Daha İyi Blog Yazıları İçin Neler Yapabiliriz?

Benim için Bloglama demek yazarlık becerinizin iyi olması anlamına gelmektedir. Peki, neden böyle düşünüyorum? Sadece blog adresiniz tek başına anlam ifade etmez. Demek istediğim sadece alan adınızın olması demek sizi iyi bir yazar yapmaz. Blogunuzu anlamlı kılan içeriğinizdir. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Blogunuzu başarıya ulaştıran en önemli unsur yazma becerinizdir. Birçok arkadaşımız bir hevesle açtığı blog adreslerini kısa bir süre devam ettirdikten sonra, belirli bir zamandan sonra bloglarını boşlamaya başlamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise ne yazacaklarını, ya da düşündüklerini yazıya nasıl dökeceklerini bilemediği içindir.

Daha İyi Blog Yazıları

Blogumda yazılarımı hazırlarken genelde bir sonraki yazının ne konuda olacağını az çok kafamda tasarlar, taslağını metne dökerim. Gerekli araştırmalarımı yaptıktan sonrada geriye bu taslağı güzel bir şekilde düzenlemek kalıyor. Planlı ve programlı gittiğiniz zaman neyi, nasıl yazmanız gerektiğini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Yazınızda en önemli unsur başlıktır. Birçok kişi içeriğin daha ağır bastığını düşünür. Bu konuda daha gerçekçi olmak gerekirse bence en önemlisi başlıktır. Bizim okuyucularımız tembel olduğu için içerikleri atlaya atlaya okuyarak giderler. O yüzden başlığınız yazınızın okunmasını sağlayan tek püf noktadır.

Başlıklar sayesinde onların ilgisini çekemezseniz bu durumda yazıyı okumazlar. Bu nedenle başlıkların dikkat çekici olmasını sağlamalısınız. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun ziyaretçiler üzerinde etkiye sahip olacak kapsamlı başlıklar oluşturmalısınız. İyi başlıklar daima daha fazla ziyaretçi getirirler.

Bu konuda size birkaç farklı basit ipucu sunmam gerekirse, okuyucular genelde Nasıl? Sözcüğünü içeren başlıklı yazıları daha fazla ilgi gösterirler. Nasıl yapılır? Nasıl olur? Vb. şeklinde örnekler attırabilir. Diğer bir unsur ise, popüler başlıklı konular vardır. Örneğin genelde blog sahipleri Alexa’ ya fazlasıyla önem verirler ve alexa değerinizde belirli bir başarıyı yakalamış ve bildiklerinizi yazıya dökmek isterseniz ‘’Alexa Düşürme Yöntemleri ‘’ sizin için en ideal başlık olacaktır. Bunun gibi birçok örnek verilebilir.

Resimler kullanarak dikkat çekin. Evet, içeriğinizin kalitesini arttıran en önemli unsurlardan bir tanesi de içeriğinizde kullandığınız görsellerdir. Bazen bir paragrafla anlatamadığınız bir duyguyu, bir resimle anlatmak mümkündür. Hatta vermek istediğiniz duygunun ötesine bile geçebilirsiniz.

Resimler blog yazınızı etkili kılarlar. Eğer resimleriniz blog yazısıyla ilgili ve uygunsa bu durumda daha fazla okuyucunun ilgisini çekebilirsiniz. Bununla birlikte resimler daha fazla göz doyurucudur, okuyucular uzun yazıları okumaktan yoruldukları zaman resimler onlara dinlenmek için fırsat sunabilir.Bunu gerçekleştirebilmek için Creative Commons lisansına sahip resimler kullanabilir veya telif hakkı bulunmayan fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. Hatta bütçeniz yeterliyse ve telif problemi ile uğraşmak istemiyorsanız ücretli resimler alabilirsiniz. Ücretsiz resim bulacağınız siteleri aşağıdaki konu başlıklarına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizin yoğunluğunu ayarlayın. Bu birçok blog yazarının yaptığı hatadır. Blog yazısında anahtar kelime yoğunluğunuz daha fazla olduğu zaman daha fazla arama trafiğine sahip olmazsınız. Bunun yerine istenilen anahtar kelimeyi bulmaya çalışabilir ve belirli özel anahtar kelimeleri kullanarak sitenize trafik çekebilirsiniz, bu trafikler çok daha kalıcı türde olacaklardır. İlk planda arama motorları daha önemli olmamalıdır. İlk önem vereceğiniz şey okuyucularınız olmalıdır.

Günden güne gelişen seo güncellemelerin yer aldığı bu dünyada arama motoru trafiğini es geçemezsiniz ve anahtar kelimelerinizle bir yazı doldurmanız sizi hiçbir yere götürmez. Aksine blog adresinizin sahip olduğu güven değerini öldürür.

Yazıları daima kişiselleştirin. Bu içerik yazarlığı konusunda en önemli ipuçlarından birisidir. İlgi çekici bir içerik oluşturmak istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Okuyucularınız için yazdığınızı unutmamalısınız. Bu nedenle yazılara biraz kişisellik katmalısınız. Okuyucularla konuşuyormuş gibi yazdığınız sürece daha önce hiç olmadığı kadar ilgili çekici içerikler oluşturursunuz. Okuyucular bu tür kişisel yazım biçimlerini severler.

Daima okuyucular için yazdığınızı unutmayın ve yazılarınıza kendi tonunuzdan bir şeyler katın. Bu yolla blog yazılarınıza yeni bir hayat kazandırmış olursunuz ve okuyucuları etkilersiniz. Normal okuyucuları blog adresinize sadık kalacak okuyuculara dönüştürebilirsiniz. Sanırım bu tüm blog yazarlarının istediği en önemli şeydir.

Harekete Geçirici Mesajları Unutmayın. Birçok blog yazarı yazının sonunda yer alacak harekete geçirici mesajı yazıya eklemeyi unuturlar. Bu hataya düşmemelisiniz ve yazının sonunda okuyuculara bir şeyler sormalı ve onlardan bir şeyler istemelisiniz. Yazınız ilgisini çektiğiniz kişiler tarafından paylaşılabilir, blog adresinize abone olabilirler, sosyal medyadan sizi takip etmeye başlayabilirler ve yazılarınıza yorum yapabilirler.

Blog yazınızı kullanışlı bulan okuyucular yukarıda bahsettiğim şeyleri kesinlikle yapacaklardır. Sizleri daha iyi bir blog yazıları yazmanız konusunda, okuduğum makaleler ve en önemlisi kendi tecrübelerim doğrultusunda bilgilendirmeye çalıştım. Umarım yazım amacına ulaşmıştır.

Daha iyi bir blog yazısı yazabilmek için ipuçları verecek olsanız sizler neler söylerdiniz? Bunları yorum yaparak benimle paylaşın.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap