Fark Yaratacak Hakkında Sayfası Yazmak İçin 10 İpucu

Hakkında sayfası çoğu blog yazarı tarafından küçümsenen veya gözden kaçırılan bir sayfadır. Hakkında sayfası blog sitenizin özü gibidir. O olmadığı zaman veya kötü olduğu zaman sitenize ciddi anlamda zarar verebilirsiniz. Bu zararı sonradan ortadan kaldırmak sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Hakkında sayfası sitenizi ilk kez ziyaret etmiş kişilerin ilk olarak baktıkları sayfalardan birisidir. İnsanlar okudukları yazıları hazırlayan veya sunan kişinin kim olduğunu bilmek isterler. Bunun için onlara sunduğunuz hakkında sayfasına bakarlar ve sizi sürekli olarak takip etmeyi kabul ederler veya sizi takip etmekten vazgeçerler. Hakkında sayfası ve markanız arasındaki bağlantı bu kadar açık bir biçimde ortadadır.

hakkinda sayfasi yazmak

Hakkında Sayfası Yazmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hakkında sayfasını hazırlarken amacınız hedef kitlenizi şaşırtmak ve etkilemektir. Bunun için size yardımcı olmaya çalışacağım. Hep birlikte hedef kitlenizi sizi takip etmeye ikna edecek bir hakkında sayfası oluşturacağız.

Renklendirmeyi Düşünün

Ne kadar sadeliği seven bir blog yazarı olursanız olun; hakkında sayfanız bu sadelikten biraz uzaklaşmalıdır. Nedeni gayet açıktır. Bu sayfada hedefiniz sizi takip etmeyecek kişileri etkilemektir. Bunu aşırı sade bir sayfa ile gerçekleştirebilir misiniz? Çok nadir de olsa gerçekleştirebilirsiniz ama işinizi şansa bırakmamalısınız.

Hakkında sayfanızda kullanacağınız yazı fontunu farklı yapabilirsiniz. Kullandığınız yanı rengini biraz daha göz alıcı bir renk yapabilirsiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz kelimeleri veya cümleleri koyu olarak veya farklı renkle yazmayı düşünmelisiniz. Her şey ziyaretçiyi etkilemekle ilgilidir. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Onların zihninde kalıcı olacak bir portreye imza atarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Konuşturun

Kendinizi geri çekmeyin. Aslında blog yazarlığında başarılı olmanın sırrı budur. Ne kadar çok iyi işin altına imza atıyorsanız bunu ziyaretçilere sunun. İster sitenizin sağ veya sol kısmını, isterseniz hakkında sayfasını kullanın. Ama ortaya koyduğunuz iyi çalışmaları mutlaka ziyaretçilerinize gösterin.

Bir yazınız diğerlerinden kat kat fazla link aldıysa, sosyal medyada paylaşıldıysa veya ziyaretçi almışsa hakkında sayfanızda bunları ön plana çıkararak neler yapabildiğinizi ziyaretçilere gösterin. Bunlar ziyaretçinin ilgisini fazlasıyla çekecektir.

İlgi Uyandırın

İnternet ortamında ilgi uyandırmanın en iyi yolu sizce nedir? Cevabını sanırım biliyorsunuz. Videolar en çok ilgi çeken içerik türleridir. Bunu avantajınıza kullanarak bir video oluşturabilir ve hakkında sayfanıza giren kişilerin ilgisi çekebilecek bir karşılama hazırlayabilirsiniz.

Eğer video kullanmak hoşunuza gitmiyorsa öyleyse fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz. Önemli olan gerçekten kim olduğunuzu onlara en kolay ama en akılda kalıcı yoldan anlatabilmektir.

 Cömert Olmaya Çalışın

Blog yazarlığında başarılı olmak gibi bir hedefiniz varsa er ya da geç e-kitap veya buna benzer çalışmaların altına imza atmanız gerekecektir. Bu çalışmaların bir kısmını ücretsiz sunarken, bir kısmını ücretli bir biçimde sunmayı düşünebilirsiniz.

Çalışmalarınız sizin için çok değerli olabilir. Peki ya ziyaretçiler bu değeri onlarla buluşturduğunuzda ne hissederler? Bunu bir düşünün. En kapsamlı çalışmalarınızdan birisini ücretsiz olarak hakkında sayfanız üzerinden ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Biraz cömert olun ve ziyaretçilere değer katmaya çalışın.

Şaşırtıcı Olun

Hakkında sayfasına giren bir ziyaretçi karşısında blog yazarının kendini tanıtığı bir sayfa görmeye alışıktır. Genel olarak bu böyledir. Peki bunu aşıp tamamen şaşırtıcı olabilecek bir sayfa hazırlarsanız kendilerini nasıl hissederler? Doğru tahmin ettiniz. Şaşırırlar!

Hakkında sayfanızda klasik tanımlamaların dışına çıkmaya çalışın. Ziyaretçileri olabildiğince şaşırtın. İlginç kelimeler, eğlenceli tanımlamalar yapın. Onlara yaratıcılığınızı tam anlamıyla konuşturduğunuz bir hakkında sayfası sunun.

Yardımlaşmayı Öne Çıkarın

Ziyaretçiler sitenizi ziyaret etmişse sizden bir beklentileri var demektir. Hazırladığınız içeriklerle onlara yardımcı olmayı başarabildiyseniz ilk izlenim olumlu olacaktır. Hakkında sayfasına göz atan bir ziyaretçi ona daha fazla yardımcı olabileceğinizi hissetmelidir.

Yapmanız gereken hakkında sayfasında hiçbir karşılık beklemeden ziyaretçiye yardımcı olabileceğinizi ispat etmektir. Bunun için onları iletişim kurmaya yönlendirmeyi düşünebilirsiniz. Akıllarında yer alan sorulara cevap vermeye çalışmanız onları mutlu edecektir.

Seslendirin

Video ve fotoğraf kullanmak istemediğiniz bir hakkında sayfasında ziyaretçilerin ilgisini çekebilmenin en kolay yolu sesinizi kullanmaktır. Klasik hakkında sayfası yapısından sıyrılın ve kendinize bir iyilik yapın. Kendi sesinizi kullanarak kendinizden ve hedeflerinizden bahsedin.

Yapacağınız sesli tanıtım olabildiğince kısa ama öz olmalıdır. Fazla uzun tutacağınız tanıtım ziyaretçilerin hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle seslendireceğiniz mesajı iyi düşünmelisiniz.

Ziyaretçilere Hitap Edin

Blog sitenizde hakkında sayfası sizinle ilgili bir sayfa olabilir ama bu sayfanın temel amacı kendinizi ziyaretçilere tanıtmaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey onlara hitap ettiğinizi ispat etmektir. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Elbette sözcüklerin gücünden yararlanarak!

Hakkında sayfasında bir bilgi sunuyorsanız bir bilgi de ziyaretçiye sunun. Elde edecekleri bilgilerden bahsedin, faydalardan söz edin ve blog adresinin başarısını onlarla paylaşmaya çalışın. Ziyaretçilere hitap etmeyi başardığınız zaman ziyaretçiler daha fazla etkileneceklerdir.

Düşüncelerinizi Saklamayın

Blog sayfası düşüncelerinizle oluşmuş bir sayfadır. Hakkında sayfasında bu izleri ziyaretçiye sunmalısınız. Asla düşüncelerinizden ve inandığınız şeylerden ötürü yanlış olduğunuzu düşünmemelisiniz. Bunları ziyaretçilerle paylaşmak onların ilgisini çekebilir.

Düşüncelerinizi aktarırken amacınız aykırı veya marjinal olmak değildir. Düşüncelerinizi aktarırken temel amacınız kim olduğunuzu tam olarak anlatmayı başarmaktır.

İz Bırakın

Hakkında sayfasını oluştururken kendinize örnek olarak alabileceğiniz birçok farklı sayfa olabilir. Bunda şaşırılacak bir durum değildir. Önemli olan durum hakkında sayfasına göz atacak ziyaretçinin gözüne girebilmektedir.

Hakkında sayfasında ne tür bir strateji uygulayacağınızı hedef kitlenizin davranışlarını analiz ederek belirlemelisiniz. Onların sevdiği tarz içeriklerden yola çıkarak hakkında sayfasını nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda kendinizi yardımcı bilgiler edinebilirsiniz. İz bırakıcı bir hakkında sayfası oluşturmak için çok düşünmeniz gerekeceğini unutmayın.

Hakkında sayfası oluşturmak bir blog yazarı için seçenek değil zorunluluktur. Bu zorunluluğu ne kadar çok umursamamaya çalışırsanız blog adresinize bir o kadar zarar verirsiniz. Hemen sitenizi analiz etmeye ve kendiniz için en uygun hakkında sayfasını oluşturmaya başlayın!

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap