Blogunuz İçin İlgi Çekici İçerikler Hazırlayın

Ürünlerinize ve servislerine ilgi çekmek istiyorsanız blog oluşturmak bunun için en güçlü yöntemlerden birisidir. Ancak blog adresinizi başarıya ulaştırmak işin zor kısmıdır. Başarılı olmak istiyorsanız mutlaka yeni içerikler sunarak sizi takip eden ziyaretçilerin blog adresinizi yeniden ziyaret etmelerini sağlamalısınız.

Blog adresiniz durağansa veya blog yazılarınız ilgi çekici değilse ziyaretçiler sayfanızı ziyaret etmeyi bırakırlar. Bu tür bir durumdan kaçınmak için blog yazarları zamanlarını akıllı bir biçimde ayarlayarak bloglama yapabilmelidirler. Aşağıda başlıklar halinde sıraladığım ipuçları sayesinde yeni ve ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz.

ilgi cekici icerikler olusturmak

İlgi Çekici İçerikler Oluşturmanın Yolları

Bloglama Zamanını Ayarlayın

Bloglamayı zamanınız olduğunda yapabileceğiniz bir şeymiş gibi görmeyin. Bloglama önemlidir ve hayatınızda önemli olan birçok şey gibi bunu yapabilecek yeterli zamana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunu yapabilmek için bir içerik takvimi oluşturmalısınız.

Ne kadar sıklıkla yeni içerik ekleyeceğinizi belirlemek için birkaç dakika yeterli olacaktır. Takviminizi zihinsel olarak oluşturmak yerine bunu yazılı hale dönüştürmeli ve buna sadık kalmaya çalışmalısınız.

Hızlı ve Kısa Yazmayı Öğrenin

Uzun yazılar yazmayı seviyor olabilirsiniz ancak genelde kısa olan yazılar daha fazla ilgi çekerler ve geri dönüş yapan ziyaretçiler çok daha fazla olur. Üzerinde çalıştığınız bir çalışma hakkında yazı yazabilir ve ilgi uyandırabilirsiniz. Unutmayın her yazının 1000 kelime veya üzeri olmasına gerek yoktur.

Bazı durumlarda 100-200 kelimeden oluşan mükemmel içeriklerle ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Diğer Medya Seçeneklerini Kullanın

Evet, sosyal medya bizler için yazılarımızı ve ürünlerimizi duyurabileceğimiz ve kullanıcı akışını sağlayabileceğimiz en büyük ağdır. Sosyal medyayı tek başına yeterli bulmuyorsanız ve daha farklı yöntemlerle kullanıcıları dikkatini bir yere toplamak yani ilgi çekici içerikler hazırlamak istiyorsanız diğer medya seçeneklerini de kullanmalısınız.

Eğer gerçekten kısa zamanınız varsa bu durumda diğer medya seçeneklerini kullanarak blog adresinize gelen ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz. Videolar, karikatürler ve resimler diğer medya seçeneklerine verilebilecek örneklerdir.

Hedefleriniz Gerçekçi Olsun

Her ay yazmak istediğiniz blog yazısı rakamını belirleyin. Rastgele yazmaktansa yazacağınız yazıları planlayarak hareket edin. Örneğin, bir ay içerisinde 15 blog yazısı yazmak istiyorsanız takviminizi buna göre ayarlayın. Ardından bu blog yazılarının neler olacağına karar verin. İçerikleri tam anlamıyla oluşturmaya çalışmak yerine öncelikle fikirleri belirlemelisiniz.

Bu tür sistematik bir yapıyla yol alırsanız yazılarınızın kalitesi artacaktır. Böylece okuyucularınıza bilgi akışını en etkili biçimde geçirmiş olursunuz.

Yeni Fikirler Oluşturun

Her blog yazarının blog yazısı yazmak dışında zamanı olacaktır. Yemek yaparken, araba kullanırken, müzik dinlerken vb. zamanlarda aklınıza gelen fikirleri not edin. Bu sayede blog yazılarınızı daha kolay bir biçimde planlayabilirsiniz.

ilgi cekici icerikler

Yeri Geldiğinde Destek Alın

Bir işiniz, bir eviniz, sorumlu olduğunuz bir aileniz olabilir. Bu yüzden her an müsait olamayabilirsiniz. Bunun yanında takviminiz gerçekten çok dolu olabilir. Bu tip durumlarda dış kaynaklı destekler almayı düşünebilirsiniz. Serbest çalışan yazarlarla anlaşarak onlardan yazılar yazmalarını isteyebilirsiniz veya ziyaretçi yazarlığına izin verebilirsiniz.

Eğer yazılarından hoşlandığınız bir yazar olursa bu kişiyle anlaşarak ondan düzenli bir şekilde yazılar yazmasını isteyebilirsiniz. Böylece istediğiniz başlıklar doğrultusunda yazılmış yazıları gerekirse ufak düzeltmeler yaparak daha az zamanla okuyucularınıza sunabilirsiniz. Hem siz zor durumda kalmamış olursunuz hemde takipçileriniz yazılarınızdan mahrum kalmamış olur.

En İyiye Ulaşıncaya Kadar Pes Etmeyin

Yeni bir blog yazısı yayınlamaya karar verdiğiniz zaman ziyaretçilerin söylediklerini dikkate alın. Belki sevdiğiniz konularda içerikler oluşturuyor olabilirsiniz ancak ziyaretçiler bunlardan hoşlanmıyorsa bu durumda zaman kaybediyorsunuz demektir. Bunun yerine ziyaretçilerin hoşlandığı türden içerikler oluşturmaya çalışmalısınız.

Bu tür içeriklere odaklanarak, ilerleyen zamanlarda daha iyi içerikler üretebilirsiniz. Herkes her zaman çok iyi yazılar ortaya koyamaz. Her yazarın her yazısı harika olacak diye bir kaide de yoktur. Sürekli çalışmaların ve yazı yazmanın neticesinde o başarıya ulaşırsınız. Bir yazınızın gerekli ilgiyi görmemesi, olumsuz yorumlar alması sizin direncinizi ve hevesinizi asla kırmasın. Bu tür olumsuz yorumları değerlendirerek kendinize dersler çıkarın. Gerçekten yazınızda bir eksiklik bir hata olduğunu düşünüyorsanız o yanlışı doğruya çevirmek için elinizden geleni yapın. Gerekirse yorumu yapan ziyaretçiye yanlışınızı gösterdiği için teşekkür edin. Bu sizin kalitenizi gösterir.

Her zaman her okuyucu doğru yorumu yapmaz. Art niyetle yapılmış yorumları dikkate almayın. Hatta bu önemi olmayan yorum enerjinizi alıyorsa ve gönülden yorumun art niyet taşıdığına inanıyorsanız yorumu direk silin.

Son Sözler:

Bloglama yapmak için zaman bulmak zor olabilir ancak buna ayıracağınız zamanı ve enerjiyi belirlediğiniz zaman kendinize yardımcı olabilirsiniz. Yazımda yer verdiğim ana başlıklar sizin ilgi çekici içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak böylelikle hem siz hemde okuyucularınızı mutlu etmeyi başaracaksınız.

Profesyonel Bloglamalar

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap