Daha Verimli ve İsabetli Google Arama Nasıl Yapılır?

Dünya üzerindeki site sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun sonucu olarak ise bu ortamdaki bilgiler fazlalaşmaktadır. Kimine göre milyonlarca sitenin arasından aradığınızı bulmanın esas yolu ne aradığınızı bilmektir. Ancak artık Google yeterince akıllı olmayı başarmış bir arama motorudur.

Google yapacağınız aramalarda neyi amaçladığınızı anlayabilmektedir. Her ne kadar Google bunu sağlayacak kadar iyi olsa bile bazen ona yol göstermeniz durumunda aradığınız sonucu kolaylıkla bulmuş olursunuz.

verimli google aramalari

Anahtar Kelime Miktarı

Arama yaparken genellikle anahtar kelimeleri kullanırız. Anahtar kelimeler bize istediğimiz sonuçları her zaman getirmez. Bunun nedeni Google tarafından sunulan sonuçların anahtar kelimenin geçtiği yerler olmasıdır. Anahtar her nerede geçiyorsa Google size o sonucu getirir. Öncelik durumu anahtar kelimenin yoğunluğu ve yaptığınız aramanın amacıdır.

Arama talebinizde ne aradığınızı açıkça belirttiğiniz zaman Google sizin arama amacınızı anlayabilmektedir. Bunu yapmak için anahtar kelime seçerken beşten daha fazla kelime seçmelisiniz. Böylece Google sizin önünüze bu kelimelerin yer aldığı sonuçları getirecektir.

Kısaltma İşaretini Kullanmak

Arama yaparken tam olarak hangi kelimeleri kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız aramalarda kısaltma işlevini gören yıldız işaretini kullanabilirsiniz. Bu işaret sayesinde Google belirlediğiniz noktaya otomatik olarak kelime atamaları yaparak size sonuçları gösterecektir.

Google'a gidip basit bir şekilde "blog * ipuçları" aramasını gerçekleştirdiğinizde karşınıza gelecek sonuçlar, blog yazma ipuçları, blog oluşturma ipuçları, blog yazarlığı ipuçları diye çok çeşitli olacaktır. Genel olarak yeni fikirler edinmek isteyen kişiler bu tür aramalar gerçekleştirebilirler.

Tam Sözcük Öbeği

Google'da arama yapmak istediğiniz şey bir özlü söz, kitap alıntısı veya bunun gibi bir şey ise tam sözcük öbeğini girerek arama yapmanız gerekmektedir. Bunun asıl nedeni ise yapılacak aramada en iyi sonucu elde etmektir.

Bir özlü söz ararken cümle içerisinde geçen bir iki sözcüğü yazdığınız zaman Google size o kelimeler nerelerde geçiyorsa o sonuçları çıkarır. Ancak sözcük öbeğini tam olarak yazmanız durumunda ilgili sözcük öbeği nerede geçiyorsa karşınıza o sonuçlar gelecektir.

OR ve - Kullanarak Arama Yapmak

Google üzerinde arama yaparken çeşitli yöntemleri kullanabilme şansınız vardır. Bunlardan ilki OR sözcüğünü kullanmaktır. İngilizcede veya anlamına gelen bu sözcük seçeceğiniz iki anahtar kelimenin de yer aldığı sonuçları size getirecektir. "blog" or "sosyal medya" şeklinde arama yaptığınız zaman bu iki kelimeyi de içerecek sonuçlarla karşılaşırsınız.

Diğer bir yöntem ise eksi işaretini kullanarak bir kelimeyi alakasız hale getirmektir. Örneğin Timur Demir -blog şeklinde arama yaptığınız zaman blog ile ilgili olmayan sonuçlara ulaşmış olursunuz.

Site İçi Arama

Site içi arama gelişmiş arama kısmından gerçekleştirilebilecek bir arama yöntemidir. Bu arama yöntemini kullanarak belirli site içerisinde yer alan sonuçlara ulaşabilirsiniz. Arama satırına ise blog site:timurdemir.com.tr yazarak sadece ilgili adreste çıkacak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bunun için ise sitenin Google dizininde yer alması gerekmektedir. Aksi halde yaptığınız aramalarla ilgili bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

Burada yer alan önemli ipuçları sayesinde yapacağınız aramaları iyileştirebilirsiniz. Önemli olan yaptığınız aramayı düzenlemek ve belirleyici kılmaktır. Google size istediğiniz türden sonuçları getirmek açısından sıkıntı yaşamayacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap