Daha İyi Google Arama Teknikleri Rehberi

İnternet bilgiye dolu bir ortamdır ve limitlerini belirlemek neredeyse imkansızdır. Arama motorları bu yüzden vardır. Bunlar web ortamında yer alan içeriklerin aranmasını sağlamak için geliştirilmiştir. İnsanlar arama motorlarını web ortamında yer alan bilgilere göz atmak için kullanırlar

Tüm arama motorlarının arasında en iyisi ve en güçlüsü Google’dır. Sorguyu girersiniz ve arama motoru size arama sonuçlarını sunar. Birçok durumda sonuçlardan memnuniyet duyarsınız ancak bazı zamanlarda memnun olmazsınız. Arama sorgularını verimli ve uygun bir hale dönüştürmeniz gerekir ve bu yazıda öğreneceğiniz Google arama teknikleri ile  bunu sağlayacaksınız.

Uygun Google Arama Teknikleri Neden Önemli?

Öğrenciler, araştırmacılar, yazarlar ve daha birçok kişi bilgiye ihtiyaç duyar ve bu amaçla arama motorlarını kullanırlar. İnsanlar zamanlarının büyük bir bölümünü doğru bilgiyi aramak ile geçirirler. İnsanlar doğru ve uygun arama tekniklerinden haberdar değilse harcanacak zaman miktarı daha fazla olur. İyi arama tekniklerinin öğrendiğiniz zaman bazı şeylerden faydalanabilirsiniz:

  • Daha iyi sonuçlar.
  • Zaman tasarrufu.

Google.com Nasıl Kullanılır?

Google akıllı ve zeki bir arama motorudur ve bu nitelikleri sahip olduğu özelliklere borçludur. Ancak tüm yeni özellikler doğrudan tüm versiyonlara uygulanmaz. Google.com daima ilk güncellemeyi alan yerdir ve diğer güncellemeler ülkelere göre belirli sırayla eklenmektedir.

Google’ın sizin ülkeniz için sunduğu versiyonda aşağıdaki tekniklerin bir bölümü işe yaramayabilir. Bu nedenle maksimum derecede verim almak için Google.com adresini kullanmanızı öneririm.

google arama teknikleri

Google.com adresine gittiğiniz zaman ilk olarak kendi ülkenize ait sayfaya yönlendirilirsiniz ancak www.google.com/ncr adresine giderek bu davranışı geri alabilirsiniz.

Temel Arama Teknikleri

Basitleştirin

Arama sorgusunu olabildiğince basit ve web dostu tutmaya çalışın. Bir iki kelime girerek arama yapın. Eğer sonuçlardan memnun olmazsanız önemli veya uygun kelimeleri kullanın. Arama motorları için az olan çok olandan daha iyidir. Bu nedenle sorguda daha az kelime kullanmaya çalışmalısınız. Bu sayede daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Anahtar Kelime Sırası

Aramayı yapmak için doğru anahtar kelimeler seçin. Arama sonuçları tamamen verilen anahtar kelimelerle ilgilidir ve anahtar kelime akıllıca seçilmişse sonuçlar çok daha verimli olacaktır.

Kendinizi bir yazar yerine koyun ve kullanacağınız kelimelerin neyi tanımladığını belirleyin. Bir sözcük öbeği ve sorgusu arıyorsanız bu durumda kelimeleri olabildiğince tutarlı girin. Bu sayede daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gereksiz Kısımları Geçin

Google birçok yazım şekillerini anlayacak kadar akıllıdır ve bazı gereksiz şeylerin es geçilmesi gerekmektedir. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bazı gereksiz kısımları es geçmelisiniz.

Yazım hataları, büyük küçük harf durumu, noktalama işaretleri ve özel karakterleri arama yaparken es geçebilirsiniz.

Sosyal Arama

Google sosyal ağlarda yer alan insanlara yönelik aramalar yapma konusunda iyidir. Belirli insanlar veya sosyal profiller için arama yapabilirsiniz. Bunun için +profil adı yöntemini kullanabilirsiniz. Profil adından önce + kullanarak Google+ profillerini ve sayfalarını arayabilirsiniz.

Arama teriminden önce # kullanmanız durumunda Google+, Twitter ve diğer sosyal ağlardaki hashtagler için arama yapabilirsiniz.

Kişi isimlerinden önce @ kullanmanız durumunda ise kişi adıyla ilişkili sosyal üyelikleri bulabilirsiniz.

Orta Düzey Arama Teknikleri

Google üzerinde arama yaparken posta kodlarını kullanabilirsiniz ancak bunlar sadece belirli ülkeler ve özellikle Amerika için geçerlidir.

Gün Doğumu ve Gün Batımı Saatlerini Öğrenin

Google’ı kullanarak gün doğumu ve gün batımı saatlerini öğrenebilirsiniz. Sorgu kısmına sunrise yer adı yazmanız durumunda belirli nokta için gün doğumu saatini öğrenebilirsiniz. Gün batımı saati için ise sunset yer adı şeklinde arama yapabilirsiniz.

Gelişmiş Arama Teknikleri

Daha uygun aramalar yapmak için Google’ın gelişmiş arama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sinonim Araması

Google’da arama gerçekleştirerek belirli bir kelimenin sinonim karşılıklarını öğrenebilirsiniz. Bu benzer kelimeleri aramak için son derece etkili bir yöntemdir ve bunun için ekstra zaman kaybı yaşamazsınız.

~ işaretini kullandıktan sonra kelimeyi yazarak Google’da sinonim kelime araması gerçekleştirebilirsiniz.

Belirli Aralıktaki Rakamları Arama

Google’a belirli rakamlar arasında arama yapmasını söyleyebilirsiniz. Bunlar belirli rakamlar, tarihler, fiyatlar ve ölçümler olabilir. Bunun için rakamlar arasında .. kullanmalı ve arama sorgusunu öyle gerçekleştirmelisiniz.

Arama terimi küçük numara..büyük numara şeklinde yapacağınız sorgu ile dilediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Dosya Türüne Göre Arama

Google’a dosya türüne göre arama yapmasını söyleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise filetype:dosya türü arama terimi şeklinde arama yapmaktır.

Karmaşık Arama Teknikleri

Eğer isterseniz yukarıda yer alan tekil arama sorgularını bir arada kullanarak arama yapabilirsiniz. site:site adı filetype:dosya türü şeklinde yapacağınız arama belirli bir siteden belirli dosya türüne göre sonuçları karşınıza çıkaracaktır.

Tüm kullanışlı arama tekniklerini sizlere aktarmaya çalıştım. Artık daha verimli ve daha etkili arama sonuçları yapabilirsiniz. Bu sayede daha fazla zaman tasarrufu yaparsınız.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap