Bloguma Ne Sıklıkta Yazı Yazmalıyım?

Her gün milyonlarca yeni blog yazısının yayınlandığını biliyor musunuz? Bu, her dakika binlerce blog yazısının yayınlanması anlamına gelir. Tüm bu yeni içeriklerin her gün ortaya çıkıyor olması blog yazarlarını "Bloguma ne sıklıkta yazı yazmalıyım?" sorusunu düşünmeye itmiştir. Bu soruya verilecek kısa cevap oldukça nettir. Her şey duruma göre değişir. Yayınladığınız yayınların sayısı, programınız, konunuz, blog yazınızın uzunluğu ve hedef kitlenizin genel hedefi gibi çeşitli faktörler bu konuda belirleyicidir.

Bu içerikte, blogunuz için doğru sıklığı bulmaya çalışacağız. Böylece ne sıklıkta blog yazısı yazmanız gerektiğine karar verebileceksiniz. Bununla birlikte çeşitli ipuçlarıyla karşılaşacaksınız. Trafik elde etmek ve kitle oluşturmak için ne sıklıkta blog yazmanız gerektiğini anlamaya hazır mısınız?

Ne Sıklıkla İçerik Yazmalısınız?

Bu her bir blog yazarı için önemli bir sorudur. Online olarak hızlı bir arama yapın ve aynı sorunun farklı şekilde sorulduğunu görebileceksiniz. Elbette soruya verilen cevaplar da değişiklik göstermektedir. Örneğin Brian Dean, blogunda her ay 200.000 ziyaretçi almaktadır. Ancak kendisini 4-6 haftada bir yeni içerik yayınlamaktadır.

Bazı durumlarda ise günde birkaç yazı yazmanın doğru olduğunu görebileceksiniz. Peki sizin için hangisi doğrudur? Hangi blog yayını sıklığı daha önemlidir? Buna karar verebilmenin en kolay yollarından birisi sitenizin hedefini düşünmektir.

 • Trafiği yükseltmek istiyorsanız sık bir biçimde içerik yayınlamanız gerekir. Böylece arama motorlarına sitenizi tarama ve sitenize ziyaretçi getirme konusunda fırsat tanımış olursunuz.
 • Ortaklık programı gibi noktalardan gelir elde etmek istiyorsanız inceleme ve liste tarzı içeriklere yönelmelisiniz. Ne kadar fazla içeriğiniz olursa satış yapma şansınız bir o kadar fazla olacaktır.
 • Daha derinlemesine konular hakkında yazıyorsanız daha az sıklıkta paylaşım yapmalısınız. Ancak yayınlayacak olduğunuz içeriklerin ziyaretçilere daha fazla değer katacak uzun biçimli içerikler olmasına dikkat etmelisiniz.

Bazı bloglar daha hızlı içerik yayınlama potansiyeline sahiptirler. Bunun sebebi ise sahip oldukları birden fazla yazara borçludur. Blogunuz için tek yazar konumunda olmanız durumunda içerik takvimi ve hedefleriniz arasında bir denge oluşturmanız gerekir. Dolayısıyla artık aklınızda ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiği konusunda bir fikir oluşmuş olmalıdır. Günde bir kez, haftada birkaç kez veya ayıda bir iki tane gibi çeşitli şablonlar oluşturmuş olabilirsiniz. Peki bunlardan hangisi sizin için çok daha doğrudur? Buna yakından bakalım.

Günde Bir İçerik Yayınlamak

Bir yazma rutinine sahip olmayı ister misiniz? Bunun blogunuzda daha tutarlı bir biçimde içerik yayınlama konusunda size yardımcı olacağını düşünüyor musunuz? O zaman her gün içerik yayınlamak sizin tarzınız olabilir. Alışkanlığınızı geliştirecek ve düzenli paylaşım yapma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Günlük olarak içerik yayınlamak hızlı tempolu bir niş içinde haber odaklı bir blog olmanız için seçebileceğiniz en ideal takvimdir. Blogunuzda trend belirleyici olmak istiyorsanız, haftalık veya aylık yazılar yayınlamak pek size göre bir şey olmayacaktır.

Sitenizi düzenli olarak ziyaret eden sadık ve etkileşimli bir kitleniz varsa sık sık içerik yayınlamak iyi bir fikirdir. Günlük olarak yeni içeriklere sahip olmak ziyaretçilerin her gün sitenizi ziyaret edip yeni içerikler beklemesini sağlayacaktır. Blogunuz ayrıca günlük olarak içerik yayınladığınız zaman arama motorları tarafından sık sık ziyaret edilen bir yer olacaktır. Her ne kadar yüksek sıralamaya sahip olan bir içerik her zaman diğerlerinden daha fazla trafik getirecek olsa bile bu fikri basit tutmak gerekir. Daha fazla içeriğin daha fazla trafik anlamına geldiği çeşitli durumlar vardır. Son olarak sosyal medya tonlarca yeni içeriğe sahip blogları sever. Bu nedenle sosyal medya size büyük trafik getiriyorsa günlük olarak içerik yayınlamak istersiniz. Bu şekilde, kullanıcılar her zaman online olarak paylaşacak tonlarca içeriğe sahip olacaklardır.

Günlük İçerik Yayınlamanın Riskleri

Her gün içerik paylaşıyorsanız kendinizi tüketme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Blogunuz için yazmak bir angaryaya dönüşür. Her gün biraz daha sorun yaşamaya başlarsınız. Kişisel hayatınız veya aile hayatınız biraz daha baskıda kaldığı zaman bunu artık sürdürme şansınız kalmayabilir. Diğer taraftan blog konunuzun veya yazma stilinizin günlük bir bloglamayı kaldıramayacak olması söz konusudur. Bu durumda yazılarınızın kalitesi düşmeye başlayacaktır. Okuyucular bunun farkında olacaklar ve yayınladığınız içeriklerden keyif almamaya başlayacaklardır.

Çok fazla içerik yayınlamak aynı zamanda güncel ve alakalı kalmanın zor olacağı anlamına gelir. Ayrıca eski içeriğinizi bulmayı zorlaştırabilecek bir durumdur. Ön sayfada yer alan içeriklerden daha iyi olsalar bile diğer sayfalarda yer alan içerikler pek dikkat çekmeyecektir.

Günlük İçerik Yayınlama İçin İpuçları

 • Nasıl daha hızlı yazacağınızı öğrenin. Bir blog yazısı yazmanız birkaç saat sürüyorsa günlük bir programa ayak uydurmanız zor olabilecektir.
 • Nişinizde günlük olarak içerik yayınlayan bloglara bakın ve başarılı gönderilerini takip edin. Ardından, içeriği kopyalayarak değil, içerik yapılarını izleyerek örneklerinden faydalanın.
 • Okuyucular ile etkileşimde kalmak için içerik türünüzü değiştirin. Video içerikleri, çok sayıda resim, listeler ve daha fazlalarını içeren içerikler deneyin. Bazı blog yayını türleri oluşturmak diğerlerine göre çok daha hızlı ve kolaydır.
 • Blog konunuzun ve stilinizin, yeteri kadar içerik yazma ve okuyucuların geri gelmesini sağlama konusunda yeteri kadar içeriğe sahip olduğundan emin olun. Bu mümkün değilse daha az sıklıkta bir programa geçmeyi veya blog nişinizi genişletmeyi düşünün.

Haftalık İçerik Yayınlamak

Son zamanlarda birçok blog yazarının bunu yaptığını söyleyebiliriz. Günlük olarak içerik yayınlamaktan daha çok haftada birkaç kez içerik yayınlama yolunu tercih etmeye başladılar. Bunun temel sebebi ise içerik konusunda yeni bir şeyler bulamamaktır. Bu blog sahipleri çok fazla içerik yayınladıkları zaman okuyuculardan tepki çekmesidir. Evet, maalesef her gün içerik bildirimi alan okuyucular bu tür bloglardan uzaklaşmayı tercih etmektedirler. Bu nedenle blog yazarları çok sık içerik yayınlama yaklaşımından vazgeçmişlerdir.

Yararlı ve değerli bir şey söylediğiniz sürece okuyucularınız ne olursa olsun blog yazı takviminizi takdir edeceklerdir. Haftada bir veya iki kez, hatta ayda bir kez bir şeyler yayınlamak konunuz hakkında biraz daha ayrıntılı içerik yayınlama konusunda size olanak tanır.

Haftalık İçerik Yayınlama İçin İpuçları

 • 1000+ kelimeden daha uzun içeriklerle denemeler yapmaya çalışın.
 • Her bir yazınızı yıllarca alakalı kalmasını sağlayan her zaman geçerli olan içerikler oluşturmaya çalışın. Biz bunlara zamansız içeriklerde diyoruz.
 • Anahtar kelime araştırması yapmak için zaman ayırın. Yayınlarınızı SEO için optimize edin ve blogunuzu tanıtın. Böylece daha az içerikle bile mümkün olan en fazla trafiği elde edin.

İdeal İçerik Yayınlama Sıklığı Nasıl Bulunur?

Blog yazarları olarak hepimiz, zamanımız ve enerjimiz üzerinde kontrol sağlayabilmek için farklı becerilere ve kişiliklere sahibiz. Bunların her biri ne sıklıkta blog yazılacağını belirleyen faktörlerdir. Bu yüzden başkasına ait bir blog rutini sizin için doğru olmayabilecektir. Blog içeriği yayınlamak için mükemmel zamanı bulmak istiyorsanız üç şeyi hesaba katmalısınız: Kaliteli içerikleri tutarlı bir şekilde yazma yeteneğiniz, bloglama hedefleriniz ve hedef kitlenizin tercihler. İlk ikisini kontrol edebilirsiniz ama üçüncüsü pek kontrol edilebilir bir şey değildir.

 • Birçok üst düzey blog yazarı, onlardan ne sıklıkta haber almayı tercih ettiklerini öğrenmek için hızlı bir anket gerçekleştirirler. Elbette, bu sadece blogunuz bir süre aktif kaldıktan sonra işe yarar. Ancak size bazı ilginç bilgiler verebilecektir.
 • Sizin için ve okuyucularınız için hangisinin daha iyi olduğunu görmek adına sıklık denemesi yapabilirsiniz. Örneğin, Neil Patel haftada bir içerik yayınlarken bunu ikiye çıkartmayı denedi. Bu sayede trafik miktarı aylık 60.000 değerinden 100.000 değerinin üzerine çıktı.

Blog yazarlığı zor bir iştir. Ancak uzun vadede devam edebilmesini istiyorsanız doğru blog sıklığını bulmanız gerekmektedir. Sizin için işe yarayan ve okuyucularınızı tatmin eden bir programda değerli içerik yayınlayarak, blogunuzun gelecek yıllar boyunca tükenmişlik hissi oluşturmadan ayakta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

26 Mayıs 2020, 23:40

Güzel bir yazı olmuş eline sağlık Timur.

Bir süredir haftalık programla ilerliyorum ama nedense okuyucu kitlemin bundan memnun olduğu konusunda emin değilim. Buna rağmen günlük plana uymanın zor olduğunu düşünüyorum. Kısa sürede tüketir insanı. Sanırım en iyisi haftada 2-3 yazı yazmak...

Yorum Yap