Bumerang Sisteminin Artıları, Eksikleri ve Para Kazanmak

Yılın blogları yada Yazarkafe gibi blog dünyasını yakından ilgilendiren etkinlik, proje ve girişimlerin arkasında yer alan Bumerang; internet üzerinde blog sahibi olanların daha ön planda olmasını sağlamak ve ayrıca para kazanmak isteyenlere yardımcı olmak için çeşitli çalışmalar yapan bir internet ağıdır.

Temelde, bir blog sahibi bloggera; para kazanmak, trafik elde etmek, internette ön planda olmak yada tüm hepsini bir arada sunmak gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Aşağıda sizlere, Bumerang dünyasının bilinen ve bilinmeyen tüm yönleri ile artıları ve eksilerini anlatacağım.

Bumerang üyesi olmak ne işime yarayacak?

Bumerang’ın en bilinen aracı, Yazarkafe olmaktadır. Yazarkafe; birçok bloğun yazılarını paylaşabildikleri ve bu sistem sayesinde tanınırlığını arttırdıkları ve ziyaretçi kazandıkları bir sistem olarak görülmektedir. Bu yüzden, Bumerang üyesi olduğunuz zaman Yazarkafe sayesinde sitenizi büyütmek sizin elinizde oluyor. Ama bu herkese verilen bir durum değil, aşağıda değineceğim.

İkinci bir durum ise; blog üzerinden para kazanmak. Bumerang üyelerine; bloglarının kalitesine göre çeşitli fiyatlarla teklifler sunulmaktadır ve bu sayede yazı yayınlayarak para kazanmaları sağlanmaktadır. Bu iki özellikten yararlanmak, tamamen size artı sağlayacak bir durumdur.

Yazarkafe de içerik yayımlamak için Platin üye nasıl olunur?

Bumerang’a üye olan herkes; Yazarkafe de içerik yayımlama hakkına sahiptir ancak Bumerang’ın 3 adet gruplandırma sistemi var. Gümüş, Altın ve Platin olan bu gruplar; sitenizin kalitesine ve Yazarkafe misyonuna göre belirlenmektedir. Genellikle en çok Gümüş ve Altın olarak onaylanan siteler, neden Platin üye olamadıklarını düşünürler. Ancak bunun çok basit bazı yolları vardır. Çok az bilinen Platin üye olma yollarını sizin için söylüyorum.

Yazarkafe’nin misyonu, kaliteli içerik ve belirli bir konu üzerine yol alan blogların içeriklerini yayınlamaktır. Bu yüzden bloğunuzun etiketlerini, kategorilerini, görünümünü profesyonelce hazırlamanız gerekir.

  • Logo hazırlayın: Logo, her sitenin olmazsa olmazıdır ve Yazarkafe, logonun olup olmamasına özen gösterir. Çünkü logo, ciddiyet sembolüdür.
  • Kategorilerinizi düzenleyin: Belirli bir alana yönelmiş blog olduğunuzu belli etmek için, en basit görünüm kategorilerden gözükmektedir. Değişik alanlarda kategoriler yerine; aynı amaca hizmet eden kategorileri belirlemelisiniz. Ayrıca Genel adından bir kategori, profesyonelliğe aykırıdır ve Yazarkafe’den elenme şansınızı arttıran bir etmendir.
  • Bağımsız yazılar yazmayın: Yazarkafe’nin misyonunda profesyonellik olduğunu söylemiştik. Örneğin; mutfak üzerine yazılar yazdığınız bloğunuzda; salon takımlarını anlatmayın. Sadece ilgi alanınıza özel yazılar hazırlayın.

Yukarıdaki kriterlere dikkat edip, bloğunuzu yeniden revize ettiğinizde; Platin üye olma şansınız neredeyse %100 olmaktadır.

Bumerang’dan daha fazla para kazanmak için ne yapılabilir?

Bumerang; bloğunuzdan ve sosyal medya hesaplarınızdan olmak üzere iki çeşit para kazanmanıza olanak veriyor. Bunun için; Bumerang sayfasındaki hesaplarınızı bağlayın alanından sosyal medya hesaplarınızı bağlamanız ve Analytics hesabınızı kontrol etmesine izin vermelisiniz. Bu sayede bloğunuzun kalitesini ölçebilir ve ziyaretçiniz fazla ise; sizlere 1 TL ile 1000 TL arasında yazı başı ücret ödeyebilir.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yaparakta para kazanabilirsiniz. Eğer yüksek etkileşim alan bir hesabınız varsa, yüksek meblağlarla paylaşım yapabilirsiniz.

Bumerang’ın olumsuz yanları nelerdir?

Eğer sadece para ve ziyaretçi odaklı bir yaklaşım ile Bumerang’a katılmışsanız, hiçbir olumsuz yanı yoktur sizin için. Ancak bir başka açıdan baktığınızda, Bumerang’ın birkaç olumsuz yanını görmekteyiz.

Bumerang’a bağlı birçok blog sitesine belirli aralıklarla teklifler gelir. Bu teklifler, düşük ziyaretçi sayısına sahip sitelerde genellikle 1 TL olarak görülür. Yani 1 TL için bloğunuzda yazıyı paylaşmanız gerekiyor. Para kazanmak için çabalayan birçok blogger, sitesinde bir sürü teklifi yayımlıyor ve kısa süre sonra sitesinde büyük bir ziyaretçi kaybı yaşıyor. Çünkü bu bir kopya içerik çalışmasıdır. Sitenize vereceğiniz katma değer artı olmasını isterken, negatif bir yönde değer veriyorsunuz ve arama motorları tarafından cezalandırılıyorsunuz. Örneğin yazı başı 50 lira ve üzeri tekliflerde gayet rahat bir şekilde kabul edilebilir ancak ucuza sömürülmeyi kabullenmemeniz gerekiyor.

Bumerang, bir yazıyı milyonlarca blog sitesinde yayımlatmaktadır. Bu yüzden internet çöplüğü oluşuyor ve sosyal medya hesaplarınızda aynı yazıya ait onlarca paylaşım görebiliyorsunuz. Bumerang’ın bu yönü, internetimizi ve bloğumuzu olumsuz etkilemektedir.

Bumerang’ın en güzel yanı, Platin üye olanıdır. Sitenizi profesyonelleştirin, Platin üye olun ve Bumerang’ın sizden değil, sizin Bumerang’dan faydalandığınız zamanlar gelsin. Onu para kazanma aracı olarak değil, marka aracı olarak görün.

Profesyonel bloglamalar!

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (10)

17 Mayıs 2020, 17:17

Birkaç gün önce bende Bumerang için başvurdum fakat altın üye yapmışlar. :)

Ufuk
17 Mayıs 2020, 17:17

Bumerang üyesidir şablonunu ekledim ve blogun kabul edilmesini bekliyorum şuan. Başka yapmam gereken bir şey var mı? Bir de hesaplarımı bağlamaya çalışıyorum sürekli hata veriyor. Sebebi ne olabilir?

17 Mayıs 2020, 17:17

Bazen sistemden kaynaklı sorunlar olabiliyor o yüzdendir.

Ufuk
17 Mayıs 2020, 17:17

Maşallah baya hızlısınız. :)

mustafa
17 Mayıs 2020, 17:17

Beni yaklaşık 6 ay önce platin kabul ettiler ilk teklif 9 tl geldi 2. si bugün geldi 16 tl. Yazarkafeyi 2-3 aydır kullanmıyordum kullanmaya başladım teklifi kaptım. Bence logo önemli değil çünkü benim logom yok

Neo Ekonomist
17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhaba.ben yeni blog açtım ve blogum ilerlemeden bir anda merak edip üye oldum. Bronz üye yaptılar.Bu üyelik blog ilerledikçe degişirmi? Ne yapmalıyım?

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhabalar Ayten Hanım. Öncelikle Bumerang panelinde bulunan şablonlar kısmından uygun olanı sitenize eklemenizi tavsiye ederim. Blogunuzun ilerleyen aşamalarında başvurunuzu yenileyerek altın üyeliğe veya platin üyeliğe yükselebilirsiniz.

Onur
17 Mayıs 2020, 17:17

Çok teşekkürler

17 Mayıs 2020, 17:17

Şimdiye kadar reklam tekliflerini hiç yayınlamadım.Aynı içeriğin onlarca sitede yayınlanmasını doğru bulmuyorum.Bunun yanında yazı ekleme işlemini yaptığım zaman vitrin yazısı olduğumda başarılı hitler de aldım ama sanki bir bot çalışması yapılmış gibi o gün yüksek sonra birden düşüş sağlanıyor.Bunu da doğru bulmadığım için artık yazarkafe de yer almamaya karar verdim.

Kullananlara tavsiyem yeni yazınızı hemen eklemeyin, arama sonuçlarında sizden önce bumerang çıkabiliyor.

Yorum Yap