Flipboard: Sosyal ve Kişisel Haber Dergisi

Flipboard ile belirli konuların ve haber kaynaklarının yer aldığı bir kişisel dergi oluşturarak gündemi dilediğiniz gibi takip edebilirsiniz.

Bazen dilediğimiz türde haberleri bulma konusunda zorluklar yaşayabiliriz. Takip ettiğimiz yerel gazetelerin internet sitelerinde yer alan haberler bizim istediğimiz türden haberler olmayabilir. Bazı durumlarda ise fazlasıyla farklı haberler okuyabilir veya istemeden bile olsa bizi rahatsız edecek türde haberlerle karşılaşabiliriz.

Belirtmiş olduğum durumlarla hepimiz karşılaşabiliriz ancak hepimiz aynı zamanda gündemden geri kalmayı istemeyiz. Merak ettiğimiz konular siyaset eğilimli ise birkaç sayfayı ziyaret ederek ilgili gazetelerin siyaset bölümüne göz atarız. Spor ile ilgileniyorsak spor kısmına, ekonomi ile ilgileniyorsak ekonomi kısmına. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ama dilediğimiz konuda haberlere ulaşmak için ise birden fazla kaynağa ait siteye veya uygulamaya göz atmak zorunda kalabiliriz.

flipboard

Flipboard, dilediğiniz konularda öne çıkan haberleri bir araya getirerek kişisel bir dergi oluşturmanızı sağlar. Bu sayede zamandan tasarruf edebilir ve belirli konulara ait haberlere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Gündemden geri kalmazsınız, size özel önerilerle haber kaynaklarınızı geliştirebilirsiniz ve aynı zamanda dilerseniz kendinize ait bir dergi oluşturabilirsiniz.

Flipboard: Kişiselleştirilebilir Sosyal Dergi

Flipboard, kendisiyle aynı adı taşıyan kuruluş tarafından sunulan bir hizmettir. Flipboard, sosyal ağlardan ve haber sitelerinden içerikleri bir araya getirerek size dergi biçiminde sunmaktadır. Hizmet ilk olarak 2010 yılında iPad için geliştirilmiştir ve daha sonra diğer mobil işletim sistemlerine eklenmiştir.

Flipboard kendisini sosyal haber dergisi olarak tanımlamaktadır ve bu sosyal haber dergisi milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Hizmetin kullanımı ücretsiz olduğu için bu kadar popüler olduğunu söyleyebiliriz fakat gündemden geri kalmak istemeyen kişilerin ihtiyacını fazlasıyla karşıladığından bahsetmeyi unutmamak gerekir.

Flipboard sayesinde merak ettiğiniz haber kaynaklarını tek bir çatı altından takip edebilirsiniz. Takip edebileceğiniz içerikler sadece haberler ile sınırlı değildir. Dilediğiniz zaman dilediğiniz konuyu takip listesine ekleyebilir ve son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Hatta kısa vakitlere sahip olduğunuz zaman okuyabileceğiniz içerikleri de sizin için ön plana çıkarır. Bunlar genellikle okunması gereken veya oldukça ses getiren içeriklerden oluşur.

Flipboard belirlediğiniz konudaki içerikleri kolayca takip edebilmenizin yanında haber, video ve fotoğraf gibi farklı içerikleri sosyal hesaplarınız üzerinden kolayca paylaşabilmenizi sağlar. Bununla birlikte sosyal ağlarda yer alan kişileri de takip listesine ekleyerek ilgili kişinin paylaştığı son bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

flipboard kisisel dergi
Flipboard'ın diğer önemli bir özelliği ise belirli ülkeler için yerelleştirilmiş olmasıdır. Türkiye bu ülkelerden birisidir. Diğer ülkeler arasında Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere, Rusya gibi Avrupa ülkeleri; ABD, Kanada, Brezilya gibi Amerika ülkeleri ve Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hong Kong gibi Asya ülkeleri bulunmaktadır. Ek olarak Güney Afrika, Filipinler, Hong Kong ve Latin Amerika için yerel versiyonları bulunmaktadır.

Flipboard ilk kullanım sonrası belirlediğiniz konu veya haber kaynaklarına göre size özel bir dergi oluşturur. Bu dergi sizin sabit derginiz olmak zorunda değildir. Kendi belirlediğiniz kaynakların ve konuların bulunduğu dergi veya dergiler oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz dergileri istediğiniz zaman Flipboard hesabınız üzerinden yönetebilirsiniz. Mevcut dergilere yeni konular veya kaynaklar ekleyebilir ve tam tersi şekilde bir dergide yer alan kaynakları ilgili dergiden çıkarabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kendi belirlediğiniz kaynak ve konulardan oluşan bir kişisel dergiye sahip olmak için Flipboard'ı kullanmayı deneyebilirsiniz. Flipboard'ı resmi sitesi olan Flipboard.com üzerinden kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Flipboard Android uygulamasını, Flipboard iOS uygulamasını, Flipboard Windows Phone uygulamasını yada Flipboard BlackBerry uygulamasını yükleyerek bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Flipboard'ı daha önce kullandınız mı? Kişisel ve sosyal bir dergi oluşturma konusunda sizce yeterli mi? Düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap