Daha Fazla Para Kazanmak İçin Yapmamanız Gereken 5 Google Adsense Hatası

Google Adsense en güvenilir reklam programlarından bir tanesidir. Buna rağmen Google Adsense ile kısa sürede zengin olma şansınız pek yoktur. Ancak belirli stratejileri uygulayarak sitenizden para kazanabilirsiniz.

google adsense hatasi

Adsense blog yazarlarının bir blog adresi açmak için en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle yola çıkan blog yazarlarının büyük bir bölümü değil ancak ufak bir bölümü gerçekten AdSense üzerinden para kazanabilmektedir. Bunun nedeni AdSense kullanmaya başlayan kişilerin başlangıçtan itibaren çok fazla hata yapması ve AdSense ekibi tarafından uyarı veya ceza yaptırımlarının uygulanmasıdır.

Eğer bu insanlardan birisi olmak istemiyorsanız ve AdSense üzerinden gerçekten para kazanmak istiyorsanız bu durumda aşağıdaki uyarıları dikkate almalı ve bu hataları yapmaktan uzak durmalısınız.

Google AdSense Hatası 1: Dolandırıcılık faaliyetlerini durdurun. Asla kendiniz tıklamayın.

Birçok yeni blog yazarı dolandırıcılık sayılabilecek çeşitli faaliyetlerde bulunurlar ve bu şekilde kazanç sağlamaya çalışırlar. Reklamlara kendiniz tıklarsanız, arkadaşlarınıza tıklamak için ricada bulunmak ve yazılım kullanarak reklamlara tıklamak bunlardan bazılarıdır.

Bunların tamamı hesabınızın kapatılmasına neden olabilir. Google zannettiğinizden daha akıllıdır ve bu tür girişimleri dolandırıcılık olarak niteleyerek gerekli yaptırımları uygulayabilir.

Google AdSense Hatası 2: AdSense Koduyla Oynamayın

Google AdSense koduyla oynamak ise diğer hatalardan bir tanesidir. Google'ın uyguladığı politika gereği bunu asla yapmamalısınız. Blog yazarları genellikle tıklamaları yükseltmek için bu yola başvururlar ancak bu yanlıştır.

Reklamların yer aldığı başlıklar reklam veya sponsorlar gibi başlıklara sahip olmalıdır. Ziyaretçileri kandırarak onların reklamlara tıklamasını sağlayacak başlıklar seçmemelisiniz. Google tarafından konulan kuralları hiçe saymanız durumunda hesabınız ceza alacaktır.

Google AdSense Hatası 3: Birden fazla Google AdSense hesabına sahip olmayın.

Google AdSense kullanmak için 5 adet siteniz bile olsa ekstra hesap açmayın çünkü buna gerek yoktur ve bu Google tarafından tavsiye edilmeyen bir davranıştır. Tek bir hesap üzerinden dilediğiniz kadar reklam birimi oluşturabilir ve dilediğiniz kadar sitede bunları kullanabilirsiniz.

Eğer hesabınızla ilgili problem yaşıyorsanız önce Google ekibiyle irtibat kurun. Ardından yeni bir hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Google AdSense Hatası 4: Fazla reklam eklemeyin ve sayfaları anahtar kelimeler ile doldurmayın.

AdSense hesabının yasaklanmasına neden olan en büyük hatalardan birisi bir sayfa içerisinde çok fazla reklam kullanmanızdır. Google bir sayfada 3'ten fazla reklam kullanılmasını doğru bulmamaktadır. Eğer bu kurala ayak uydurmazsanız hesabınız ceza alabilir.

Benzer şekilde sayfa içerisinde anahtar kelime doldurma işlemini gerçekleştirerek arama motorlarından daha fazla trafik almaya çalışmak bir hatadır. Bu şekilde davranmanız durumunda Google sizi fark ettiği an gerekli yaptırımları uygulayacaktır.

Google AdSense Hatası 5: Kopya içerikler üretmeyi bırakın.

Son olarak ve en önemlisi kopya içerikler oluşturmaktan vazgeçin. Sitenize daha fazla trafik çekmek için bu çok fazla işe yaramayacaktır. Size fayda sağlamak yerine aksine size zarar verecektir.

Diğer sitelerden almış olduğunuz içerikleri sitenizde yayınlamakla sitenin arama motoru trafiğini yükseltebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Google yayınladığı algoritma güncellemeleriyle daima zayıf ve kopya içeriklere sahip siteleri cezalandırır. Eğer bunlardan birisi olmak istemiyorsanız içerik üretmeye daha fazla vakit ayırmalı ve okuyucu probleminizi bu şekilde çözmeye çalışmalısınız.

Bir Google AdSense hesabı sahip olmak zaman alıcı olabilir ancak elde edildiği zaman sonuçları oldukça iyi olacaktır. Google daima iyi blog yazarlarını ve yenilikçi olanları, iyi içerik üretenleri ve sağlıklı kullanıcı deneyimi sunanları ödüllendirir.

Sitenizin AdSense dostu olmasını sağlayın ve sıkça yapılan hatalardan uzak durun. Hakkında, İletişim ve Gizlilik gibi önemli sayfaların sitenizde bulunmasını sağlayın.

Diğer Google Adsense Politikalarına https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr linkinden ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Ferhat Özal
17 Mayıs 2020, 17:17

Çok teşekkürler

Yorum Yap