E-Kitapların Dezavantajları

Kindle üzerinden kitap okumak gün geçtikçe daha iyi hale dönüşüyor ancak e-okuyucunuz ne kadar iyi olursa olsun bazı dezavantajları daima olacaktır. Bu dezavantajlar, e-okuyucular üzerinden kitap okumayı tercih eden kişilerin kaçırdığı bazı faydalardır.

E-okuyucular üzerinden kitap okumayı isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlardan bazılarını sizler için anlatacağım.

E- Kitapların Dezavantajları Nelerdir?

Daha az şey kavrarsınız

E-okuyucular daha dikkatsiz olmanızı sağlarlar ve bu nedenle e-okuyucu kullandığınız zaman yazılanları kavramana oranınız düşüş gösterir. Bu konuda yapılan bir araştırmada 50 okuyucuya kısa hikayeler sunulmuştur, yarısı e-okuyucu kullanırken, yarısı kağıt üzerine yazılı metinlerden okumuştur. E-okuyucular üzerinden okuyan kişilerin karakterler ve nesneler gibi detayları daha az hatırladığı tespit edilmiştir. Araştırmacıların teorisine fiziksel olan kağıt üzerinde okuma okuyucuya daha fazla ilerleme hissi katmaktadır ve e-okuyucular bu konuda yetersizdir.

Kolayca not alamazsınız

E-okuyucular üzerinde not almak için gerçekten etkili olan bir yöntem yoktur. Not alma işlemi kağıt üzerine yazmaktan daha zorlayıcıdır. Araştırma amacıyla kitap okuyan kişilerin yaşadığı en belirgin problem budur ve e-mürekkepler bu konuda yetersiz kalmaktadır. Bu tür insanlar için fiziksel kopyalardan okumak daha iyidir.

İleri geri yapmak daha zordur

Sayfalar arası geçiş yapmak e-okuyucular üzerinde daha zordur. Kindle veya Nook sayesinde ufak dokunmatik ekran ile uğraşırken aynı zamanda bir sayfayı çevirmeye çalışırsınız. Sık sık kitaptan referans almanız gerekiyorsa bu durumda fiziksel kitaplar tercihiniz olmalıdır.

Renksiz

E-okuyucular çoğunlukla siyah ve beyaz veya grinin tonlarında olur ve sanat kitapları asla bu renklerden tam anlamıyla faydalanamazlar. Eğer gerçek anlamda bir sanat kitabı okumak istiyorsanız bu durumda renklere ihtiyacınız vardır. Örneğin çizgi romanlar renkler sayesinde daha iyi anlatıma sahip olurlar.

Kitabı ellerinizde hissedemezsiniz

Bir kitabı tutmak size o kitabı hissetmeniz konusunda yardımcı olur. Özellikle kitabın karakterleri gerçekten iyi bir şekilde oluşturulmuşsa o kitap size çok farklı anlamlar kazandırır. Bununla birlikte kitabı elinize aldığınız zaman onu okuduğunuz ilk ana geri dönebilirsiniz. Bu kitabı tekrar okuduğunuz zaman ona biraz daha fazla tarihsellik katmış olursunuz. Bu bağlantılar maalesef e-okuyucular ile oluşturulamamaktadır.

Kitaplığa bir şey koyamazsınız

Kitaplığınız başlangıçtan itibaren yavaş yavaş dolmaya başlar ve sonunda bir ödül odasına dönüşür. Kitaplıklar yılların deneyimini ve yıllar içerisinde kitaplardan duyduğunuz memnuniyeti size sunarlar. E-okuyucular popüler hale geldikçe artık bu kitaplıklar anlamını yitirmeye başlamıştır ve artık ödül odası diye nitelendirilecek bir yer kalmamaktadır.

Onları satamazsınız

Fiziksel kitaplar satın aldığınız zaman bunları daha sonra satma şansına sahip olursunuz. Ancak e-kitap aldığınız zaman böyle bir fırsata sahip olamazsınız. Bir öğrenci olarak e-kitaplara gereğinden fazla para harcamanız durumunda bunları geri satamayacağınız için dönüşüm gerçekleştiremezsiniz ve bu sizin için büyük bir dezavantaj olacaktır.

Onları imzalatamazsınız

Çok sevdiğiniz bir kitabı okumak kadar sizi memnun edecek bir diğer unsur ise o kitabı yazarına imzalatmaktır. Bu çok önemli bir şeydir, bir hediyedir, bir anıdır. Ancak e-okuyucular üzerinden kitaplar alıyorsanız kitabı imzalatma şansınız olmaz ve bu tür bir özel bir anıya sahip olamayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

17 Mayıs 2020, 17:17

E-kitap imzalatmak :) çok garip ama günün birinde bunun için bir şey bulurlar :)

Ayşe Atik
17 Mayıs 2020, 17:17

Bence en büyük dezavantajı, kitap kokusunun olmamasıdır.

Kitap okurken, buram buram yaprak kokmalı.

Yorum Yap