Blogunuz İçin E-Posta Aboneliği Ve Önemi

E-posta listeleri çevrimiçi ortamda varlığınızı ve gelirlerinizi arttırmak için etkili bir yöntemdir. Birçok uzman kişi bu konuda “para listelerde yer alır” şeklinde bir söylem dile getirir ve kesinlikle doğrudur. Eğer hala bir e-posta listesi oluşturmamışsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.

Bu konuda en çok dile getirilen soru ise e-posta abonelerinin nasıl kazanıldığına yöneliktir. Bu konuda sizlere edindiğim bilgileri ve bu işte başarılı olan kişilerden aldığım tüyolarla işinizi kolaylaştırmak istiyorum.

Ücretsiz Bir Şey Verin

E-posta listeniz büyümeden yerinde sayıyorsa bu durumda ziyaretçilere ücretsiz olarak bir şey sunamıyorsunuz demektir. Birçok çevrimiçi okuyucu olan insan tembeldir. Onlara çılgın teklifler sunmadığınız sürece e-posta adreslerini alamayabilirsiniz.

Ücretsiz bir şeyler sunarak (rehber, tema, eklenti vb.) e-posta abonelerinizin sayısını yükseltebilirsiniz.

E-Posta Aboneliği Nasıl Arttılır?

Herkesin e-posta aboneliği için kendine göre geliştirdiği farklı stratejiler vardır. Aşağıda bahsedeceğim yöntemlerin içinde sizlerinde uyguladığı yöntemlerde olabilir. Bahsettiğim yöntemler sizlere çıkış kapısını gösterecek olan temel unsurlardır.

Daha Fazla Hedefli Trafik Kazanın

E-posta listesinin büyümesinin ardında yatan bir diğer neden ise yeteri kadar trafiğe sahip olmamaktadır. Sitenize ne kadar fazla trafik çekerseniz e-posta abonelerini arttırma şansınız bir o kadar fazla olur. Ancak bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değildir.

İyi bloglarda ziyaretçi yazarlığı yapın: Her zaman en iyi bloglarda yer alamazsınız ancak en iyiler arasında yer alanlarda ziyaretçi yazarlığı yapabilirsiniz. Bunu sık sık gerçekleştirmelisiniz.

Okuduğunuz blog adreslerinde yorum yapın: Bazı insanlar çok iyi yazılar okudukları zaman onu paylaşmazlar veya ona yorum yapmazlar. Bu davranıştan kurtulup bir profesyonel gibi blog yazılarında yorum yapmaya başlayın.

Sayfa için SEO çalışmalarınızı geliştirin: Yeni blog yazarlarının büyük bir bölümü blog yazılarını arama motorlarına uygun şekilde iyileştirmez. İyileştirme çalışmalarında hedeflenen anahtar kelime ve meta açıklama, başlık ve etiketler yer alır. Eğer WordPress kullanıyorsanız bu konuda değerlendirebileceğiniz bazı eklentiler vardır.

Açılır Pencere Kullanın

İster sevin ister sevmeyin, Açılır pencereler işe yaramaktadır. E-posta listesi konusunda dönüşüm rakamlarını önemli ölçüde yükseltirler. Ancak bu kısımda kullanacağınız açılır pencere yazılımını veya eklentisini iyi seçmelisiniz. Kullanıcıları rahatsız etmemelisiniz. Bu tür bir şey ben şahsen kullanmıyorum. Ama bir çok yabancı kaynakta da bunun önemi defalarca vurgulanmaktadır. Burada dikkat edeceğiniz en önemli şey ise kullanıcılarınızı sitenizden soğutacak şekilde olan açılır pencerelerden uzak durmanız olacaktır.

Welcome Gate Eklentisini Yükleyin

Welcome Gate, ücretsiz liste oluşturma eklentilerinden birisidir ve en iyiler arasında yer alır. Bu eklenti, WordPress sayfanızda özel bir sayfa oluşturarak insanları e-posta aboneliğine teşvik eder.

Bu eklenti, ilk defa siteyi ziyaret eden kişileri oldukça iyi görünen bir açılış sayfasına yönlendirir. İnsanlar sadece ana sayfayı ziyaret ettikleri zaman bu sayfa ile karşılaşırlar.

Kendinizi Kanıtlayın ve Güven Oluşturun

Kendini kanıtlayamayan birilerine kimse e-posta adresi vermek istemez. İlk kez sitenizi ziyaret eden birilerinin dikkatini çekmek istiyorsanız güvenilirlik oluşturmalısınız.

Aşağıdakileri yaparak kısa sürede güven kazanabilirsiniz:

  1. Blog tasarımınız uygun olmalıdır, profesyonelce gözükmelidir.
  2. Gerçek insanlardan alınan referanslar gösterin.
  3. Blog yazılarınıza daha fazla yorum almaya çalışın.
  4. Bir tür indirilebilir içerik sunuyorsanız, indirme rakamlarını gösterin.
  5. En önemlisi de kullanıcılarınıza karşı samimi olun.

Elde Edilen Sonuç:

İnsanlar onlardan abone olmalarını istediğiniz için size abone olmazlar. Onlara bunun için güçlü nedenler sunmalısınız. Bir şeyleri ücretsiz olarak onlara sunmayı deneyebilirsiniz. E-posta listenizi oluşturmaya başladığınız zaman onlarla etkileşim kurmalısınız.

E-posta aboneleri arttırmak konusunda fikirleriniz nelerdir? Fikirlerinizi yorum yaparak paylaşabilir ve  ortaya daha farklı yöntemler sunabiliriz. 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap