Bulut Depolama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bulut depolama nedir? sorusuna cevap bulduktan sonra mutlaka bulut depolamanın avantajlarını öğrenmelisiniz. Her yerden erişim bunlarsan sadece birisidir.
Not: 11.02.2015 tarihinde yazmış olduğum yazıya ek şeklindedir. Buradan diğer yazıya ulaşabilirsiniz.

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama, bulut teknolojisinin ortaya çıkardığı gelişmeler ile oluşturulmuş bir teknolojidir. Bulut depolamada kullanıcılar internet üzerinde kendilerine ait bir depolama alanına sahip olurlar ve dosyalarını burada saklayabilirler.

bulut depolama nedir 2

Bulut depolama ilgili farklı birçok tanım yapılabilir ama teknik terimlerden uzak yapılabilecek tanım bu şekildedir. Aslında kullanıcılar olarak bulut depolamayı birçok alanda kullanıyoruz fakat bunun farkında olmuyoruz. Google'ın sunmuş olduğu Google Drive, Yandex'in sunmuş olduğu Yandex.Disk ve tek başına Dropbox bulut depolama servislerine verilebilecek ideal örneklerdir.

Bireysel kullanıcılar açısından bakacak olursak bu servislerden kolay bir biçimde faydalanabiliyoruz. Büyük firmalar ise kendilerine ait çözümler üretebiliyorlar veya bu alanda büyük olan firmalarla işbirliğine gidebiliyorlar.

Bulut depolama teknolojisi önü açık bir teknolojidir çünkü sunduğu erişilebilirlik (bazen problem olabiliyor) ve kullanışlılık insanın hayatına farklı bir hareketlilik kazandırıyor. Hareketlilikten kastım ise zamanın verimli kullanılması ve fiziksel bir takım unsurlarla uğraşmadan istenilen dosyaya ulaşılmasıdır. Sanırım bunu çok fazla detaylandırmaya gerek yok. Basit bir örnek ile açıklanabilir bir durum.

İhtiyacınız olan bir belgeye erişmek istediğinizi düşünün. Evinizde veya dizüstü bilgisayar olmak koşuluyla herhangi bir yerde bu belgeye ulaşma şansınız bulunuyor. Belgeye ulaştığınız zaman onu değiştirebilir, düzenleyebilir ve gerekli eklemeleri yapabilirsiniz. Buraya kadar bir sıkıntı bulunmuyor çünkü bunu telefonunuzda veya tablet bilgisayarınızda kayıtlı belgeler için de yapabiliyorsunuz. Ancak, masaüstü veya dizüstü bilgisayarda yer alan belge ile telefon veya tablet bilgisayarda yer alan belgenin aynı olmasını sağlamak için basit bir dosya trafiği yapmanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayardan telefona, telefondan dizüstü bilgisayara gibi çeşitli transfer imkanlarınız söz konusu.

Nihayetinde bu belgeyi acil bir şekilde değiştirmeniz gerektiğini ve güncel sürümün evdeki bilgisayarınızda kaldığını düşünün. Bu durumda ona fiziksel olarak erişmeli ve dosyayı tekrar telefona, tablet bilgisayara veya USB belleğe atmanız gerekir. İşte bulut depolama dediğimiz servisler bu kısımda devreye giriyorlar ve belgenin internet olduğu sürece yanınızda olmasını sağlıyorlar.

Verilen örneğin kafanızı karıştırmasını istemiyorum ancak bu şekilde bir işleyiş söz konusu. Belgenizi, fotoğrafınız, videonuzu veya farklı bir veri içeren dosyayı internet üzerinde kendinize ait bir alanda saklamış oluyorsunuz ve internet olduğu sürece bu dosyaya erişim imkanınız bulunuyor. Bulut depolama işte tam olarak bu işe yarıyor. Hepinizin fark edebileceği gibi dezavantajı ise internet olmadığı sürece dosyalarına erişemiyorsunuz.

Bulut Depolamanın Avantajları Nelerdir?

Bulut depolama size her yerden erişim imkanı gibi kullanışlı bir imkan sunuyor ancak avantajları bunlarla sınırlı kalmıyor. Çünkü bulut depolama servisleri, sadece depolama ile sınırlı kalmıyorlar ve sahip oldukları çeşitli özelliklerle size daha fazla imkan tanıyorlar. Bunlardan biraz bahsederek sizi bilgilendirmeyi hedefliyorum.

1. Her Yerden Erişim

Tanım kısmında belirttiğim gibi bulut depolama hizmeti kullandığınız zaman internet üzerinde kendinize ait bir depolama alanınız bulunuyor. Bu depolama alanına erişim imkanınız ise internetin olmaması veya servisin kullanılamaması gibi durumlar hariç her zaman mümkün oluyor.

Yukarıda bahsettiğim hareketlilik kavramı tam olarak bununla ilgili. Telefon veya tablet bilgisayarlar bize hareketlilik konusunda çok fazla yardımcı oluyorlar. Onları kolayca yanımızda taşıyabiliyoruz. İnternet olduğu sürece sundukları uygulamalar sayesinde birçok şeyi yerine getirebiliyoruz. Bulut depolama da sunulan bu uygulamalar veya servislerden bir tanesi.

2. Yapacaklarınız Daima Yanı Başınızda

İnsanlar günlük olarak yapacakları işleri liste haline dönüştürüp kaydetme ihtiyacı duyabiliyorlar. Bunu yapmanın en kolay yolu ise bir belge oluşturup yapılacakları buraya eklemek. Gün bazlı yapılacak listelerine ek olarak haftalık veya aylık yapılacaklar listesi oluşturan insanlar da var. Yapılacaklar listesinin güncel tutulması gerektiği de bir gerçek.

Bulut depolama bu konuda size ideal bir fırsat tanıyor ve yapılacaklar listeniz kullandığınız serviste yer alıyorsa ona daima erişim sağlayabiliyorsunuz, onu güncelleyebiliyorsunuz ve yapacaklarınızı daha kolay takip edebiliyorsunuz.

3. Belgeleri, Fotoğrafları ve Videoları Saklama Kolaylığı

Bulut depolamanın sunduğu bir diğer fırsat ise sahip olduğunuz belgeleri, fotoğrafları, videoları ve birçok farklı dosyayı daima erişebileceğiniz bir alanda saklayabilmektir. Siz bahsettiğim dosyaları bir taşınabilir bellek veya sabit diskte saklıyor olabilirsiniz ancak bunlar zarar gördüğü zaman sakladığınız dosyaları kaybedersiniz.

Bulut depolamada ise böyle bir problem bulunmuyor. Servis hayatta kaldığı sürece ve servisi veren firma tarafından çok büyük bir hata yapılmadığı sürece dosyalarınızı dilediğiniz gibi saklayabiliyorsunuz.

bulut depolama

4. Doğrudan Bulut Depolama Alanına Kaydetme

Bazı bulut depolama servisleri size farklı seçenekler ve özellikler sunabilmektedir. Google Drive bu konuda verilebilecek ideal örnektir. Android bir telefon veya tablet bilgisayar kullanıyorsanız, internet olduğu sürece yeni oluşturduğunuz dosyaları anında Google Drive'a yükleyebiliyorsunuz. Bunun için ekstra yükle veya gönder gibi işlemler yapmanıza gerek kalmıyor. Senkronizasyon oluşturduğunuz sürece Android cihazınıza eklediğiniz dosyalar anında Google Drive'a gönderilebiliyor.

5. Cihazları ve Yazılımları Yedekleme İmkanı

Çoğu insanın birçok kez başına gelebilecek bir durumdur. Bilgisayarınızın yedeğini bir yere kaydettiğiniz zaman onu kaybedebiliyorsunuz. Buna telefon, tablet bilgisayar gibi diğer cihazlarla birlikte internet tarayıcısı gibi yazılımların yedekleri dahil edilebilir.

Bulut depolama aldığınız yedekleri saklayabileceğiniz bir alandır. Sakladığınız yedekleri kaybetme olasılığınız ise oldukça düşüktür.

6. Daha Fazla Alan Ekleme

Bulut depolamanın sahip olduğu diğer güzel bir özellik ise depolama alanının sonradan genişletilebilir olmasıdır. Sabit diskiniz veya harici sabit diskiniz, satın aldığınız zaman ne kadar depolama alanına sahipse kullandıktan sonrada o kadar depolama alanına sahip olur. Depolama kapasitesini yükseltmek için yeni bir sabit disk almanız gerekir veya sabit diskinizde dosya silerek yer açmanız gerekir.

Bulut depolama konusunda ise böyle bir sıkıntı bulunmuyor. Depolama kapasitesine ulaşmış durumdaysanız, servisi satın aldığınız yer depolama için size daha fazla alan sunabiliyor. Bunun içinse servisi satın aldığınız yere ekstra ödeme yapmanız gerekebiliyor.

Bulut depolamanın daha birçok avantajı olabilir ancak sizin için en çok işe yarayabilecek olanlar bunlardır. Bir bulut depolama hizmeti satın alacaksanız öncelikle o yerin kullanım düzeyine veya servisi veren firmanın güvenilir olup olmadığına göz atmanızı öneririm.

Siz bir bulut depolama hizmeti kullanıyor musunuz? Kullandığınız bulut depolama hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Oğuzhan Cabbaroğlu
17 Mayıs 2020, 17:17

Çok yararlı maddeler teşekkürler..

Yorum Yap