Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Çocuk bakıcılığı yaparak para kazanmak hayatın en eğlenceli işlerinden birisi değildir. Fakat bunu ek iş olarak değerlendirmek mümkündür. Çocuk bakıcılığı tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak gerçekleştirilebilecek iyi bir iştir. Özellikle yarı zamanlı iş arayışınız varsa çocuk bakıcılığı yapmayı düşünebilirsiniz.

Çocuk bakıcılığında başarılı olmak ve iyi referanslar elde etmek istiyorsanız bu işi nasıl yapacağınızı, daha fazlasını nasıl öğreneceğinizi ve kariyerinize nasıl şekil vereceğinizi iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Çocuk bakıcılığı sıradan bir yarı zamanlı iş olarak görülmemelidir. Bu konuda belirli gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. 

Neden Çocuk Bakıcılığı Yapmalı?

İlk olarak çocuk bakıcılığı yapıp yapmamanız gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin çok iyi yanları bulunmaktadır. Fakat bunlar hayatınıza mükemmel değerler katacak iyi yanlar değillerdir. Çocuk bakıcılığı yapmak istiyorsanız aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmalısınız.

 • Yarı zamanlı bir iş olarak gerçekleştirilebilecek esnek ve iyi ücreti olan bir iştir.
 • Güvenilir ve sorumluluk sahibi birisi olduğunuzu göstermek adına iyi bir deneyimdir.
 • Gelecekte çocukların olduğu bir işte çalışmak istiyorsanız büyük bir fırsattır.
 • Daha organize ve dakik bir insan olmanızı sağlayacak bir iştir.
 • Referans oluşturma konusunda fazlasıyla iyi bir iştir.

Nasıl Çocuk Bakıcısı Olunur?

Çocuk bakıcısı olmak kolay gibi gözükse bile pek çok farklı zorlukları olan bir durumdur. Özellikle bu işe başlamak son derece zordur. Kendinizi ispat etmeniz gerekmektedir. İnsanların size çocuklarını emanet edecek olduklarından sizi türlü türlü testlerden geçirebileceklerdir. Bunun için çocuk bakıcısı olabilmek adına çeşitli hazırlıklar yapmanız gerekmektedir.

 1. Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlandığınızı ispat etmek için bir online profil veya blog oluşturmalısınız. Yeğeniniz veya kuzeniniz varsa onlarla çektirdiğiniz fotoğrafları profilinizde veya sitenizde kullanarak insanlara çocuklarla ilgilenebilecek kapasitede olduğunuzu göstermelisiniz.
 2. Kartvizit oluşturmak iyi bir fikir olabilir. Bunları parklarda, okullarda veya çocukların yoğun olarak yer aldığı mekanlarda dağıtmayı düşünebilirsiniz.
 3. İlk olarak kendi çevrenizden başlamalısınız. Çocuk bakıcısı olmak istiyorsanız ilk adımı kendi çevrenizden atmalısınız. Bu sizin için bir deneyim ve aynı zamanda iyi bir referans kaynağı olacaktır.
 4. Bir LinkedIn profili oluşturarak burada iş aramaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli kariyer sitelerindeki ilanları takip edebilirsiniz.
 5. Bir ajansa katılabilirsiniz. Ajans sizin için uygun bir çocuk bakıcılığı işi bulacaktır. Bunun karşılığında komisyonlarını alacak olsalar bile başlangıç aşamasında en büyük zorluğu yani kendinizi tanıtma zorluğunu ortadan kaldıracaklardır.

Çocuk Bakıcılığı Ne Kadar Kazandırır?

Çocuk bakıcılığı ücret bakımından iyi bir iştir. Fakat ücret durumu işi alacağınız bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, İstanbul'da çocuk bakıcılığı için alacağınız ücret ile İzmir'de çocuk bakıcılığı için alacağınız ücret arasında farklılıklar olacaktır. Bu konuda en çok etki ise çocuk bakıcılığı konusundaki referanslarınız ve deneyiminiz veya varsa eğitiminiz olacaktır.

Çocuk Bakıcılığından Ekstra Kazanç Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuk bakıcılığı için saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak ücretlendirme yapılabilmektedir. Her birisinin fiyatı konuma, çalışma saatlerine ve çalışma koşullarına göre değişiklik gösterebilecektir. Buna ek olarak kazanacağınız miktarı yükseltmek için çeşitli fırsatları değerlendirmeniz mümkündür. Bunun için aşağıdaki tavsiyeleri gözden geçirebilirsiniz.

1. Hafta Sonları Çalışmak

Çocuk bakıcılığından ekstra para kazanmak istiyorsanız hafta sonları çalışmayı kabul edebilirsiniz. Özellikle yatılı olarak çalışmayı kabul edenler bu işten daha fazla para kazanmaktadırlar. Örneğin, anne ve baba akşam yemeğine çıkmayı düşündükleri zaman çocuklarını güvenilir birine emanet etmek istemektedirler. Bu tür durumları fırsatı çevirerek ekstra para kazanmanız mümkündür.

2. Tatillerde Çalışmak

Hafta sonları olduğu gibi tatil günlerinde çalışmayı düşünmek çocuk bakıcılığında ekstra kazanç anlamına gelmektedir. Özellikle saatlik kazanç sağlıyorsanız resmi tatil günlerinde veya bayramlarda ücretinizi iki katına çıkarmanız mümkündür. Bunun için size iş veren aile ile en başından anlaşmanız gerektiğini unutmamalısınız.

3. Esnek Olmak

Çalışma saatlerinde esnek olmak yine ekstra kazanç sağlamanız konusunda size yardımcı olabilecektir. Bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk hasta olduğunda normal çalışma saatleriniz dışında yine çocukla ilgilenmeniz gerekebilecektir. Bu tür durumlarda aileden ekstra ücret talep edebilirsiniz. Bunun için size iş veren aile ile en başından anlaşmanız gerekmektedir.

4. Etkinliklerde Çalışmak

Bazı aileler çocukları için zaman zaman partiler veya etkinlikler düzenlemektedirler. Çalışma saatleriniz belliyse ve bu etkinliklere denk gelmiyorsa etkinliklerde çocuğa göz kulak olmayı kabul ederek ekstra kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle bu tür çalışma imkanınızın olduğunu ilk görüşme anında söyleyerek diğerlerine göre avantaj elde etmeniz mümkündür.

5. Ulaşım Ücretlerini Talep Etmek

Ulaşım ücretleri çocuk bakıcılığı işinde önemlidir. Genel olarak aileler kendilerine yakın oturan kişilerle çalışmak istemektedirler. Eğer bir ajans üzerinden anlaşma sağlamışsanız bu size pek uygun bir durum olmayabilecektir. Aile sizinle çalışmayı çok istiyorsa mutlaka en makul ulaşım ücretini talep etmelisiniz. Ulaşım giderlerini kendi cebinizden karşılamanız doğru bir seçenek değildir.

6. Özer Ders Vermek

Çocuk bakıcılığı yapmak isteyen genç ve eğitimli biriyseniz bunu bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Genellikle aileler sadece onlar yokken çocuklarına bakabilmek için çocuk bakıcısı ile çalışmaktadırlar. Bazı aileler ise çocuklarına özel ders vermeleri için çeşitli kişilerle anlaşma yoluna gitmektedirler. Siz her iki işi bir arada yapabiliyorsanız bundan ekstra kazanç sağlayabilirsiniz.

Çocuk Bakıcılığı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuk bakıcılığı yaparak para kazanmaya başlaman önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunların her birisini aklınızda tutmalı ve bu kurallara uyum sağlamalısınız. Böylece işinizde başarılı ve referansları kuvvetli bir çocuk bakıcısı olmayı başarabilirsiniz.

 • Çocuklarla etkileşim kurmalısınız. Onlara sorular sormalısınız, onlarla ilgilenmelisiniz ve onların size söylediği şeyleri hatırlamalısınız.
 • Evin kurallarına uymalısınız. Çalışacağınız ortama uyum sağlamak en önemli prensiplerden birisidir. Çocuklar genellikle bakıcılardan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle söz konusu kuralları çiğnemek için sizi yanlış yönlendirebilirler. İşe başlamadan önce evin kurallarına uymanız gerekmektedir.
 • Etkinlikler planlamalısınız. Televizyonun önünde oturarak veya çocuk eline telefon vererek iyi bir çocuk bakıcısı olamazsınız. Her zaman onları eğlendirecek ve onların sevgisini kazanacak tarzda etkinlikler planlamanız gerekmektedir.
 • Çocuk bakıcısı olduğunuz zaman evi kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aile evde yokken evin sorumluluğu sizde olacaktır. Ailelere görmek isteyecekleri tarzda bir ev bırakmalısınız.
 • Düzenli rapor vermelisiniz. Ailelerin çocukları hakkında tüm detayları bilmeleri gerektiği unutmamalısınız. Onlar evde yokken çocukların yaptıkları şeyleri veya yapmaları gerektiği halinde yapmadıkları şeyleri onlara söylemelisiniz.
 • Çalışırken telefonunuzu unutmalısınız. Pek çok çocuk bakıcısı çocuk ile geçirdiği vakitten çok elindeki telefonla vakit geçirmektedir. Sizin işiniz telefona bakmak değil çocuk bakmaktadır.
 • İşe gidemeyeceğiniz zaman aileye önceden haber vermelisiniz. Son dakika işi iptal etmek herkesi zor durumda bırakacaktır. Bu tür yaklaşımlara asla sahip olmamalısınız.
 • Yapmamanız gereken bir iş teklif edildiğinde hayır demelisiniz. Örneğin, çocukla birlikte dışarı çıkmak ve onun arkadaşlarıyla vakit geçirmesini sağlamak görev tanımınız içerisinde yoksa bunu kabul etmemeli ve hayır diyebilmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap