En Ucuz Domain: Satın Alım Rehberi

Genel giderlerinizden tasarruf etmenin bir yolu, ucuz bir alan adı satın almaktır. Alan adları sitenizin en önemli bölümlerinden biridir. İnsanlar dijital alanınızı bu şekilde ziyaret edecek ve alan adı genel markanızı yansıtacaktır. Çoğu şey için daha düşük bir fiyat etiketi düşük kaliteli gösterir. Ancak alan adları söz konusu olduğunda durum böyle değildir.

En iyi alan adı kayıt şirketlerinin bazıları uygun fiyatlı alan adları sunarlar. Ayrıca siteniz için kayıt sürecini aradan çıkaracak ve size bir yıllığına ücretsiz alan adı fırsatı sunabilecek firmalar vardır. Bu seçenekler, bütçenizi bozmadan sitenizi kurmanıza yardımcı olabilecektir. Bu rehberde en ucuz alan adı satın alabileceğiniz yerlerden bazılarını göstereceğim. Böylece bütçeniz için en doğru seçimi yapabileceksiniz.

Alan Adlarının Maliyeti Nedir?

Bir alan adının fiyatı birçok faktöre bağlıdır. En büyüğü, alan adı uzantısının popülerliği ve genel kullanılabilirlik durumudur. Ucuz bir alan adı için yılda yaklaşık 15.00$ ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. İlk yılınız boyunca fiyatlar 1$ kadar düşük olabilir. Birçok kayıt şirketi ve hosting şirketi yeni müşterilere kapıyı açmak için cazip ücretler sunabilmektedirler.

İlk yılın ardından alan adının etkin kalmasını sağlamak için alan adınızı yıllık olarak yenilemeniz gerekir. Bu noktada, ucuz alan adları için genellikle 10-20$ arasında olan normal fiyatları ödemeye başlarsınız. Bazı kayıt şirketleri ayrıca alan adını uzun yıllar boyunca kaydetmenize izin vermektedir. Bu de yenilemeyi unutmamak için önemli bir seçenektir.

Bu fiyatlar ucuz alan adlarının ortalama maliyetini yansıtmaktadır. Popüler bir alan adına yatırım yapmak istiyorsanız oldukça harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Popüler uzantılar yılda yüzlerce dolara mal olabilir. Mevcut bir alan adı satın almak istiyorsanız fiyat daha da artış gösterecektir. Bazı .com alan adlarının birkaç milyon dolara satıldığını söyleyebilirim.

Alan Adı Fiyatına Neler Dahil?

Bir alan adı için ödediğiniz fiyat, kayıt kuruşunun yapması gereken tüm temel hizmetleri içermelidir. Buna yeni alan adınızı kaydetme ve IP adresine atama da dahildir. Kayıt ve yenileme fiyatı ICANN ücretini de içermelidir. ICANN, web üzerindeki her alan adı için çok küçük miktarda bir yıllık ücret almaktadır. ICANN ücreti sadece 0.18 ABD doları gibi bir rakamdır.

Bazı kayıt şirketleri ek hizmetler de sunmaktadır. En popüler olanı, WHOIS veritabanı içerisinde kişisel bilgilerinizin bir kısmını gizli tutmaya yardımcı olan alan adı gizliliğidir. Bu ek maliyet demektir. Gizli ücretlerle de karşılaştırabilirsiniz. Seçtiğiniz kayıt şirketinin gereksiz ücretlere tahakkuk etmediğinden emin olmak sözleşmeyi iyi okuduğunuzdan emin olun.

Güçlü Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adınız, sitenizin marka kimliği ve internet varlığı konusunda çok önemlidir. Ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ettiklerinde karşılaşacakları ilk şey budur. Alan adı hizmetleri satın almadan önce yapmanız gereken iyi ve güçlü bir isim bulmak için araştırmaya zaman ayırmaktır. Bir site kurarken veya bir blog açarken en iyi alan adını seçmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Siteyi Temsil Etmeli

Alan adı her zaman siteyi temsil etmelidir. Ziyaretçilere, tıklamadan önce ne bekleyecekleri konusunda iyi bir fikir vermelidir. Alan adı seçmenin en popüler yöntemi kişisel adınızı veya şirket adınızı kullanmaktır. Konumunuzu, pazar nişinizi veya başka bir tanımlayıcı da ekleyebilirsiniz.

Hatırlamayı Kolaylaştırmalı

Alan adlarının akılda kalıcı olması gerekir. Kısa çizgilerden veya rastgele sayılardan uzak durun. Karakter ne kadar azsa o kadar iyidir. Ziyaretçilerinizi şaşırtmak veya yanlışlıkla size ait olmayan bir siteyi ziyaret etmelerini istemezsiniz. Alan adınızı yüksek sesle söylemeyi deneyin. Eğer telaffuz edilmesi kolaysa hatırlamak daha kolaydır.

Kullanılabilir Olduğundan Emin Olunmalı

Bir alan adı satın almadan önce alan adının kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Hızlı bir Google araması yapın ve WHOIS veritabanına bir göz atın. Veritabanı kayıtlı her alan adını içerir. İstediğiniz alan adının daha önce alınmış olduğunu fark ederseniz, sahibiyle iletişime geçmek için veritabanı bilgilerini kullanabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de ismin yasallığı durumudur. Bir alan adı için ödeme yaptıktan sonra uğraşmak istediğiniz son şey bir dava olacaktır. Seçtiğiniz alan adının herhangi bir ticari marka içermediğinden emin olmanız bu nedenle çok önemlidir.

Alan Adı Kaydında Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşük fiyatların ötesinde doğru alan adı hizmetini ararken aranacak birçok şey vardır. Tüm kayıt şirketleri aynı şekilde çalışmaz. Gelecekte kendi başınızı ağrıtmaktan uzak durmak istiyorsanız mutlaka belirli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Doğru Akreditasyon ve Sağlam İtibar

Kayıt şirketlerinin ICANN tarafından akreditasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu akreditasyonu aramak önemlidir. Paranızı almak için saygın bir kayıt firması gibi davranan pek çok adresle karşı karşıya kalabilirsiniz. ICANN'den bu onay mührünü alabilmek için şirketlerin bir takım gereksinimleri karşılaması gerekmektedir.

ICANN, kolaylık sağlamak için akreditasyonu yapılmış kayıt şirketlerinin bir listesini tutar. Hangi şirketlerle çalışılacağınızı belirlemek için bunu kullanabilirsiniz. Ancak, itibar söz konusu olduğunda kendi başınıza biraz daha araştırma yapmanız gerekecektir.

İyi Müşteri Hizmetleri

Seçtiğiniz alan adı kayıt şirketi, sorunlar ortaya çıktığında iletişim kurabileceğiniz iyi bir destek ekibine sahip olmalıdır. Sitelerine göz atın ve bir bilgi veritabanı veya SSS bölümü olup olmadığına bakın. Ayrıca, hangi iletişim yöntemlerinin kullanılabilir olduğunu gözden geçirin.

İsteğe Bağlı Özellikler

Son olarak, yatırım yapmak istediğiniz ek özellikleri arayın. NameCheap'in sunduğu WHOIS Guard gibi özel alan adı özelliklerini kullanmak isteyebilirsiniz. Bunlar alan adı bilgilerinizi gizli tutmak için mükemmeldir. Ek ücrete tabidirler. Ancak e-posta gelen kutunuzu önemsiz mesajlardan uzak tutabilirler. Rastgele yabancıların sizinle iletişim kurmasını önleyebilirler.

Ucuz Alan Adı Nereden Alınır?

Gelelim asıl meselemize. Ucuz alan adı satın almak istiyorsanız belirli durumları göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Ucuzluk söz konusu olduğunda her birinin farklı farklı seçenekler sunacağını söyleyebilirim. Dolayısıyla doğru seçeneği bulabilmek için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Hostinger

Öncelikle size iyi bir seçenekten bahsedeceğim. Hostinger, Türkiye'de hizmet sunan hosting firmalarından birisidir. Diğer birçok firmanın aksine hosting satın alırken sunduğu en önemli avantaj seçmiş olduğunuz .com uzantılı alan adını ücretsiz olarak kayıt ettirmesidir. Hemen kayıt yaptırmak için Hostinger bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bir alan adı ve aynı zamanda bir hosting satın alacaksanız bu mükemmel fırsattan yararlanmayı düşünebilirsiniz. Sadece hosting için ücret ödersiniz. Alan adı kaydını ise bedavaya getirmiş olursunuz. Alan adınızın süresi dolduğunda ise standart olan fiyat üzerinden ücret ödersiniz.

Bluehost

Bluehost, yeni bir site veya blog açacak olanlar için bütçe dostu bir hosting sağlayıcısıdır. Global anlamda hizmet veren firma hosting paketlerinden birini satın aldığınız zaman ücretsiz olarak alan adı kayıt etmenize izin vermektedir. Yurt dışındaki firmalarla çalışmayı düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken yerlerden birisi olmalıdır.

Bluehost özellikle WordPress hosting söz konusu olduğunda en makul fiyat teklifini sunacak yerlerden birisidir. Dünya üzerinde birçok WordPress site sahibi başlangıç için Bluehost'u tercih etmektedirler. Onlardan birisi olmak istediğiniz zaman alan adınızı bedavaya satın alabilirsiniz.

Namecheap

Namecheap özellikle alan adı kaydı yapmak için oldukça ideal seçeneklerden birisidir. Her ne kadar hosting çözümleri konusunda çok makul seçenekleri olmasa bile alan adı yönetimi konusunda kaliteli hizmet sunmaktadır. Birçok kişi genelde alan adını Namecheap firmasından, hosting paketini ise Bluehost firmasından almaktadır.

Bu kombinasyon çoğu kez tekrarlanan bir kombinasyondur. Bazılarına göre alan adının ve sunucunun aynı yerde olmaması bir avantajdır. Diğer taraftan Namecheap firmasını alan adı satın alma konusunda avantajlı kılan durum bir yıllığına alan adı bilgilerini gizleme hizmetini (yıllık yaklaşık 3$) ücretsiz olarak sunmasıdır. Alan adı bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız başlangıç için en ideal yer kesinlikle Namecheap olacaktır.

IONOS

IONOS özellikle gerçekleştirdiği agresif reklam politikalarıyla bilinen bir firmadır. Genellikle fiziksel mağazası olan işletmecileri yakalamaya çalışan firma bu konuda oldukça başarılıdır. Alan adı satın alımı konusunda onu avantajlı kılan durum ise başlangıç fiyatının oldukça uygun ve aynı zamanda cezbedici olmasıdır.

IONOS üzerinden alan adı satın aldığınız zaman ilk satın alımda 1$ ödersiniz. Bir başka ifadeyle sadece 1 ABD Doları karşılığında alan adı sahibi olursunuz. Yenilemeler için ise birçok firma gibi 14.99$ ödeme yaparsınız. Ancak genel olarak çeşitli fırsatların sunulduğu için onu bile uyguna getirme şansınız vardır.

Vargonen

Vargonen yerli hosting firmalarından birisidir. Yıllardır hizmet veren firma bu alanda çok ciddi bir tecrübeye sahiptir. Hosting fiyatlandırmaları ve alan adı fiyatlandırmaları konusunda rekabetçi olmaya çalışırlar. Hosting konusunda sizi pişman etmeyecek bir firma arıyorsanız gönül rahatlığıyla Vargonen ile çalışabilirsiniz.

Diğer taraftan Vargonen alan adı konusunda avantajlı bir teklife sahiptir. Standart WordPress, Profesyonel WordPress ve Premium WordPress hosting paketlerinden birini satın aldığınız zaman bir .com veya .net uzantılı alan adını ücretsiz olarak kayıt ettirebilirsiniz. Üstelik bu kombinasyonun içerisinde bir de ücretsiz SSL desteği vardır.

En Ucuz Domain Tablosu

Aşağıda yer alan tabloda .com, .net ve .org gibi popüler alan adları için mevcut fiyatlandırmayı görebilirsiniz. Bu fiyatlandırmalar ilk kayıt için geçerlidir. Bir alan adı transferi veya bir alan adı yenileme söz konusu olduğunda fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Firma .com .net .org
İsim Tescil 7,99 $ 10,99 $ 10,99 $
Turhost 4,99 $ 9,79 $ 10,99 $
Natro 4,99 $ 4,99 $ 10,99 $
ihs 9,35 $ 10,35 $ 10,99 $
GoDaddy 11,99 $ 14,99 $ 8,99 $
Hostinger 8,99 $ 13,99 $ 10,89 $
Hosting.com.tr 8,99 $ 11,99 $ 10,99 $
Vargonen 7,99 $ 7,99 $ 9,99 $
Güzel Hosting 4,99 $ 4,99 $ 10,65 $
Sh.com.tr 9,95 $ 11,95 $ 11,95 $
Namecheap 8,88 $ 11,98 $ 12,98 $
Domain.com 9,99 $ 12,99 $ 14,99 $
Bluehost 11,99 $ 12,99 $ 8,99 $
IONOS 1,00 $ 1,00 $ 1,00 $

  • Başlangıç için en ideal fiyat teklifini IONOS firması sunmaktadır.
  • BlueHost üzerinden bir hosting satın aldığınız zaman .com uzantılı alan adınızı bir yıllığına ücretsiz olarak kayıt ettirebilirsiniz.
  • Hostinger üzerinden bir hosting satın aldığınız zaman .com uzantılı alan adınızı bir yıllığına ücretsiz olarak kayıt ettirebilirsiniz.
  • Vargonen üzerinden bir hosting satın aldığınız zaman .com ve .net uzantılı alan adınızı bir yıllığına ücretsiz olarak kayıt ettirebilirsiniz.
  • Namecheap üzerinden bir alan adı satın aldığınız zaman maliyeti 3$ olan gizlilik koruması paketini bir yıllığına ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

En Ucuz Domain Yenileme Tablosu

Aşağıdaki tablo bir yıl sona erdikten sonra alan adınız için talep edilecek yenileme ücretinin ne olacağını göstermektedir. Planınız uzun vadeli ise alan adı satın alırken yenileme fiyatını göz önünde bulundurmanız şarttır. Aksi taktirde en ucuz domain satın alayım derken fazladan ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Firma .com .net .org
İsim Tescil 9,99 $ 10,99 $ 10,99 $
Turhost 9,72 $ 9,99 $ 10,99 $
Natro 9,99 $ 11,99 $ 12,99 $
ihs 9,35 $ 10,35 $ 10,99 $
GoDaddy 17,99 $ 17,99 $ 17,99 $
Hostinger - - -
Hosting.com.tr 9,99 $ 11,99 $ 12,99 $
Vargonen 9,99 $ 11,49 $ 11,99 $
Güzel Hosting 8,55 $ 12,35 $ 10,95 $
Sh.com.tr 11,95 $ 14,95 $ 14,95 $
Namecheap 12,98 $ 14,98 $ 14,98 $
Domain.com - - -
Bluehost - - -
IONOS 15,00 $ 20,00 $ 20,00 $

  • Alan adı yenileme söz konusu olduğunda .com ve .org uzantıları için en iyi fiyat teklifini Güzel Hosting sunmaktadır.
  • Alan adı yenileme söz konusu olduğunda .net uzantısı için en iyi fiyat teklifini Turhost sunmaktadır.

En Ucuz Domain İçin Uygun Kombinasyonlar

Tüm fiyatlandırmaların bu şekilde olduğunu söyleyebilirim. En ucuz domain satın almak isterken tuzağa düşmemelisiniz. Örneğin, IONOS üzerinden yapacağınız ilk satın alım 1 ABD Doları olsa bile yenileme için 15 ABD Doları ödemeniz gerekir. Bu otomatik olarak alan adının iki yıllığına 16 ABD Doları gibi bir maliyete sahip olmasına neden olur.

Hosting satın alımına ücretsiz domain kayıt ettirme fırsatı sunan Hostinger ve Bluehost için alan adı yenileme fiyatlarını bulamadım. Dolayısıyla ücretsiz satın alımdan sonra alan adının ne kadar maliyetli olacağını kestirmek güç. Buradaki en yüksek fiyatı baz alırsak iki yıllığına 15 ABD Doları ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yerli firmalardan birisi olan Vargonen üzerinden hosting satın aldığınız zaman alan adını bedavaya getirmiş olursunuz. Daha sonra yenileme yapmak adına .com uzantısı için 10 ABD Doları ödersiniz. Bu açıdan yaklaşacak olursak Vargonen firmasının hosting ve alan adı satın alımı bir arada gerçekleştirilecekse en ideal seçim olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç

Bir site açmaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz. İster online bir işletme ister kişisel bir blog sahibi olun, ucuz bir alan adı, kalabalıktan sıyrılan bir ad alırken işletme maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Sadece doğru seçeneği doğru yerde aradığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Birçok kayıt şirketi, başlangıç için çok indirimli fiyatlar, tanıtım teklifleri ve hatta ücretsiz alan adları sunabilirler. Bir sitenin aktif kalmasını sağlamak için alan adınızın ödemeniz gereken tek şey olduğunu unutmayın. Alan adı olmazsa kendinize özgü bir siteye sahip olamazsınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap