Düşük Bütçeyle Backlink Oluşturma Rehberi

Link oluşturma her zamankinden daha rekabetçi durumundadır. Önceden, en azından büyük bir bütçeye sahip olmanız durumunda kazanmanız neredeyse kesin gibiydi. Bir firma veya bir uzman ekip ile çalışırdınız. Onlara anahtar kelimelerinizi ve hedeflerinizi sunarak geri kalanını idare etmelerine izin verirdiniz.

Fakat zaman içerisinde pek çok şey değişti. Google'ın algoritmaları en ince manipülasyon odaklı uygulamalara bile uyum sağlamış durumdadır. Şimdi kazanmanın tek yolu miktar yerine kaliteye odaklanmaktır.

Bu rehber, temel bilgileri hızlandırmanızı ve düşük bütçeyle backlink oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç önemli ancak ücretsiz (veya ucuz) araçlarla tanışmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, ilk olarak backlink konusunda neler yapmanız gerektiği ve hangi kötü uygulamalardan kaçınmanız gerektiği ele alınacaktır.

Link Oluşturma Nedir?

Link oluşturma, kendi siteniz için diğer sitelerden link alma sürecidir. Arama motoru algoritmaları, iki sitenin ayrı sayfaları arasında bulunan linkleri kullanarak sitelerin tamamını tarayarak onların ne olduğunu anlamaktadırlar.

Link oluşturma için birçok teknik vardır. SEO uzmanları link oluşturma işleminin işin en zor kısmı olduğu konusunda hemfikirdirler. SEO uzmanlarının birçoğu bunu iyi yapmak ve başarısız olmamak için zaman harcamaktadırlar. Bu nedenle, yüksek kaliteli link oluşturma konusunda kendinizi geliştirebiliyorsanız rekabet konusunda büyük bir avantaja sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır.

İlk adım doğru araçlara sahip olmaktır. Araçlar, kurslar ve daha fazlası için büyük miktarda harcama yapabilir ve sonuç elde etmeye çalışabilirsiniz. Bütçe ve kullanabileceğiniz cephaneliğiniz her zaman önemliydi. Mevcut SEO ikliminde ise yaratıcılık bunların çok daha fazla işe yaramasına neden olmaktadır. Ancak, bun konuya girmeden önce gereksinim duyulan araçlara göz atmalısınız.

backlink

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Link Oluşturma Araçları

Link oluşturma çalışmalarınızda size yardımcı olabilecek ücretsiz birkaç yazılım bulunmaktadır. Bunlardan bazıları web tarayıcısında kullanılabilmektedir. Bu nedenle bilgisayarınıza herhangi bir ek yazılım indirmenize gerek kalmayacaktır. Araçların sahip olduğun entegrasyonlar doğrultusunda size iyi miktarda veri sunabileceğinden emin olabilirsiniz.

1. Link Explorer (Moz)

moz seo aracı

Moz, insanların sitelerini ücretsiz olarak karşılaştırmak ve araştırmak için kullanabilecekleri sağlam bir yazılım olan Link Explorer'ı geliştirmiştir. Şu anda, bu araç, hangi sitelerin potansiyel linkler için mükemmel bir kaynak olduğunu görmenize yardımcı olmakta ve aynı zamanda sitelerin spam durumlarını kontrol etmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden aracı SEO işlerinde verimli bir şekilde kullanmanız mümkündür.

Bu araç dışında, indirmesi ücretsiz olan Mozbar'ı kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde spam puanı dahil olmak üzere bir sitenin DR (Domain Rating) ve DA (Domain Authority) değerleri dahil olmak üzere birçok ölçütü incelemeniz mümkündür. Bu sayede belirli bir linkin sitenize yararlı veya zararlı olup olmadığına kolayca karar verebilirsiniz.

Bu önemlidir. Çünkü yalnızca karşınıza çıkan tüm siteleri açıp ve onlardan link almaya çalışamazsınız. Google'ın arama algoritması bunu spam olarak nitelendirmektedir. Linkler, Google'ın sitenizin alaka düzeyini ve ziyaretçilerine sunmak için sahip olduğu içeriğin kalitesini anlamak için kullandığı bir yöntemdir. Google'ın sayfanızda alakasız linklere sahip olmanız durumunda sizi cezalandırması kaçınılmazdır.

Link Explorer, hangi anahtar kelimeleri aramanız gerektiğini, arama motoru sonuçlarındaki konumlarını ve bu anahtar kelimeleri siteniz için nasıl sıralamaya dahil edebileceğinizi göstermektedir. Bunu sıralamaları tespit edebilmek için kullanabilirsiniz. Özellikle araç yüksek ve orta zorlukta olan anahtar kelimeler elde etmek için fazlasıyla kullanışlıdır.

İlk defa organize ve düzenli bir biçimde link oluşturma yapmak istiyorsanız Link Explorer'ı kullanmanızı öneririm. Sitelerin ölçütlerini karşılaştırabilir, linklerini eşitlere göre filtreleme yoluna gidebilir ve kolay sıralama veya linklerin incelemesi için linkleri bir Excel dosyasına aktarmayı düşünebilirsiniz.

Link Explorer - Artı/Eksi

 • Birden fazla site karşılaştırması
 • Anahtar kelime analizi
 • Link testi
 • Alan adı yetki denetleyicisi
 • Excel sayfası kalitesinin düşük olması

2. Disavow.it

Disavow.it

Bazen sitelerimiz iç site sayfalarımıza gönderilen düşük kaliteli linklere sahip olmaktadırlar. Bunu kendi başınıza yaptıysanız veya işe yaramaz bir SEO uzmanıyla çalışmanızın sonucuysa hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Çünkü kötü linkler Google'ın arama motoru sıralamasında sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilecektir.

Disavow.it aracı ile Google'ın Search Console aracına yükleyebilecek bir disavow dosyası oluşturabilirsiniz. Bu araç olmadan göndermek istediğiniz dosyayı el ile oluşturmanız gerekmektedir. Bu, doğru bir şekilde biçimlendirme yapmadıysanız hatalı bir dosya göndermeniz anlamına gelebilecektir.

Disavow.it aracının "Disavow Dosyasını Uygula" özelliği en iyi özelliklerinden biridir. Bu, linklerden vazgeçmeniz gereken birden fazla URL'ye sahip olmanız durumunda size yardımcı olur ve size özel bir disavow dosyası oluşturur. Daha sonra iki listeyi karşılaştırır ve hangi linklerin reddedilmesi gerektiğini size söyler.

Disavow süreci biraz karmaşık olabilir. Ortalama bir site sahibi için süreci daha kolay ve basit hale getirmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir sorun çıkarmadan sitenizdeki düşük kaliteli linkleri devre dışı bırakmanıza yardımcı olduğu için oldukça faydalı bir araçtır.

Disavow.it - Artı/Eksi

 • Google linklerini reddetmek için yardımcı olur
 • Birden çok URL'yi disavow etmenizi sağlar
 • Kullanımı oldukça kolaydır
 • Gelişmiş SEO kullanıcıları için sınırlı özelliklere sahiptir

3. Majestic SEO

Majestic SEO, backlink yönetimi konusunda son derece etkili bir araçtır. Kullanıcılar toplu istekleri yönetebilirler ve aynı zamanda birden fazla sayfayı aynı anda izleyebilme imkanına sahip olurlar.

Majestic SEO, daha gelişmiş SEO uygulamaları için diğer SEO araçlarıyla bir arada kullandığınız zaman çok daha verimli olan bir araçtır. Bir kampanya yürütmenin daha karmaşık yönlerinden bazılarına aşina olan bir pazarlamacı, blog sahibi veya girişimci olmanız durumunda Majestic SEO'yu sorunsuz bir biçimde kullanabilmeniz gerekmektedir.

Öne çıkan özelliklerden biri TrustFlow ölçütüdür. Bu ölçüt, bir URL'nin güvenilirliğini ölçmeye yardımcı olmaktadır. TrustFlow ölçütü, bir grup güvenilir bağlantıdan belirli bir alana veya URL'ye yapılan tıklamaları ölçerek ve siteyi 100 üzerinden puanlayarak belirlenir.

Dikkatini çekmesi gereken bir diğer özellik ise Compare Tool adını taşıyan karşılaştırma aracıdır. Bu araç size grafiksel bir görünüm sunar. Böylece siteleri kolayca birbiriyle karşılaştırmayı başarabilirsiniz.

Majestic SEO - Artı/Eksi

 • Doğru backlink profil takibi
 • Kullanıcı dostu arayüz
 • Otoritenin ve güvenilirliğin etkin bir şekilde ölçülmesi
 • Rapor oluşturmanın zor olması
 • Anahtar kelime araştırmasında etkili olmaması

4. SEO Quake

Bahsedeceğim bir sonraki araç SEO Quake olacak. SEO Quake, web ortamında bulunan herhangi bir sayfa için faydalı SEO ölçümleri sağlayan basit bir tarayıcı uzantısıdır. Bir sitenin Alexa site sıralamasını, MSN indeksini, Web Archive sayfasını ve Google sıralamasını ve index durumunu göstermektedir.

Sayılar ve simgeler, daha az bilgili kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılmayabilir. Ancak bir sitenin daha ayrıntılı bir şekilde bilgilerini incelemek istiyorsanız bu eklentinin sağladığı tüm bilgileri verimli bir biçimde kullanabilirsiniz. Araç çubuklarından herhangi birine tıklamanız durumunda sayfayı ziyaret eden ziyaretçi sayısı, grafiksel olarak trafik geçmişi eğilimi ve ziyaretçi bölgesi gibi ölçütlere erişim sağlayabilirsiniz.

Yapılandırma seçeneklerini değiştirirken yükleme taleplerinizi "istek üzerine" seçeneğine ayarlarsanız daha isabetli veriler elde edebilirsiniz. Bu, aracınızın sürekli Google ve Yahoo gibi arama motorları ile çakışmasını ve otomatik kullanım için yasaklanmasını önleyecektir.

Bu aracı mutlaka denemenizi öneririm. Ancak yapılandırmasına alışmak için biraz zaman gerekecektir. Ayrıca, raporların sitenizin sırlamasını nasıl geliştireceğinizi gösterme gibi bir özelliği vardır. Sitenizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak istiyorsanız bu araç kesinlikle kullanmanız gereken araçlardan biridir.

SEO Quake - Artı/Eksi

 • İlk 100 denetim için ücretsiz
 • Sitenizi nasıl geliştireceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi
 • Tarayıcınızda çok fazla yer kaplamaz
 • Üst düzey parametreler yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir
 • Anahtar kelime yoğunluğu aracı sitenizin hedefi konusunda mantıksal veriler sunmaz

5. Check My Links

check my links

Bir sitenin linklerinin kalitesini kontrol etmek için bir araca ihtiyaç duyuyorsanız Check My Links bu konuda size yardımcı olabilecektir. Google Chrome'a kolayca eklenebilen bu uzantıyı bir siteyi taramakta ve basit bir biçimde size bozuk linkleri göstermektedir.

Özellikle onlarca farklı link içeren bir web sayfasını kontrol ederken hangilerinin çalıştığını görmek pek kolay olmayabilir. Check My Links, çalışan linkleri yeşil renkte ve bozuk linkleri kırmızı renkte göstermektedir. Bu, web editörlerinin sayfalarında değişiklik yapıp Google arama motorundaki sıralamalarını yükseltmelerini kolaylaştıracak pratik bir çözümdür.

Check My Links boş linkler, nitelikler ve link metinleri gibi değerleri gösterebilmektedir. Ayrıca geçersiz linkleri dışarı aktararak bir Excel dosyası oluşturmayı başarabilirsiniz. Bu sayede bozuk linkleri kolayca sitenizden kaldırmayı başarabilirsiniz.

Genel olarak, bu basit küçük eklenti site linkleri oluşturma konusunda zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Sitenizin trafik ve dönüşüm oranlarını artırmak için sitenizde yer alan tüm linklerin güvenilir ve yüksek kalite olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Check My Links - Artı/Eksi

 • Bozuk linkleri kaldırmaya yardımcı olur
 • Kullanımı oldukça kolaydır
 • Linkleri tanımlamak oldukça basittir
 • Temel düzeyde özelliklere sahiptir

Siteniz İçin Backlink Nasıl Oluşturulur?

Siteniz için backlink oluşturmak ilk başta çok zor görünebilir. Ancak tek gereken şey yüksek kaliteli içerik, doğru bağlantıları kurmak ve site için tutarlı linkler oluşturmaya ilişkin ayrıntılı bir plandır. Aşağıdaki adımları takip ederek doğru şekilde siteniz için backlink oluşturmayı başarabilirsiniz.

Alakalı İçeriğe Yönelin

Bir site kurarken link kalitesini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Link kalitesi en az anahtar kelimeler kadar önemlidir. Siteniz ile alakalı olmayan içeriğiniz varsa Google'ın arama algoritması sizi cezalandırma yoluna gidecektir. Bu, sayfanıza yazmaya karar verdiğiniz veya yazmayı kimin yapmasına izin verdiğiniz konusunda seçici olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Dışarıda çok sayıda demografik yapı varken hepimizin aynı bağlantı üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun neden önemli olduğunu aslında hedef kitlenizi düşündüğünüz zaman ortaya çıkarabilirsiniz. Hedef kitlenizin tercihlerini, alışkanlıklarını ve eğilimlerini bilmek, sitenizin içeriği için faydalı ve avantajlı olabilecektir. Alakalı içerik oluşturarak, daha iyi arama motoru sonuçlarına yol açan daha iyi linklere sahip olabilirsiniz.

İz Bırakmaktan Kaçının

Yeni başlayan SEO kullanıcılarının yaptıkları ortak hatalar arasında en fazla öne çıkan durum backlink oluştururken iz bırakmaktır. Tüm linklerinizi doğal olması gerekmektedir. Özellikle SEO için link oluştururken bu kurala sadık kalmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ziyaretçi yazarlık yaptığınız zaman yazılarınız için her zaman farklı bir kalem adı kullanmayı düşünmelisiniz.

Tüm linklerin doğal görünmesi çok önemlidir. İz bırakmaktan kaçınarak Google'ın algoritmasında üst sıralarda yer almanızı sağlayacak backlinkler oluşturabilirsiniz. Bu zaman içerisinde temiz ve düzenli bir site oluşturmayı başarmanız durumunda site trafiğinin artması anlamına gelecektir.

Detaylı İçerik Oluşturun

Kapsamlı bir içerik oluşturmanız ve hedef kitleniz ile bir bağlantı kurmanız gerekmektedir. Okuyucular özellikle grafiklerle dolu olan, sindirimi ve paylaşması kolay olan uzun yapılı içeriklerden epey hoşlanırlar. Otoriter ve uzun biçimli bir içerik oluşturursanız sitenize daha fazla trafik çekebilir ve aynı zamanda sitenizin dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

Uzunluk ve detay konusunda karar vermekte zorlanıyorsanız daima ayrıntılara odaklanmaya çalışmalısınız. Okuyucuları meşgul edecek bir içerik oluşturduğunuz zaman doğal olarak daha fazla backlink kazanma şansınız olacaktır.

Sabırlı Olun

Sitenizi henüz yeni oluşturduysanız hem doğal hem de hızlı bir biçimde backlink sahibi olmanız pek kolay olmayacaktır. Genellikle ya hızlı bir şekilde backlink edinirsiniz ya da doğal backlink edinmeye çalışırsınız. İkisinin bir arada olması mümkün değildir.

Doğal linkler oluşturmak zaman alır. Büyük adreslerden link alacağınızı düşünerek hiçbir yere varamazsınız. Alakalı trafik çekmeli ve sitenizde doğal olarak linkler oluşturmaya çalışmalısınız. Bunu nasıl gerçekleştireceğinizi merak ediyor musunuz?

Bunun yapabilmenin ilk yolu kendi alanınızda yüksek DA değerine sahip otoriter sitelerde ziyaretçi yazarlık yapmaktır. Bu, bir uzman olarak otorite oluşturmanıza ve zamanla sahip olduğunuzun linklerin değerinin yükselmesini sağlayacaktır. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Yüksek kaliteli backlink edinmek için zamana ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Belirli Linklerden Uzak Durun

Backlink profilinizde yer almaması gereken bazı link türleri vardır. Bu link türlerinden olabildiğince uzak durmanız gerekiğini bilmelisiniz. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

1. Spam Yorumlar

Okuyucularınızın spam konusunda tutucu olduğunu bilmek zorundasınız. Google da spam olan şeylerden pek hoşlanmamaktadır. İnternet ortamında sürekli spam yorumlar yazıyorsanız sitenizin sıralamasının ve itibarının düşmesine neden olabileceksiniz.

Kötüye kullanım söz konusu olduğunda nofollow niteliğine sahip yorumların siteniz için sorun yaratabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Yaptığınız her gönderinin organik olduğundan emin olmalısınız. Böylece elde ettiğiniz linklerin daha fazla değere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Değersiz Linkler

Bu kategorideki sitelerin en iyi örnekleri makale dizinleri, sosyal dizinler ve sosyal yer imleri siteleridir. Bunların hepsi sadece SEO amaçlı kullanılmaktadır. Google bu tür sitelere çok fazla kredi vermemektedir. Sorunları daha kötü hale getirmek istemiyorsanız bu tür sitelerden uzak durmalısınız. Linkleri bu gibi sitelere gönderdikten sonra onların oradan kaldırılması neredeyse imkansız olacaktır.

3. İçeriği Olmayan Sitelerden Linkler

Google az içerikli sayfaları cezalandırmaktadır. Bu tür sitelerden gelen linklerin çok az SEO değerine sahip olacağını bilmelisiniz. Bu bir kuraldır. Bir sitenin içeriği çok az olduğu zaman ondan link almak için çaba göstermemelisiniz. Bu çabanızın boşa gitmesi veya elde edeceğiniz kazanç karşısında pek değerli olmaması anlamına gelecektir.

Sonuç

SEO sürekli gelişen ve yerinde durmayan bir şeydir. Ancak tamamen ortadan kalkmasını beklemek doğru değildir. Bu yüzden backlink oluşturma konusunda size yardımcı olacak araçları kullanmak şarttır. Basit bir şeye ihtiyacınız varsa yukarıda yer alan Disavow.it ve Check My Links araçlarını kullanabilirsiniz. İleri düzey bir kullanıcı olduktan sonra SEO Quake ve Majestic SEO gibi araçları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap