ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Hatası Nasıl Düzeltilir?

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR mesajı, bir siteyi ziyaret etmeye çalıştığınız zaman Google Chrome tarayıcısında görünen bir hatadır. Genelde, tam hata şöyle bir şeydir:

Bu siteye ulaşılamıyor, https://timurdemir.com.tr/ adresindeki web sayfası geçici olarak kapalı olabilir veya kalıcı olarak yeni bir web adresine taşınmış olabilir.
ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi bu hata Chrome'un hızlı UDP internet bağlantıları (QUIC protokolü) özelliğini kullanmasıyla ilgili bir sorunun olduğunu göstermektedir.

QUIC protokolü Google tarafından geliştirilmiştir ve bağlantı yönelimli web uygulamalarının performansını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Elde edilen verilere göre internet ortamındaki sitelerin yalnızca %3.2'si QUIC protokolünü kullanmaktadır. Genel olarak kullandığınız çoğu sitenin bu protokolü kullanması söz konusu değildir.

Bununla birlikte, Google kendi ürünleri için protokolü geliştirdiğinden, YouTube dahil olmak üzere Google'ın sitelerinin çoğu QUIC protokolünü kullanmaktadır. Bu nedenle, protokolün genel kullanım oranı yüksek olmasa bile Google'ın QUIC'i kullanması, QUIC kullanan sitelerle hemen hemen her etkileşimde bulunacağınız anlamına gelebilmektedir.

Bazen, ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR mesajı doğrudan protokolden kaynaklanıyor olabilmektedir. Ancak internet bağlantısında veya kullanmış olduğunuz VPN bağlantısından kaynaklı bir sorundan veya tarayıcı uzantısıyla ilgili bir sorundan da kaynaklanabilmektedir.

Ayrıca, bu hatanın WordPress siteniz ile herhangi bir alakasının olmadığını bilmelisiniz. Ancak, bazen WordPress sitenize erişmenizi engelleyebilecektir. Bu yüzden her şeyin yolunda olmasını sağlamak için sorunu çözmeye çalışmanız iyi bir fikir olacaktır.

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR Hatası Nasıl Düzeltilir?

Aşağıda yer alan çeşitli adımları takip ederek ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatasını düzeltmeyi başarabilirsiniz. Her yöntemin birbirine göre farklılık gösterebileceğini unutmamalısınız. Dolayısıyla adım adım yöntemleri denemeli ve sonuç almaya çalışmalısınız.

  1. Chrome'da QUIC Protokolünü Devre Dışı Bırakma
  2. Chrome Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakma
  3. Windows'ta Proxy Ayarlarını Kontrol Etme

1. Çözüm: Chrome'da QUIC Protokolünü Devre Dışı Bırakma

Hata, QUIC protokolünde bir sorun olduğunu gösterdiğinden denemeniz gereken ilk çözüm Chrome'daki QUIC protokolünü devre dışı bırakmak olmalıdır.

Bunu yapmak için Chrome tarayıcınızın adres çubuğuna chrome://flags/ yazmanız gerekmektedir. Ardından, protokolü bulmak için arama kutusuna "quic" yazmalı ve karşınıza çıkan sonuçta "Varsayılan" değerini "Devre Dışı" olarak ayarlamalısınız.

Deneysel QUIC protokolünü devre dışı bıraktıktan sonra değişikliklerin geçerli olması için Chrome tarayıcısını yeniden başlatmanız gerektiğini unutmamalısınız.

2. Çözüm: Chrome Uzantılarını Devre Dışı Bırakma

Bazen, Chrome uzantılarından birinde hataya neden olan bir sorun olabilecektir. Maalesef hataya neden olan uzantıyı tam olarak keşfetmenin bir yolu yoktur. Bu nedenle en iyi yaklaşım tüm uzantıları devre dışı bırakmak ve ardından sorunlu olanı bulmak için uzantıları tek tek yeniden etkinleştirmeye çalışmaktır.

Yeni bir uzantı yükledikten sonra ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR mesajını görmeye başladıysanız önce bu uzantıyı devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Chrome uzantılarını devre dışı bırakmak için tarayıcı adres çubuğunuza chrome://extensions/ adresini girebilirsiniz.

Ardından, uzantıları gerektiği gibi etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için seçim butonunu kullanabilirsiniz.

3. Çözüm: Windows Proxy Ayarlarını Kontrol Etme

Windows kullanıyorsanız proxy ayarlarında ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR mesajına neden olabilecek bir sorun meydana gelmiş olabilir. Başlamak için Windows'ta Ayarlar kısmına gitmelisiniz. Ardından, İnternet Seçenekleri şeklinde arama yapmalı ve çıkan sonuca girmelisiniz.

İnternet Özellikleri açılır penceresinde Bağlantı sekmesine gitmelisiniz. Ardından, yerel ağ ayarlarını seçmelisiniz.

Burada yer alan "Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın" ayarının işaretli olmadığından emin olmalısınız. Sonra Tamam butonuna ve ardından Uygula butonuna basmalısınız. Ayrıca ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebileceğini unutmamalısınız.

Sonuç

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatası, Chrome tarayıcısına ve hızlı UDP internet bağlantıları (QUIC protokolü) kullanımına özgü bir hatadır. WordPress sitenizin bu hatayla herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak bu hata WordPress sitenize erişmenizi engelleyebilecektir. Yukarıda sunmuş olduğum çözümleri deneyerek bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap