Evden İş Yapmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Evden iş yapmak verimlilik açısından sıkıntılar yaşatabilir. Bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız önemli bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Ev ortamında çalışmak birçok insanın kabullenemediği bir durumdur. Kabullenmekte zorlanan kişiler genellikle iş kontrolünün düzgün olamayacağını söylerler ve bu konuda size bir sürü örnek sunarlar. Bir takım insanlar ise bunun tamamen yanlış olduğunu düşünürler. Onlara göre iş denilen şey evden uzakta olmalıdır ve iş yerinde olan iş yerinde kalmalıdır.

Evden iş yapmak bazı insanların istediğidir. Bu insanlar sahip oldukları özgür ortamdan vazgeçmek istemezler ve kendilerine daha rahat hareket alanı oluşturma peşinde koşarlar. Bazı insanlar için ise evden iş yapmak bir zorunluluktur. Yazarlar, grafik ve fotoğraf düzenleme işleriyle uğraşanlar, site yöneticisi olanlar, programcılık yapanlar ve yazılım üretenler bu kapsamda verilebilecek örneklerdir. Blog yazarı olarak sadece evden çalışmayla hayatımı idame ettireceğimi bilsem bende sürekli evden çalışmayı isterim.

evden is yapmak

Evden İş Yapmak İsteyenler İçin Önemli Tavsiyeler

Evden iş yapmak için hevesli olan veya bu konuda mecbur olan kişilerden biriyseniz verimliliğinizi düşünmelisiniz. İş verimliliği bu tür iş yapmak isteyen kişiler için son derece önemlidir çünkü ne kadar fazla verim, bir o kadar fazla iş imkanı anlamına gelmektedir.

Evden iş yapmak konusunda sizlere birkaç tavsiye sunmak istiyorum. Bunların hepsini yerine getirmeniz gerekmez ancak hangisini dikkate alırsanız, iş verimliliği konusunda hanenize artı bir puan daha eklemiş olursunuz.

1. İş Hayatı ve Ev Hayatı

Evden iş yapmaya çalışan kişilerin en çok zorlandığı durum budur. Yaptığınız iş her neyse bu konuda bir denge kurmanız gerekir. Bir planınız, bir çalışma saatiniz, bir yönünüz olmalıdır. Aksi taktirde kendinize çok fazla yüklenmiş olursunuz ve zaman içerisinde enerjinizi yitirirsiniz.

Bu birçok açıdan tehlikeli olabilecek bir durumdur. Enerjinizi kaybettiğiniz sürece ve bu enerjiyi yeniden depolama şansına sahip olmadığınız sürece bir sonraki iş konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Yeni bir iş almak sizde daima kararsızlık oluşturur. Kendi oluşturduğunuz girdapta kendiniz boğulursunuz.

Ev hayatı, aileniz ile geçireceğiniz vakit ve kendinize ayıracağınız vakit çok daha farklı bir şeydir. Bunu nasıl bir ofiste çalışırken iş hayatınıza dahil etmiyorsanız, evde çalışırken de aynı şeyi yapmalısınız.

2. Çalışma Ortamı

Evde çalışmak konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise çalışma ortamının oluşturulmasıdır. Çalışma ortamı iş akışı ve verimlilik açısından önemli bir yere sahiptir.

Çalışma ortamınız bir ofis sandalyesi ve bir ofis masasından oluşabilir. Aynı zamanda bir odanın tamamı olabilir. Her ne şekilde olursa olsun buranın düzenlemesini işinize göre gerçekleştirmelisiniz. Daima ihtiyacınız olacak materyalleri yanınızda bulundurmalısınız. Su gibi temel gıdalar aynı ortamda yer almalıdır çünkü su ihtiyacınızı karşılamak için yerinizden kalkıp farklı bir odaya geçiş yaptığınızda işiniz ile aranızda bir kopukluk oluşturmuş olursunuz. Buna izin vermemelisiniz.

Bununla birlikte çalışma ortamını temiz tutmak zorundasınız. Çalışma ortamını her gün olduğu gibi bırakırsanız bir süre sonra kendiniz bile rahatsızlık duymaya başlarsınız. Vücudunuz bu rahatsızlık durumuna tepkiyi alerji şeklinde verir ve beklenmedik bir anda farklı rahatsızlıklar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Evde yer alan odalardan birisini çalışma ortamına çevirmek istiyorsanız mümkünse salon, mutfak, kapı girişi gibi yerlere uzak olan odaları seçmeye çalışın. Dışarıdan gelen gürültünün az olacağı ortamlar daima en elverişli ortamlardır. Bu nedenle bir karar alırken bu tip durumları düşünün. Çalışma ortamınız sizi ev hayatından soyutlayacak ortam olacaktır. Bu nedenle rahatsız edilme durumunu minimuma düşürmelisiniz.

evden is yapmak isteyenler

3. Çalışma Arkadaşlarınızla İletişim

Evden iş yapıyor olmanız daima tek başına iş yapacağınız anlamına gelmez. Çoğu zaman birlikte çalışacağınız kişiler olacaktır. Aynı ortamda çalışmadığınız için mutlaka sürekli iletişimi sağlayacak bir yöntem bulmalısınız. Bu telefon görüşmeleri, anlık mesajlaşma servisleri veya diğer yöntemlerden oluşabilir. Önemli olan birlikte çalıştığınız kişilerle aranızdaki iletişimin sağlam olmasıdır.

Bu size farklı bir fırsat sunabileceği gibi aynı zamanda çalışma saatlerini çalışma arkadaşlarınıza uygun şekilde düzenleme zorunluluğu da getirebilir. Bu tip bir durumda ekip çalışmalarına yatkın olmanız gereklidir.

4. Hedefler ve Başarılar

Ev ortamında çalışmayı tercih ediyorsanız hedefleri belirleme birlikte çalıştığınız ekipteki lidere düşer. Böyle bir ekip yoksa bu durumda bu iş size kalır ve hedefleri belirlerken kesinlikle gerçekçi olmanız gerekir.

Hedefler yola çıkış sebebinizdir. İlerleme konusunda sizi teşvik eden unsurlardır. Bunlar olmadan maalesef başarıya ulaşma şansınız çok azdır. Hedefleri belirlemeden hareket etmeniz neredeyse olanaksızdır. Hedefleri belirlemek için kendinize vakit ayırmalı ve gerçekçi hedefler belirleyerek kendinizi teşvik etmeyi başarmalısınız.

Hedefleri yerine getirdikten sonra kazanacağınız ödüller ise sizin için başarı anlamına gelir. Başarılar olmadan kendinizi ikna etmeniz çok zordur. Bu nedenle hedef seçme aşamasında aynı zamanda ara hedefler belirleyerek hareket etmelisiniz.

5. Zaman Kontrolü

Evde iş yaparken zaman kontrolü iki açıdan önemlidir. Birincisi enerjinizin verimli kullanması, ikincisi ise ev hayatına geçiş konusunda kendinize ayıracağınız süredir.

Enerjinizin verimli kullanılmasının nedeninin ilk maddede belirtmiştim. Kendinize ne kadar fazla yüklenirseniz enerjinizin azalma hızı o kadar fazla olacaktır. Bu tip bir durumda ertesi gün daha yorgun olursunuz ve iş verimliliğiniz zarar görür. Sonucunda ise iki farklı senaryo sizi bekler. Her işe evet dediğiniz için yapmanız gereken iş sayısı çok fazla olur. Bu sizin için en iyimser senaryodur. Kötü senaryo ise işleri zamanında yetiştiremediğiniz için artık hiçbir işe sahip olmamaktır. Bu itibar ve güven kaybı anlamına gelir ve hayalini kurduğunuz işin ve ortamın çöküşünü seyretmeye başlarsınız.

Evde çalışmanız için kendinize ayıracağınız zamanı belirlemelisiniz. Planlı ve programlı hareket etmelisiniz. Yapacağınız planın gerçekçi olması gerekli olduğu kadar sizin bu plana sadık kalmanız da gereklidir.

Zaman kontrolünü gerçekleştirmediğiniz sürece ev hayatınızda yani kişisel yaşantınızda yapacağınız birçok şeyi aksatmış olursunuz. Bu durumda ise dengeli bir hayat fırsatını kaçırmış olur ve mutsuzluk denizine yelken açmış olursunuz.

6. Tatil Günleri

Yapacağınız işlerin bir planını oluştururken haftada bir veya iki gün kendinize tatil günü eklemelisiniz. Bu günler tam gün olabileceği gibi yarım gün şeklinde de olabilir. Önemli olan dinlenme fırsatı oluşturmak ve hayatınızdaki diğer kişilere veya olgulara vakit ayırabilmektir.

Tatil günlerini seçerken mutlaka en rahat edeceğiniz günü hedeflemelisiniz. Mutlaka her Cumartesi demek doğru olmayacağı gibi işinizin en yoğun olacağı günü tatil gününe dönüştürmek de doğru olmayacaktır. Tatil günlerinin değişiklik gösterebileceğini kabul etmeli ve bu günleri belirlerken mutlaka iş akışını gözden geçirmelisiniz.

Evden iş yapmak istiyorsanız bu tavsiyeleri mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririm. Evden iş yapmak size birçok konuda daha fazla ayrıcalık sunabilir ancak bu sunulan ayrıcalıkları kötüye kullanmaya çalıştığınız zaman elinizde bulunan avantajların bir anlamı kalmayacaktır.

Evden iş yapmak konusunda siz neler düşünüyorsunuz? İş verimliliğine olumlu veya olumsuz etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap