Tavsiye Ettiğim En İyi 10 Psikolojik Film

Her filmin bir konusu vardır. Bu konu kimi zaman romantizm, kimi zaman romantizm ve komedinin karışımı, bazen spor, bazen dramadır. Film türleri oldukça çeşitlidir. Bazıları sadece güldürmeye odaklanırken bazıları anlamlı mesajlar iletmeye çalışır.

Bu anlamlı mesajlar ileten filmlerin arasında psikolojik etkilere, psikolojik rahatsızlıklara veya sorunlara dayalı bazı filmler vardır. Bugün bu filmlerden en beğendiğim 10 tanesini sizlerle paylaşmak istedim.

Her filmin sahip olduğu mesaja değinilmiş ve konusundan bahsedilmiştir. Psikolojik filmleri izlediğiniz zaman bunları daha yakından görebilirsiniz. Filmler sıralanırken IMDb puanı göz önünde bulundurulmuştur.

En İyi 10 Psikolojik Film

en iyi 10 psikolojik film

 

1. Akıl Defteri (2000) – 8.5/10

memento

Guy Pearce, Carrie Anne-Moss ve Joe Pantoliano gibi oyuncuların rol aldığı Akıl Defteri filmi hafıza kaybıyla boğuşan ama aynı zamanda eşinin katilini bulmaya çalışan Leonard’ın mücadelesini anlatır.

Leonard, çok nadir görülen bir hafıza kaybı hastalığına sahiptir. Yeni olayları hatırlama konusunda güçlük çekse bile eşinin ölümünden önceki birçok şeyi hatırlar. Eşinin katilini bulmak için kararlıdır ve bunun için kendisine engel olabilecek hafıza kaybı problemini çözmesi gerekir.

2. Kayıp Kız (2014) – 8.1/10

kayip kiz

Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Pattrick Harris gibi isimlerin rol aldığı Kayıp Kız filmi aynı adı taşıyan Gillian Flynn romanından uyarlanmıştır. Film gizemli bir şekilde ortadan kaybolan bir kadının eşinin yaşadıklarını anlatır.

Evliliklerinin 50. yılını kutlayacakları gece ortadan kaybolan Amy’nin kaybolduğunu polislere bildiren Nick’tir. Polislerin ve medyanın baskısı altında kalan Nick’in söylediği yalanlar herkesi rahatsız eder. Nick bir anda soruşturmanın baş şüphelisi konumuna düşer ve herkes o malum soruyu sormaya başlar: Nick eşini öldürdü mü?

3. Yağmur Adam (1988) – 8/10

yagmur adam

Tom Cruise olmadan bir film listesi daima eksik kalabilir. Tom Cruise, Dustin Hoffman ve Valerie Golino’nun rol aldığı Yağmur Adam filmi kendisiyle savaş halinde olan Charlie’nin hikayesini konu alır.

Charlie babasının arabasını ondan izinsiz bir biçimde alıp kullanır ve babası aracın çalındığını bildirerek onun iki gün boyunca hapis kalmasına neden olur. Bir süre sonra babasının ölüm haberini alan Charlie, mirasın bilinmeyen birisine kaldığını öğrenir. Bu bilinmeyen kişi Charlie’nin otizmli olan bilgin kardeşi Raymond’tur. Charlie, Raymond’u kaçırır ve bırakılan mirasa el koymanın yollarını aramaya başlar.

4. Siyah Kuğu (2010) – 8/10

siyah kugu

Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel’in rol aldığı Siyah Kuğu filmi hayatını dansa adamış ama aynı zamanda mükemmeliyetçilik ile mücadele eden Nina’nın hikayesini konu alır.

Nina bir balerindir ve hayatını neredeyse tamamen dansla ilgilenerek geçirir. Eski bir balerin olan annesi Erica ise takıntılı bir isimdir ve kızının üstünde yetkin bir kontrole sahiptir. Yeni sezonun gösterisinde ise baş balerin değişecektir ve Nina bu rolü üstlenebilecek en büyük adaylardan birisidir. Nina rakipsiz değildir aynı zamanda Lily adındaki yeni balerinle mücadele etmek zorundadır. Nina temsil edilecek çift yönlü rolün bir yüzünü iyi yapabiliyorken diğer yüzünde çok iyi değildir; Lily ise bu yönde iyidir ama Nina’nın iyi olduğu yön için yeterli değildir. Nina ve Lily arkadaşlıklarını geliştirdikçe Nina kötü tarafını keşfetmeye başlar ve kendisiyle mücadele etmeye başlar.

5. Mozart ve Balina (2005) – 7/10

mozart ve balina

Josh Hartnett, Radha Michell ve Gary Cole gibi isimlerin rol aldığı Mozart ve Balina filmi otizmle yaşamayı sürdürmeye çalışan iki kişinin aşk hikayesini anlatır.

Donald ve Isabelle’in ilişkileri sahip oldukları hastalık nedeniyle sürekli sekteye uğrar. Otizmin bir tür çeşidi olan Asperger sendromu ile mücadele eden bu ikilinin duygularında bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bir taksici olarak hayatını sürdürmeye çalışan talihsiz Donald, otizme destek grubuna katılan Isabelle’i tanıdıktan sonra daha farklı hislere sahip olmaya başlar.

6. Kır Zincirlerini (2005) – 7/10

kir zincirlerini

Jet Li, Morgan Freeman ve Bob Hoskings gibi isimlerin rol aldığı Kır Zincirlerini filmi hayatını insanlarla dövüşmek için eğitilmiş bir makine gibi yaşayan Danny’nin hikayesini konu alır.

Danny sadece yemek, içmek ve dövüşmek kavramlarıyla tanışmış olan makineleşmiş bir insandır. İnsanlara ait diğer tüm duygulardan habersizdir. Günün birinde onu kontrol eden ve yöneten sahibinin trafik kazası geçirip yaralanmasıyla sokakta kendini tek başına bulur. Danny hayatı yeniden keşfetmeye başlar ve bu yolda ona yardım eden kişi gözleri görmeyen bir piyanist Sam olur. Eski patronu ortaya tekrar çıktığında ise yeni hayatı ve eski hayatı birbirine girer.

7. Sherlock Holmes (2009) – 7.5/10

sherlock holmes

Robert Downey Jr., Jude Law ve Rachel McAdams gibi isimlerin rol aldığı Sherlock Holmes, aynı adı taşıyan bir dedektifin psikolojik analizler gerçekleştirerek suçluları bulmasını konu alır.

Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson kötü planlara sahip suçluları yakalamak için mücadele ederler. Yeni bir olayın soruşturmasını yaparken yolları cazibesine dayanamadığı Irene Adler ile kesişir. Sherlock Holmes’un maceraları psikolojik analizleri anlamak için izlenmesi ve hatta mümkünse okunması gereken hikayelerdir.

8. Sen Ne Dilersen (2005) – 6.4/10

sen ne dilersen

Begüm Birgören, Haldun Boysan, Zeynep Eronat, Ahmet Mümtaz Taylan, Işık Yenersu ve Yıldız Kenter gibi isimlerin rol aldığı Sen Ne Dilersen, Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır yaşayan bir Rum ailesinin hikayesini anlatır.

Eleni ailesini geride bırakıp aşık olduğu adam ile kaçar. Bir süre sonra eşi vefat eder ve Eleni yanında hastalığı olan kızıyla birlikte ailesinin kapısını çalar. Tahmin edilebileceği gibi kapı yüzüne çarpılır. Son umudu kiliseye gidip dua etmektir ama dilek mumunu Musa adında bir hırsız çalar. Bu olaydan sonra hem Eleni’nin hem de Musa’nın hayatı değişmeye başlar.

9. 23 Numara (2007) – 6.7/10

23 numara

Jim Carrey, Virginia Madsen ve Logan Lerman gibi isimlerin rol aldığı 23 Numara filmi bir romanın kendisi hakkında yazıldığını düşünen ve bunu bir takıntı haline getiren Walter’ın hikayesini anlatır.

Walter 23 sayısını saplantı haline getirir ve bu saplantı zaman içerisinde onun hayatını kontrol altına almaya başlar. 23 Numara isimli romanda yer alan gizemli hikayenin kendi hayatını anlattığını düşünür. Gerçekleri öğrenebilmek için geçmişiyle yüzleşmesi ve içine düştüğü bu durumdan kurtuluşun bir yolunu bulmalıdır.

10. 28 Gün (2000) – 6/10

28 gun

Sandra Bullock, Viggo Mortensen ve Dominic West gibi isimlerin rol aldığı 28 Gün filmi alkol ve bağımlılık rehabilitasyon merkezine gitmek zorunda kalan Gwen’in hayatını konu alır.

Kız kardeşinin evleneceği günü alkollü bir haldeyken trafik kazası geçiren Gwen’i iki farklı sonuç beklemektedir. Hapse girecek veya rehabilitasyon merkezine gidecektir. Rehabilitasyon merkezine gitmeyi tercih etse bile alkol bağımlılığının olduğunu reddettiği için önerilen tedavilere sıcak bakmaz. Yine de rehabilitasyon adımlarını gerçekleştirmeye çalışarak hayatını yeniden keşfetmeye çalışır ama bu bağımlıktan kurtulmak düşündüğü kadar kolay olmaz.

Burada yer alan psikolojik filmlerin her birisinin puanı birbirinden farklı olabilir. Hatta puanı düşük filmleri izlemeyi düşünmeyebilirsiniz ama her birinin konu aldığı hikaye birbirinden etkileyicidir. Film izlemeyi seviyorsanız bu filmlere bir şans vermenizi öneririm.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap