Dünden Bugüne Oynadığım Oyunlar

Bilgisayarlarla içli dışlı olan birçok kişinin bilgisayar oyunu oynadığını düşünüyorum. Bilgisayarlar tam anlamıyla kişisel kullanım cihazları olmadan önce Atari gibi konsollar oyun oynamamızı sağlayan aletlerdi. Oyunlarla tanışmam ilk o zamanlar oldu. Tahmin edeceğiniz gibi bahsedeceğim oyunların bir kısmı Atari oyunlarından olacak.

1. Super Mario Bros

Hepimizi kısaca Mario olarak bildiği bu oyun Super Mario Bros. yani “Süper Mario Kardeşler” olarak isimlendirilmişti. Çocukluk döneminde Atari oyunlarıyla tanışmış olan birçok kişinin mutlaka oynadığı oyunlar arasında Mario vardır. İki tesisatçı kardeşin bir prensesi kurtarmak uğruna bulut, su altı, kanalizasyon ve mantar tepeleri demeden girdikleri mücadelede baş role sahip oluyorduk.

super mario bross

Mario, birçoğumuz için sadece sıradan bir oyun olsa bile bazılarının efsanesi olabilecek kadar sevilen karakterlere sahiptir. Tıknaz Mario ve sırık Luigi’den birini seçip atıldığımız macerada belki her gün aynı noktada takılı kalıyor olsak bile hepimiz için oynaması oldukça eğlenceliydi.

2. 1942

1942 adından anlaşılacağı üzere bizleri 2. Dünya Savaşı dönemine götüren bir oyundu. Basit ve anlaşılırdı. Yapmamız gereken karşımıza gelen uçakları vurup asıl görevi tamamlamaktı. Asıl görev ise Japon filosunu bulup filoyu ortadan kaldırmaktı. Atari’de en çok oynadığım oyunların başında geliyordu.

1942 oyunu

Özellikle savaş oyunlarından hoşlanan oyuncuların geçmişte bu oyunu mutlaka oynadığını görebilirsiniz. 1942 bir oyundan öte aslında bizleri savaşın içerisine sokan bir oyundu. Karşımıza gelen uçakları düşürüyor ve onların saldırılarına karşı koymaya çalışıyorduk. Refleks sahibi olmamızı sağlayabilecek bir oyundu.

3. Roller Coaster Tycoon

“Pamuk şeker alır mıydınız hanımefendi?” diyecek lunapark görevlileriyle bir lunaparkı işletmeye ve büyütmeye çalışıyordum. Roller Coaster Tycoon tanıştığım ilk simülasyon oyunuydu. Oynaması anlaşılır ve basitti. Yapmamız gereken sadece gelir ve giderleri dengede tutabilmekti.

Roller Coaster Tycoon

Bozulan aletleri çok geçmeden tamir etmek, lunaparka gelenleri memnun edecek geliştirmeler yapmak, lunaparkta çılgınlar gibi eğlenen çocukların gülme seslerini duymak huzur vericiydi. Roller Coaster Tycoon kesinlikle uğraş gerektiren ama her gün hiç üşenmeden lunaparkın kapısını açmamı sağlayan ilgi çekici bir oyundu.

4. League of Legends

Son sırayı günümüzün popüler oyununa ayıracağım. League of Legends tam anlamıyla oyun oynadığımı hissettiğim ilk oyundur. Amaç sadece eğlenmek ve arkadaşlarla geçirilen vaktin tadını çıkartmak olmuştur. Oyunda yapabileceğiniz çok fazla şey olsa bile benim için bu oyun stres atmak ve vakit geçirmekten ibaret diyebilirim.

league of legends

League of Legends için oyun oynadığımı hissettiğim ilk oyun dememin asıl sebebi oyuna herhangi bir gerçekçilik katamamaktır. Mario oynarken bir hedefiniz var, 1942 oynarken bir hedefiniz var, Roller Coaster Tycoon’da sonu gelmek bilmeyen bir şey olsa bile bir hedef var. League of Legends’ta ise başarılı olmak başka oyuncularla mücadele etmekten, biraz stresle uğraşmaktan ve değerli vaktinizi başarıya yatırmaktan geçiyor. Ben bunu istiyor muyum? Sanırım hayır.

Sezer abiden bana da paslanan güzel bir mim yazısının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oyun geçmişim diğer blog yazarları kadar zengin olmasa da geçmişten bugüne oynadığım oyunları ele almaya çalıştım. Bende buradan Kaan Karadeniz 'i mimliyorum bakalım o hangi oyunları oynamış.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap