiyor.

Tüm temel analiz özelliklerinin yanında eğer işletmeniz Twitter promosyonlarıyla ilgileniyorsa bu araç size Twitter izleme özelliği sunmaktadır. Bu servisin 21 günlük ücretsiz deneme sürümü vardır ve ücretli versiyonu aylık 9.99$ ile 19.99$ arasında farklılık göstermektedir.

Site Adresi: http://clicky.com/

Kissmetrics

Diğer ölçüm firmalarının aksine bu araç sitedeki görüntülenme türü verilere değil insanların verilerine odaklanmaktadır. İnsanlar sitede neler yaptılarsa Kissmetrics bunları size söylemektedir. Sitenizden bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız bu araç sizin için kullanışlı olacaktır. Bu araçtan alacağınız izlenimlere göre bilinmeyen ziyaretçileri sadık müşterilere dönüştürme fırsatını nasıl yakalayacağınızı bilirsiniz.

Sunduğu çeşitli özelliklerin yanında bu aracı kullanmak için kesenin ağzını biraz açmanız gerekmektedir. Aylık ücreti 150 dolardan başlangıç göstermektedir.

Site Adresi: https://www.kissmetrics.com/

Woopra

Tıpkı Kissmetrics gibi Woopra'nın ana hedefi siteye gelen müşterilerin davranışlarına odaklanmaktır. Görüntüleme paneli oldukça basittir, kullanımı kolaydır ve birbirinden iyi çeşitli özellikleri barındırmaktadır. Müşterilerin sitedeki davranışlarını yorumlama özelliği sayesinde en çok ilgi çeken veya odaklanılan unsurların neler olduğunu tespit edebilirsiniz.

Woopra'nın sunduğu farklı özellikler sayesinde müşteri davranışı izlenimlerini farklı bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu aracın kişiselleştirilebilir bildirim özelliği bulunmaktadır. Bu özellik ziyaretçilerin sitenizdeki faaliyetlerini anında size e-posta ile haber vermektedir. Ücretsiz deneme sürümü 30 gün sürmektedir ve daha sonraki ücretli planlar 79.95$ ile 199.95$ arasında değişiklik göstermektedir.

Site Adresi: https://www.woopra.com/

Mixpanel

Mixpanel kendisini en gelişmiş analiz aracı olarak tanıtmaktadır. Görüntüleme paneli oldukça temiz bir tasarıma sahiptir. Bölümlere ayırma aracı sayesinde kullanıcılar hakkında gerçek zamanlı veriler toplamanıza imkan sağlamaktadır.

Sitenizdeki dönüşümleri anlamak bu aracın sunmuş olduğu huni analizleri sayesinde çok daha kolaylaşmaktadır. Bu analizler sayesinde müşterilerinize ait değerleri de belirleme şansına sahip olursunuz. Mixpanel iki farklı pakete sahiptir. Birincisi etkileşim paketi, diğeri ise insanlar paketidir. Bu aracın ücretsiz versiyonu bulunmaktadır ancak daha fazla özellikten faydalanmak için ücretli planları gözden geçirmelisiniz.

Site Adresi: https://mixpanel.com/

FoxMetrics

Foxmetrics bir etkinlik izleme ve web analiz aracıdır. Bu araç kullanıcıları tüm standart analiz özellikleriyle beslemektedir. Analiz firmaları, insanlara ait verilerin sayfa görüntüleme verilerinden daha fazla şey sunduğunu fark etmişlerdir. Bu platform öncelikli olarak siteyi ziyaret eden kişilerin eylemlerine ve faaliyetlerine odaklanmaktadır.

Foxmetrics dört farklı plan sunmaktadır. Küçük, orta ve büyük planlar aylık 20 ile 120 dolar arasında fiyatlara ve yüksek hacimli versiyon ise özel fiyatlara sahiptir.

Site Adresi: http://foxmetrics.com/

Görebildiğiniz üzere, bu konuda bir çok seçeneğiniz var. Sadece basit bir şekilde size en uyanı seçmeniz gerekiyor. Bu Google Analytics alternatifi servislerden hangisi favoriniz? 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

Sercan
17 Mayıs 2020, 17:17

Süper paylaşım olmuş çok teşekkür ederim. Bu bilgilere ihtiyacım vardı.

17 Mayıs 2020, 17:17

Aslında bu konuda Google'a rakip olacağını düşünmüyordum ya da rakip arama ihtiyacı duymamıştım ama analytics'in artık kelimelerin büyük çoğunluğunu göstermemesinden sonra bende alternatif arayışına girdim. Yazınız çok faydalı olmuş teşekkür ederim.

Yorum Yap