En İyi 20 Romantik Komedi Filmi

Romantik bir komedi filmi yapmak için beceri, iyi zamanlama, oyuncular arasında doğru kimyayı ve kalp atışlarının ritmini yakalamak gerekir. Romantik komediler genellikle kötü itibara sahiptirler. Sorunun tam olarak ne olduğunu iyi anlamak gerekir.

Romantik komediler bugünlerde yeniden geri dönüş sinyalleri verse bile en iyileri bulabilmek önemlidir. İnsanların gerçek dünyanın dehşetinden kaçtığını ve soluğu filmlerde aldığını unutmamak gerekir. Bir romantik komedi filminin içine dalmadan önce en iyileri incelemek ve en iyilerden başlamak gerekir.

1. Hayat Güzeldir

1997 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 56 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Roberto Benigni vardır. Filmin senaristliğini Vincenzo Cerami ve Roberto Benigni üstlenmiştir. Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini ve Roberto Benigni filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

1930 yıllarında İtalya, Guido adlı kaygısız bir kitap bekçisi yakındaki bir şehirden hoş bir kadınla flört eder ve onunla evlenerek masalsı hayatına başlar. Guido ve karısının bir oğlu olmuştur. İtalya'nın Alman kuvvetli tarafından işgaline kadar her şey yolundadır.

Ailesini bir arada tutmak ve oğlunun bir Yahudi toplama kampının dehşetine kapılmamasını sağlamak adına Guido, yapılan Yahudi soykırımının bir oyun olduğunu anlatmaya çalışır. Bu oyunda kazanan sonunda büyük ödül olan tankın sahibi olacaktır.

2. Şehir Işıkları

1931 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 27 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Charles Chaplin vardır. Filmin senaristliğini yine Charlie Chaplin üstlenmiştir. Virginia Cherrill, Charlie Chaplin ve Florence Lee filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Serserinin biri güzel bir kör kıza aşık olur. Kızın ailesi maddi sıkıntı içerisindedir. Serserinin varlıklı bir adam ile arkadaş olması bazı kapıların açılmasını sağlar. Bu sayede kızın taliplisi olmayı başarır ama aynı zamanda bir hayırsever olarak bağışta bulunur.

3. Amelie

2001 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 2 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Jean-Pierre Jeunet vardır. Filmin senaristliğini Guillaume Laurant ve Jean-Pierre Jeunet üstlenmiştir. Audery Tautou, Mathiue Kassavitz ve Rufus filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Amelie, çocukluğu babasının kalp kusuruyla ilgili yanlış endişelerle bastırılmış Amelie adında bir kızın hikayesidir. Bu endişelerden ötürü Amelie, diğer insanlarla hiçbir gerçek yaşam ilişkisine sahip olmaz. Daha çok kendi fantastik dünyasına, sevgiye ve güzellik hayallerine kavuşmayı amaçlar.

4. Garsoniyer

1960 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 5 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Billy Wilder vardır. Filmin senaristliğini Billy Wilder ve I. A. L. Diamond üstlenmiştir. Jack Lemmon, Sihrley MacLaine ve Fred MacMurray filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Dört yıldan uzun bir süredir aynı sigorta şirketinde çalışan C. C. Baxter şirketin merkez ofisinde çalışan otuz iki bin çalışandan sadece biridir. Şirketteki pozisyonunu yükseltmek ve diğerlerinden daha iyi olduğunu ispat etmek için genellikle geç saatlere kadar çalışır.

Kendi evini bir rotasyon halinde şirket yöneticilerine verdiği için kendine evine giremez. Şirket yöneticileri evlilik dışı ilişkilerini buradan sürdürürler. Karşılığında ise personel müdürüne onun hakkında olumlu şeyler söylerler. Personel müdürü onu yanına çağırdığında terfi alacağını zanneder ancak müdür ondan evini ödünç ister.

5. Bazıları Sıcak Sever

1959 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 1 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Billy Wilder vardır. Filmin senaristliğini Billy Wilder ve I. A. L. Diamond üstlenmiştir. Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Joe ve Jerry adında iki müzisyen, Sevgililer Günü katliamına tanık olduklarında, Chicago şehrinin dışına çıkmak ve sorumlu olan insanlardan uzaklaşmak isterler. Şehir dışına çıkmak için pek umutları yoktur. Bunu yapabilecekleri tek iş tamamen kızlardan oluşan bir grup ile Florida'ya gitmektir.

Tren istasyonunda Josephine ve Daphne olarak ortaya çıkarlar. Yedek çalgıcı kılığına girmişlerdir. Kızların yanında olmaktan keyif aldıkları kesindir. Özellikle ukulele çalan ve şarkı söyleyen Sugar Kane Kowalczyk'nin yakınında olmaktan son derece memnundurlar.

6. Yağmur Altında

1952 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 43 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Stanley Donen ve Gene Kelly vardır. Filmin senaristliğini Betty Comden ve Adolph Green üstlenmiştir. Gene Kelly, Donald O'Connor ve Debbie Reynolds filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

1927 yılında eski bir dublör olan Don Lockwood, en yakın arkadaşı Cosmo Brown ile birlikte başarıya ulaşır. Don, hayranlarından kaçarken yanlışlıkla oyuncu adayı Kathy Selden ile tanışır ve ona aşık olur. Cosmo Brown'ın sevgilisi aktris Lina Lamont ses problemi yaşamaya başlar.

Bu problemin acilen çözülmesi gereklidir. Cosmo ve Don, Kathy'nin sesini kullanarak filmlerini kaydetmek için dublaj yapma kararı alırlar. Kıskanç Lina, stüdyonun stratejisini öğrendiğinde köpürür ama bu sadece stüdyonun işi gizli gizli yapmasına neden olur.

7. Andaz Apna Apna

1994 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 40 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Rajkumar Santoshi vardır. Filmin senaristliğini Rajkumar Santoshi üstlenmiştir. Aamir Khan, Salman Khan ve Raveena Tandon filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Amar ve Prem orta sınıf ailelere sahiptirler ama birbirleriyle rekabet içerisindedirler. Her ikisi de bireysel olarak, diğerinin bilgisi olmadan meseleleri kendi başına çözmeye ve hızlı bir biçimde zengin olmaya karar verirler.

Her ikisi de multi-milyoner Ram Gopal Bajaj''ın kızının gönlünü kazanmak isterler. Ram'ın ikiz kardeşi Shyam kardeşinin yerine geçip onun gibi davranmaya karar verdiğinde işler karışmaya başlar. Artık Bajaj ailesinin mülkünü Shyam devralmıştır.

8. Sherlock Jr.

1924 yapımı bu film yaklaşık 45 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Buster Keaton vardır. Filmin senaristliğini Jean C. Haves ve Joseph A. Mitchell üstlenmiştir. Buster Keaton, Kathryn McGuire ve Joe Keaton filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

O son derece uyuşuk biridir. Yaptığı tek şey gösterimlerden sonra ortalığı toplamaktır. Ama tek isteği özel bir dedektif olmaktır. Güzel bir kızla nişanlanır. Kötü adam rolündeki biri sevgilisinin baba yadigarı saatini çalar ve suçu ona yıkar. Artık tek yapabileceği şey adını temize çıkarmaktır.

9. Barfi!

2012 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 30 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Anurag Basu vardır. Filmin senaristliğini Anurag Basu ve Tani Basu üstlenmiştir. Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra ve Ileana D'Ruz filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Sevginin, toplumun normal ve anormal normları tarafından tanımlanmadığını öğrenen üç gencin öyküsüdür. Sağır ve dilsiz olan Barfi, Shruti'ye aşık olur. Barfi'ye olan derin şefkatine rağmen Shruti normal bir erkekle evlenmek ve normal bir hayat sürmek ister.

Yıllar sonra Jhilmil'e aşık olan Barfi ile yolları tekrardan kesişir. Barfi umutsuzca kayıp olan Jhilmil'i arar. Shruti'nin Jhilmil'in otistik olduğunu iddia etmesi gerçek aşk için kör olduğunun bir ispatıdır. Barfi'nin sevdiği kızı arayan Shruti, ona gerçekten aşık olduğunu fark eder.

10. Lage Raho Munna Bhai

2006 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 24 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani vardır. Filmin senaristliğini Vidhu Vinod Chopra ve Rajkumar Hirani üstlenmiştir. Sanjay Dutt, Arshad Warsi ve Vidya Balan filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Munna Bhai olarak bilinen çok eğlenceli bir yeraltı gangsteri, bir huzur evini yöneten Jahnvi adındaki bir radyo sunucusuna komik bir şekilde aşık olur. Mahatma Gandhi'nin yaşamında uzmanlaşmış bir profesör olarak maskelenen Munna şimdi kendi kuvvetleriyle zorundadır.

11. Hırçın Sevgilim

2001 yapımı bu film yaklaşık 2 saat 3 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Jae-young Kwak vardır. Filmin senaristliğini Ho-sik Kim ve Jae-young Kwak üstlenmiştir. Tae-Hyun Cha, Ji-hyun Jun ve In-mun Kim filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Ho-sik Kim, kız arkadaşıyla olan ilişkisini bir dizi gerçek hikaye şeklinde internet ortamında paylaşmıştır. Bunlar daha sonra çok satan bir kitap haline getirilmiştir. Film kitaptan bir uyarlama şeklindedir. Film, Kyun-woo ve isimsiz bir kızın buluşmasını işler.

Kyun-woo kıza yardım etmek ister ama çok utanır. Çünkü diğer yolcular yanlışlıkla onun kız arkadaşı olduğunu düşünürler. Ona bir kez yardım ettiğinde, Kyun-Woo ona türlü türlü tacizler gerçekleştirme izni vermiş olur. Bunu ise kız için hissettiği derin sorumluluk hissine borçludur.

12. Dil Chahta Hai

2001 yapımı bu film yaklaşık 3 saat 3 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Farhan Akhtar vardır. Filmin senaristliğini Kassim Jagmagia ve Farhan Akhtar üstlenmiştir. Aamir Khan, Saif Ali Khan ve Akshaye Khanna filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Üç genç erkek Akash, Sameer ve Siddharth yakın arkadaştırlar. Ancak zevkleri ve karakterleri birbiriyle tam anlamıyla uyumlu değildir. Siddarth çok yaşlı bir kadına aşık olduğunda üçlü arasındaki sürtüşmeyi genişletir ve onları yardım etmeye ikna eder.

13. Kara Kedi, Ak Kedi

1998 yapımı bu film 2 saat 7 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Emir Kusturica vardır. Filmin senaristliğini Gordan Mihic üstlenmiştir. Bajram Severdzan, Srdjan Todorovic ve Branka Katic filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Matko, 17 yaşındaki oğlu Zare ile Tuna nehri yakınlarında yaşayan küçük bir dolandırıcıdır. Başarısız bir iş anlaşmasından sonra çok daha başarılı gangster olan Dadan'a borçlu olur. Dadan'ın Afrodita adında bir kız kardeşi vardır. Yapılan anlaşmaya göre Zare, Afrodita ile evlenecektir.

14. Roma Tatili

1953 yapımı bu film 1 saat 58 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda William Wyler vardır. Filmin senaristliğini Ian McLellan Hunter ve John Dighton üstlenmiştir. Geregory Peck, Audrey Hepburn ve Eddie Albert filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Joe Bradler, Roma'daki Amerikan Haber Servisi'nin muhabiridir. İşinden pek memnun olduğunu söylemek mümkün değildir. Patronu Hennessy'nin uyuduğu bir yerde uyurken yakalanınca kovulmanın eşiğine gelmiştir. Çünkü HRH Prenses Ann ile röportajı kaçırmıştır.

15. İki Gönül Bir Olunca

1934 yapımı bu film 1 saat 45 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Frank Capra vardır. Filmin senaristliğini ise Robert Riskin ve Samuel Hopkins Adams üstlenmiştir. Clark Gable, Claudette Colbert ve Walter Connolly filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Zengin biri olan Ellie Andrews, babasının isteklerine karşı gelmiştir. Florida'daki aile yatından atlayarak ondan uzaklaşmayı başarmıştır. Babası onu bulmak için bir dedektif bürosuyla anlaşır. O ise New York şehrine doğru yola çıkmıştır.

Yeni işsiz gazeteci Peter Warne ile bir otobüste karşılaşır. Ellie'nin hiç parası yoktur. Peter New York'a gitmesine yardımcı olmak ister. Yolculuk sırasında kurulan diyaloglarla ikili birbirine yaklaşır. Sürekli birbirlerini takdir ederler ve bu durum bir aşka dönüşür.

16. Dev.D

2009 yapımı bu film 2 saat 24 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Anurag Kashyap vardır. Filmin senaristliğini ise Saratchandra Chatterjee ve Abhay Deol üstlenmiştir. Abhay Deol, Mahile Gill ve Kalki Koechlin filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Paro'nun yanlış anlaşılmasından dolayı sevgisini derinlere gömen De, teselliyi uyuşturucu ve votkada arar. Paro ilerlemeye devam ederken Dev hala pişmanlık içerisindedir. Kendi sorunlarıyla uğraşan bir fahişe olan Chanda ile tanışır. Dev ondan hoşlanır ve işler daha karmaşık hale gelir.

17. Kal Ho Naa Ho

2003 yapımı bu film yaklaşık 3 saat 6 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Nikkhil Advani vardır. Filmin senaristliğini Niranjan Iyengar ve Karan Johar üstlenmiştir. Preity Zinta, Shah Rukh Khan ve Saif Ali Khan filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Hikayeyi Naina anlatır. Babası yıllar önce onu derinden etkileyen bir intihar ile yaşamına son vermişti. Aman geldiğinde tüm kasvetli hava dağılır. Aman, şüpheci ve Naina'yı düşünen biridir. Naina ona aşık olmuştur. Ancak Aman bir sır yüzünden evlenemeyeceğini belirtir.

18. Bugün Aslında Dündü

1993 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 41 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Harold Ramis vardır. Filmin senaristliğini Danny Rubin ve Harold Ramis üstlenmiştir. Bill Murray, Andie MacDowell ve Chris Elliott filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Bir hava durumu görevlisi hava tahminiyle ilgili bir hikayeyi anlatmak için görevlendirilir. Bu, hikayedeki dördüncü yılı ve hayal kırıklığını gizlemek için hiçbir çaba göstermesi. Ertesi gün uyandığında bugünün aslında dün olduğunu tekrar tekrar keşfeder.

19. Manhattan

1979 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 36 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Woody Allen vardır. Filmin senaristliğini Marshall Brickman ve Woody Allen üstlenmiştir. Diane Keaton, Mariel Hemingway ve Woody Allen filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Kırk iki yaşındaki Isaac Davis, trajikomik bir hayata sahip olmasına rağmen Manhattan hakkında sürekli romantik hayalleri olan biridir. Bunu ilk kitabına yansıtmayı başarmıştır. Kötü bir televizyon komedisindeki yazarlık işini bıraktı. Ancak aldığı kararın doğru olup olmadığından hala emin değil.

20. Annie Hall

1977 yapımı bu film yaklaşık 1 saat 33 dakika uzunluğundadır. Yönetmen koltuğunda Woody Allen Vardır. Filmin senaristliğini Marshall Brickman ve Woody Allen üstlenmiştir. Diane Keaton, Tony Roberts ve Woody Allen filmin öne çıkan yıldızlarıdır.

Komedyen Alvy Singer, gece kulübü şarkıcısı Annie Hall ile olan ilişkisinin yükselişini ve düşüşünü inceler. Çıplak bir arka planın önünde izleyiciyle doğrudan konuşan Singer, Annie ile nasıl tanıştığını, aşık olma durumunu ve modern romantizmin engelleriyle nasıl mücadele ettiğini anlatmak için çocukluk yıllarına kadar gider.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap