Duolingo İle Daha Kolay Dil Öğrenin

Yabancı dil öğrenmeyi zor ve sıkıcı bulanlardan mısınız? Duolingo'yu kullanarak öğrenim sürecini daha kolay ve daha eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Bir insanın konuştuğu yerel dile ek olarak konuşabildiği bir yabancı dilinin olması günümüz şartlarında olmazsa olmaz bir gereksinim haline gelmiştir. Özellikle İngilizce bilmek artık hepimiz için neredeyse bir zorunluluk olmuştur.

Eğitim hayatımız boyunca birçok defa İngilizce dersi görmüş olabiliriz. Birçoğumuz bu derslerden geçer not almak için uğraşırken birçoğumuz kendimizi geliştirmek için gayret ederiz. Ancak okulda öğrendiğimiz yabancı dil bizi bir yere kadar götürür. Bundan sonrası için mutlaka pratik yapmak, sık sık konuşmak veya bir şeyler okumak gereklidir.

Duolingo, yabancı dil öğrenebilmek için ihtiyaç duyduğumuz birçok unsuru ayağımıza kadar getirerek bize yabancı dil öğrenmek konusunda yardımcı olur. Bunu yaparken kendisine özgü bir yöntem kullanarak yabancı dil öğrenmeyi eğlenceli bir hale dönüştürmüştür.

Duolingo: Dil Öğrenmek Artık Daha Eğlenceli

Duolingo, reCAPTCHA olarak bilinen ve yazdığımız her kelimenin kitaplaştırılma aşamasında kullanılması gibi bir fonksiyona sahip projenin mimarları tarafından geliştirilmiş bir hizmettir. Bu hizmetin kullanımı tamamen ücretsizdir. Duolingo sürekli geliştirilen yapısıyla her geçen gün daha kapsamlı bir hizmet haline dönüşmektedir ve bunu dil öğrenimini eğlenceli bir hale dönüştürerek başarmıştır.

Duolingo yaklaşık olarak 2 yıldır hizmet vermektedir. Bu 2 yıl içerisinde ise Yılın iPhone Uygulaması (2013), Google'ın En İyilerinin En İyisi (2013) ve TechCrunch En İyi Öğrenim Başlangıcı (2014) ödüllerini almaya başarmıştır.

Duolingo bir eğitim hizmetidir ve bunu uygulama mağazalarında yer alan tanıtımlarda rahatlıkla görebilirsiniz. Uygulamanın indirilme rakamlarına göz atarsanız toplamda milyonlarca rakama ulaştığını görebilirsiniz. Duolingo bu başarısı sayesinde çeşitli yatırımlar almış ve kendini her geçen gün geliştirebilmek için gerekli desteği bulmuştur.

Duolingo'yu Türkçe olarak kullanıyorsanız hazırlanmış olan kurslardan sadece Amerikan İngilizcesi derslerini alabilirsiniz. Ancak, Duolingo'nun dil öğrenimi desteği sadece Amerikan İngilizcesi ile sınırlı değildir. Brezilya Portekizcesi, Danca, Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İrlandaca, İtalyanca, Latin Amerika İspanyolcası dilleri öğrenilebilecek dillerdir. Bu geniş dil yelpazesinden yararlanmak için uygulamayı İngilizce olarak kullanmalısınız.

Bununla birlikte Duolingo'nun arayüzü çok farklı dillerde sunulmaktadır. Türkçe dil desteği bulunan hizmetin arayüzü Amerikan İngilizcesi, Latin Amerika İspanyolcası, Brezilya Portekizcesi, İtalyanca, Fransızca, Felemenkçe, Almanca, Lehçe, Romanca, Rusça, Macarca, Hırvatça, Japonca, Çince, Hintçe, Endonezyaca, Yunanca, Modern Arapça, Korece, Vietnamca, Ukraynaca ve Çekçe dillerini desteklemektedir.

Duolingo üzerinden alacağınız dersler konuşma, dinleme, tercüme veya bu seçeneklerin tamamından oluşan çoktan seçmeli testlerden oluşur. Testler sırasında seçmiş olduğunuz cevapların doğruluğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte gerçekleştirdiğiniz testler sonrasında kendinizi geliştirmek için bazı tavsiyelerle karşılaşırsınız.

duolingo dil uygulamasi

Duolingo'yu çekici yapan durum ise dil öğrenimini bir tür oyun haline dönüştürmesidir. Yanlış cevaplar sonucunda canlar kaybedersiniz ve size verilmiş canların tamamını kaybettiğiniz zaman derslere en baştan başlamak durumunda kalırsınız. Bu sizi öğrenme açısından teşvik ettiği gibi aynı zamanda ilerleme kaydedebilmek için kendinizi geliştirmenizi zorunlu kılmaktadır. Kısacası, bir dersi geçmek istiyorsanız o konuda yeterliliğinizi ispat etmelisiniz. Yeterliliğinizi ispat ettiğiniz taktirde bir sonraki aşamaya yani derse geçiş yapabilirsiniz.

Dil öğrenimini basitleştiren, eğlenceli bir hale dönüştüren ve her geçen gün kendini geliştiren Duolingo'yu dilerseniz resmi sitesi olan Duolingo adresinden, dilerseniz ise Duolingo'yla Bedava İngilizce adıyla Android üzerinden, iOS için iTunes üzerinden ve Windows Phone üzerinden kullanabilirsiniz.

Bu hizmetin Duolingo Test Merkezi adı altında dil yeterliliğinizi sertifikalandıran bir ek hizmeti bulunmaktadır. İsteğe bağlı olan bu ek hizmetten faydalanarak kendinize bir sertifika oluşturabilirsiniz. Bu sertifikanın bilimsel olarak kanıtlandığı ve Beta sürümünden sonra ücretli olacağı (olabileceği) belirtilmektedir.

Duolingo'yu daha önce kullandınız mı? Dil öğrenmek için başka ne tür hizmetlerden faydalandınız? Düşüncelerinizi paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

17 Mayıs 2020, 17:17

Harika bir uygulama. İngilizce öğrenmek isteyen herkes önce bu uygulama ile haşir neşir olmalı. İlk başlarda biraz basitmiş gibi geliyor ama aşama kaydettikçe anlıyorsunuz geliştiğinizi. Uykuda İngilizce öğrenmek için işi tembelliğe vuracağınıza bence bu uygulama ile uğraşın :)

Yorum Yap