Gerçek Liderlik Nedir ? Nasıl Olmalıdır ?

Bu yazımı liderlik kavramını bilmeyen ve sadece maddi durumundan, bulunduğu konumdan, başkalarının sayesinde prim yaparak nasıl başarılı oldum gibi makaleler yazan ve bunlar gibi bir çok örnek verebileceğim durumlardan rahatsızlık duyduğum için yazıyorum. Gerçek liderlik, bilmediğiniz bir konuda başkalarına akıl vermek, onları yönlendirmek değildir!

Gerçek bir lider için sadece boş söylemlere bağlı kalmak veya bir şeyler ters gittiğinde başkalarını suçlamak asla yeterli değildir. Bunun aksine gerçek lider gereksinimleri anlamalı, güçlü ve zayıf yanları idrak etmeli ve geçmiş, mevcut ve gelecek ihtiyaçlara yönelik en iyi kanıtlanabilir ve belirgin çözümleri oluşturma, geliştirme ve araştırma yeteneklerine ve kabiliyetlerine sahip olmalıdır. Bu saydığım her şeye sahip olmak ise; belirli bir bilgi ve beceri sahibi olmayı gerektirir.

Liderliği yalnızca bir problem çözücü olarak görmemek gerekir. Gerçek bir lider, problemler hakkında diğerlerinin sorunlara ve engellere yönelik görüşlerini algılayabilmeli ve onlar hakkında söylenmek yerine, söz konusu problemli alanlardan söz eden pozitif yaklaşımlara odaklanmalıdır.

Liderlik konumunda olanların sürekli tekrar eden bir sorunları vardır. Bu sorun sadece güvenli şeyler yapmak veya akıllıca risk almak arasında gerçekleşen çatışmadır veya ikisi arasından belirleyici bir karar vermektir. Buna rağmen bunlar arasındaki bir hat çoğu kez iyi olandır. Gerçek ve anlamlı bir lider olabilecek kişinin potansiyeli karar vereceği yoldan önemli ölçüde etkilenecektir. İlgili olmayı veya sürdürülebilirliği sağlamak için bir kişi proaktif olurken veya proaktif olmayı istiyorken, çoğu kez gerçek olan en büyük riskin oldukça güvenli hareket etmek olduğunu bilmelidir.

gercek liderlik 2

Gerçek liderlik mantıklı ve aklı başında olmak ile başlar, diğerlerin katılımını sağlamak için çalışmalarını sağlayacak ve onları teşvik edecek yaklaşımları geliştirirken gerekenleri mantıklı bir biçimde dengeleme ile devam eder. Hedefleri anlamlı ve teşvik edici olmak, ulaşılmak isteneni elde etmek adına kapsamlı bir şekilde anlaşılır olmak için ihtiyaçları birleştirmeli midir? İlgili ve yardımsever olmak hakkında diğerleri ne hisseder ve planları bunları nasıl etkiler? Hem iyi olan hem de ihtiyaçları karşılamaya odaklanan tutumları ile sorumluluklarının olup olmadığını bir düşünün! Yeteri kadar gerekçeli ve mantıklı olabilmek için gerçekçi olun. Ampulü yeniden icat etmeye çalışmak yerine denenmiş, gerçek ve zaman içerisinde test edilmiş tekniklerden ve yaklaşımlardan yararlanın.

Asla sadece zorlukları tanımlayıp onları bahanelerde veya açıklamalarda kullanmaya çalışmayın. Gerçek bir lidere düşen görev bu problemleri iyi ve gelişmiş bir biçimde çözmektir. Performansınızı geliştirmek için odak noktanız sürekli olarak anlaşılabilir bir davranış biçimi oluşturmak olmalıdır.

  • Potansiyel daima önemlidir. Ancak bir liderin performans, davranış, yaklaşım ve bununla birlikte planlama yönüyle en uygun hale getirilmiş bir tavır ile zorluklarla veya sorunlarla anlaşılabilir bir biçimde başa çıkabilmesi daha anlamlıdır.
  • İhtiyaçlar çoğu kez yanlış yorumlanabilir veya karıştırılabilir. Bununla birlikte diğerlerinin sınırlamalar hakkındaki düşüncelerini öğrenebilmek ve bu görüşlere hitap eden etkili davranış biçimleri geliştirmek gerçekten önemlidir.
  • Sadece eğitim programları almak veya öğrenmeye odaklanmak otomatik olarak her şeyi halletmez! Aksine bu programlardan geçip ihtiyaç duyulan tüm yetenekleri ve teknikleri kullanma konusunda iyi bir kabiliyet geliştirmek bir kişinin liderlik potansiyelini geliştirir. Bununla birlikte bu kişi önemli değişiklikler ve gelişmeler gerçekleştirme şansına sahip olur.
  • Bir lider teknik veya yetenek bazlı iyi bir bakış açısına sahip olsa bile güvenilir olmalı ve aynı zamanda pozitif etkilerinin genellikle sınırlı olduğunu bilmelidir. Muhtemelen, mutlak bütünlükten daha önemli hiçbir varlık yoktur!
  • Büyük liderlik, iyi formüle edilmiş, geliştirilmiş ve kullanılmış fikirlere odaklanmayı ve bağlılığı gerektirir.
  • Bir kişinin başarılı ve etkili bir biçimde liderlik ettiğini gösteren en önemli işaretlerden birisi düzensizliği düzene dönüştürebilme isteğine, tutumuna ve yeteneğine sahip olmasıdır. Büyük liderler etkili olabilmek için organize bir şekilde hareket ederler.

Sürekli kendinizi eğitin, öğrenebildiğiniz kadar öğrenin, öğrendiklerinizi kullanın ve gerçekten bilgi sahibi olun.

 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap