Coworking Space Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Coworking space veya daha az bilinen adıyla ortak çalışma alanları gün geçtikçe çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Ortak çalışma alanlarıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilseniz onun geleneksel ofis ve çalışma alanlarından farklılıklarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Coworking Space Nedir?

Coworking space olarak adlandırılan alanlardan birine girdiğiniz zaman oranın genel ofislerden çok daha farklı olduğunu ilk bakışta görebilirsiniz. Her zaman taze kahve kokusunu alabilirsiniz. Atmosferi biraz daha enerji doludur ve insanların alana getirdikleri hava çok daha farklıdır. Bazı insanların kendi masalarında çalıştıklarını, bazılarının ise bir masanın etrafında toplandığını görürsünüz. Coworking space kavramının kültürel yansıması budur.

Coworking space olarak adlandırılan alanları aslında paylaşılan çalışma alanları olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Bu alanlar aslında ev ofis ve kahve dükkanlarından kaçmak isteyenlerin bir araya geldikleri alanlardır. Coworking space olarak belirlenmiş alanları bu şekilde görebiliriz.

Paylaşımlı çalışma alanları ofis gibi bir his uyandırır. Masalar, özel toplantı odaları, mutfak, kahveler ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Genel olarak bir topluluğu içerisinde barındırma özelliğine sahiptirler. Coworking space daha çok serbest çalışanlar, girişimciler, yeni açılmış şirketler ve küçük ekipler için idealdir. Tüm bu insanlar esnek olan çalışma alanından faydalanmak istemektedirler.

Bu alanların kültürel durumlarına ek olarak maliyetleri en çok dikkat edilen noktadır. Bu alanlarda yapacağınız kiralamalar sadece ihtiyaç duyduğunuz alana göre olacaktır. Özel bir ofis tutmak istediğiniz zaman maliyetinin çok daha fazla olacak olması sizi bu tür alanları tercih etmeye yönlendirebilecektir. Çeşitli üyelik modelleriyle fiyatlandırmalar değişiklik gösterse bile genellikle maliyet esnek durumdadır. Buralarda kiraları günlük, haftalık veya aylık olarak ödeyebilirsiniz. Üyelik tipleri ise paylaşımlı masa veya size ait tek bir masa gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

Coworking Space Ortamından Kimler Faydalanır?

Coworking space olarak adlandırılan alanlarından genellikle bireysel olarak çalışan kişiler veya henüz yeni kurulmuş şirketler faydalanmaktadır. Özellikle bu alanlar serbest çalışan kişiler için son derece idealdir. Çalışma saatlerini kendileri belirleyen ve kendilerini bir yere kapatmak istemeyen insanlar buralardan yararlanmaktadırlar.

Paylaşımlı olan bu alanlar yine serbest çalışan kişiler için ideal ortamlardır. Bir topluluğun içerisinde olduğunu hissetmeleri onları bu tür yerlere doğru yönlendirmektedirler. Evden veya kahve dükkanından çalışmak istemeyen kişiler coworking space olarak adlandırılan bu alanları tercih etmektedirler. Yeni kurulmuş şirketler bu alanların esnekliğinden faydalanan diğer yerlerdir. Çünkü bu alanların maliyetleri çok yüksek değildir ve geleneksel ofislere göre çok daha ucuz olmaktadırlar. Küçük ekiplerin birbiriyle uyumlu şekilde çalışabilmesi için bu alanlar son derece işlevseldir. Doğru insanla doğru zamanda tanışmak isteyenler için bu alanlar en ideal yerlerdir.

Benzer şekilde coworking space olarak adlandırılan alanlar küçük işletmeler için ideal olabilmektedir. Burada sunulan ihtiyaca göre bulunabilen alanlar çalışma maliyetini düşürebildiği için küçük işletmeler tarafından tercih edilebilir hale gelmiştir. Üstelik bu alanlar çalışanların birbiriyle çok daha iyi şekilde anlaşmalarını sağladığından bu ortak çalışma alanları çok daha tercih edilebilir yerler haline gelmiştir.

Tüm bu sebeplerden ötürü daha anlamlı çalışma yöntemleri, daha fazla iş kontrolü ve daha iyi hissedilen topluluk hissi için coworking space kültürünü tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü artık büyük şirketler dahi bu tür alanları çalışma alanı olarak belirleme yoluna gitmektedir. Çalışma alanları tarafından sunulan esneklik, daha az maliyet, daha verimli çalışma ve daha fazla etkileşim her ölçekteki şirketin dikkatini çekmektedir.

Geleneksek Ofislerin Yerine Aday

Büyük şirketler yeni bir trend gördükleri zaman yaptıkları ilk iş onu mantıksal bir çerçevede değerlendirip uygulamaktır. Bu nedenle pek çok şirket, şirket içerisinde coworking space olarak adlandırılan alanlar oluşturma yoluna gitmektedir. Şirketlerin büyük bir kısmının tercih etmeye başladığı bu yöntem aslında coworking space kültürünün başarısını göstermektedir.

Paylaşımlı alanlar gerçek bir özgürlük ve hareketlilik sunmaktadırlar. Burada yer alan kültür gerçek anlamda işbirliğini ve diyalogları desteklemektedir. Bu çalışma alanları birbirinden farklı niteliklere ve yeteneklere sahip insanları bir araya getirdiklerinden yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olabilmektedir. Ancak bu kültürün en büyük getirisi özgürlük ve esnekliktir.

Coworking space fikrinin ortaya çıkış sebebi serbest çalışanlar ile küçük organizasyonları bir araya getirmektir. Tasarım sadece bu fikrin yansıması anlamına gelmektedir. Bu çalışma alanlarının en büyük artısı sahip olduğu kültürdür. Bazı organizasyonlar ofis içerisinde çok daha az yere sahip olsalar bile farklı departmanlarla etkileşim kurma konusunda sınırsız esnekliğe sahip olabilmektedir.

Coworking Space Yaklaşımı Büyümeye Devam Edecek

Serbest çalışan insanların oluşturduğu ekonomi büyüme devam etmektedir. Genç insanlar iş gücü olarak bu yönü belirlemektedirler. Bu nedenle coworking space kültürü hız kesmeden büyümeye devam etmektedir. Bu nedenle küçük işletmeler ve büyük işletmeler bu alanların takipçisi olmaktadırlar. Çünkü herkesin bir arada çalışabildiği bu alan yeni fikirlerin ve yeni büyüme olanakların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap