Bloglarınız İçin Uygulanabilecek 10 Link Oluşturma Tekniği

Link oluşturma blog adresiniz için gerekli olan en önemli stratejilerden birisidir. Link oluşturma yapmadan blog adresinizin dilediğiniz noktaya ulaşabilmesi pek mümkün değildir. Oldukça kaliteli içerikler sunsanız bile blog adresiniz link almıyorsa arama motoru sonuç sayfasında istediğiniz noktaya ulaşabilmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Okumalısın: Link Oluşturma Neden Önemlidir?

Google her geçen gün arama motorunu kandırmaya uğraşan kişilere karşı önlemler almaya devam etmektedir. Bunun için Penguin, Panda, Hummingbird ve Pirate gibi çeşitli güncellemeler yayınlamıştır. Bu sayede Google çeşitli dizinlere ve sitelere yönelik link oluşturma stratejilerinin etkisi kadar faydalı olmasına engel olmuştur. Arama motorunun algoritması açısından olumlu bir adım olsa bile blog sahipleri link oluşturma konusunda zorlanmaya başlamışlardır. Fakat, kaliteli linkler alınarak oluşturulan link oluşturma stratejileri hala geçerliliğini korumaktadır.

Alınan bir link otorite sahibi bir siteden alınmışsa, site bulunduğunuz niş ile alakalıysa ve güvenilir bir adres ise kaliteli link almış olursunuz. Bu link arama motorlarında sıralama sahibi olabilmek için size yardımcı olacaktır. Bu linkleri bulmak ve almak kolay değildir. Ancak alındığı zaman blog adresinize veya sitenize olağanüstü katkılarda bulunmaktadır.

Uygunluk: Her ne şekilde olursa olsun link verdiğiniz yer ve link aldığınız yer bulunduğunuz nişle ilgili olmalıdır. Kariyer sitesi kurduysanız link verdiğiniz ve link aldığınız siteler kariyerle ilgili olmalıdır. Seyahat sitesi açtıysanız link verdiğiniz ve link aldığınız siteler seyahatle ilgili olmalıdır. Bu şekilde güvenilir link oluşturma planlaması yapmış olursunuz. Arama motorlarına sitenizin neyle ilgili olduğunu açık bir biçimde belirtmiş olursunuz. Uygunluk açısından bu şekilde bir planlama yapmak zorundasınız.

Güven: Google'ın sitelere değer vermesi insanın yaşamında kurduğu ilişkilere benzer bir biçimde gerçekleşir. Bir insana güveniyorsanız onunla daha yakın olmaya çalışırsınız. Google da güvendiği bir sitenin sonuçlarını ön plana çıkarmaya uğraşır. Bunu yapmak zor olabilir ama bir şekilde insanların ve aynı zamanda arama motorlarının güvenini kazanmalısınız. Bu konuda uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem bulunmaktadır.

➥ Oluşturduğunuz içeriklerin kaliteli olmasına özen göstererek, .edu, .gov veya .org uzantılı adreslere link vermeyi düşünebilirsiniz.

➥ Yüksek kaliteye sahip sitelerden link almalısınız.

➥ Kaynaklara ve değerli bilgilere sahip sitelere link vermelisiniz.

Kaliteli link sahibi olmak güven kazanmakla ilgilidir. Bu güveni kazanabilmek için çok uğraşmanız gerekebilir. En önemlisi yüksek kaliteye sahip içeriklere ihtiyacınız vardır. Aynı anda binlerce link oluşturmak yerine daha az link oluşturup ziyaretçiye daha fazla değer katmaya odaklanmanız gerekir. Evet, bunu yapabilmek zordur ama yapmayı başardığınız zaman Google'ın istediği gibi ziyaretçilere değer katmayı başarabilirsiniz.

Otorite: Bir sitenin otoritesi önceden Google'ın ortaya koyduğu PageRank sayesinde belirlenebiliyordu. PageRank, bir sitenin otoritesini, link planlamasında kaliteli bir yapıya sahip olduğunu ve aynı zamanda sadece ana sayfaya değil birden fazla sayfaya link alabildiğini göstermekteydi. Wikipedia otorite sahibi sitelere örnek olarak gösterebilecek bir sitedir. Bu siteden alınabilecek linkin ne kadar değerli olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek bulunmamaktadır.

Otorite sahibi bir site olmak istiyorsanız yapmanız gereken açıkça bellidir. Başkalarının yapmadığını yapmalı ve başkalarının vermediği bilgileri ortaya koymalısınız. Bu şekilde, sunduğunuz bilgiler üzerinden ziyaretçilerinizi memnun etmeyi başarabilirsiniz. Oluşturduğunuz her içeriğin kaliteli olmasını, paylaşılmaya değer olmasını ve ziyaretçiler açısından değerli olmasını sağlamalısınız.

link olusturma teknigi

10 Gelişmiş Link Oluşturma Tekniği

Bir siteyi veya blog adresini nelerin değerli yaptığını artık öğrendiniz. Bir sonraki adımda öğrenecekleriniz aslında SEO işiyle ilgilenen profesyonel kişilerin bildiği ve uyguladığı tekniklerden oluşmaktadır. Bunları yerine getirebilmek sizi başlangıçta zorlayabilir fakat her biri link oluşturma konusunda işe yarayan tekniklerdir.

1. Bozuk Link Oluşturma

Başkalarına yardım ettiğiniz zaman insanlar size yardımcı olmaya çalışabilir. Bozuk link oluşturma tekniğinin çalışma yöntemiyle doğrudan alakalı olan bu durum sayesinde belki de sahip olabileceğiniz en güçlü linkleri oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken kendi sektörünüzde yer alan ve artık "bozuk" veya "kırık" olarak nitelendirilen linkleri tespit edebilmektedir.

İhtiyacınız olan şey kendi sektörünüzde bilgiler veren adresleri tespit edebilmek ve ardından bu sitelerin sahip olduğu bozuk linkleri bularak ilgili kalitede içerikler üretip onların yerlerini almaktır. Bunu bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Örnek: www.timurdemir.com.tr adresinde gerçekleştireceğiniz bozuk link taraması esnasında www.timurdemir.com.tr/içerik-pazarlama linkinin bozuk olduğunu gördünüz. www.blogkocu.com/blog-yazarak-para-kazanmak sayfasından artık yer almayan "içerik pazarlama" sayfasına link gönderildiğini tespit ettiniz. İçerik pazarlama ve blog yazarlığı ile ilgilenen birisi olarak hemen içerik pazarlamayla ilgili oldukça kaliteli bir içerik hazırlayacak buradaki linkin yerini almaya çalışabilirsiniz.

Anlamadığınız bir nokta varsa yorum yaparak bunu belirtebilirsiniz. Örnek karışık olabilir ama bozuk link oluşturma yöntemi tamamen bozuk olan linkleri tespit edip onların yerini alabilecek kadar kaliteli link oluşturmakla ilgilidir.

2. Kaynak Linkleri

İnternet üzerinden bilgi aramak artık lüks bir durum değil. İnsanların büyük çoğunluğu bunu gerçekleştiriyor. Kendi alanınızda bilgi veren kaliteli bir içerik oluşturarak farklı olabilir ve ziyaretçi alabilirsiniz. Kendi bulunduğunuz alanda kayda değer bilgiler ortaya koyarsanız insanlar sizi takip etmeye, yazdıklarınızı paylaşmaya ve güvenilir bir kaynak olarak kullanmaya özen göstermeye başlayacaklardır.

Bunu başarmak zordur ama başardıktan sonra ne denli doğru bir adım attığınızı fark edebilirsiniz. Her anlamda blog adresinizin kalitesini yükseltebileceğiniz için kaynak linkleri tekniğini kullanmayı mutlaka düşünmelisiniz.

3. Piramit Tekniği

Piramit tekniği uygulaması en basit link oluşturma yöntemidir. Yapmanız gereken kendi alanınızda değerli bulduğunuz bir kaynak keşfetmektir. Keşfettiğiniz bu kaynağın link vermeye değer olması gerekir. Ardından bu kaynaktan daha iyi bir içerik hazırlayarak ondan bir adım öne geçmeyi başarmalısınız. Yani piramidin bir sonraki basamağına geçebilmeniz gerekmektedir.

Bu tekniğin başarılı olabilmesi için ilgilendiğiniz alanda bilgi sahibi olmak zorundasınız. Aksi taktirde dilediğiniz kadar kaliteli bir içerik ve link almaya değer bir sayfa oluşturamazsınız.

4. Doğal Misafir Yazarlık

Bugüne kadar öğrendiğiniz bilgiler misafir yazarlığın artık işe yaramadığını belirtiyor olabilir. Bu bilgiler kısmen doğrudur ama aynı zamanda yanlıştır. Yanlış olan ise doğal misafir yazarlığın hala işe yarar bir yöntem olmasıdır. Doğal misafir yazarlık, bilgi sunmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için yapılan misafir yazarlıktır. Amaç sadece link almak değil, bilgi vermek, değer katmak ve değer kazanmaktır.

Okumalısın: Misafirlik Yazarlık Tamamen Ortadan Kalktı Mı?

Misafir yazarlığın tamamen etkisiz kaldığını düşünmeyin. Misafir yazarlık size daha fazla kişiye ulaşma ve kendinizi tanıtma fırsatı sunabilir. Oluşturduğunuz içeriklerde kendinize link vermeseniz bile adınızın veya markanızın geçtiğinden emin olmalısınız.

5. Rakiplerin Linklerini İnceleme

Rakiplerinizin linklerini inceleyerek onların aldığı linkleri almaya çalışabilirsiniz. Bu biraz sinsice bir yöntemdir ama fazlasıyla işe yaramaktadır. Rakip analizini gerçekleştirmek için SEMRush kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için hazırladığım detaylı rehbere göz atabilirsiniz.

Okumalısın: Semrush Rehberi

Rakiplerin aldıkları linklerin değerli olup olmadıklarını belirlemeli ve ardından bu linkleri almaya çalışmalısınız. Rakiplerinizde bulunan her linki değil kaliteli ve size fayda sağlayacak linkleri edinmeye özen göstermeniz gerekir.

6. Bahsetmeleri Linke Dönüştürün

İnsanlar sizden bahsederken link vermeyi düşünmeyebilirler. Örneğin, birisi Timur Demir adını veya www.timurdemir.com.tr adresini kullandığında link eklemeyi düşünmeyebilir. Bunların takibini Google Alerts hizmetiyle gerçekleştirebilirsiniz. Ne zaman birileri sizden bahsederse Google bunu tespit edebilir ve size haber verebilir. Bu sayede sizden kimlerin bahsettiğini kolayca bulabilirsiniz.

İkinci adımda ise bahsetmeleri linke dönüştürmeyi düşünmelisiniz. Uygun bir dille sizden bahsedilen bir yere link eklenmesini talep edebilirsiniz. Cevap olumsuz olursa üzülmeyin, deneyin. Her şey istediğiniz gibi olmayabilir ama bu şekilde birkaç link değil bir link bile kazansanız sizin yararınızadır.

7. Bilgi Görseli Oluşturmak

Bilgi görselleri sadece metin olarak hazırlanan içeriklerden daha fazla ilgi çekmektedir. Bilgi görsellerinin paylaşım oranı çok daha yüksektir. Bunu avantajınıza çevirerek bilgi görselleri oluşturup elinizde bulunan bilgileri bu şekilde sunmayı düşünebilirsiniz.

Bilgi görselleri oluşturmak ayrı bir profesyonellik gerektirmektedir. Herkesin oluşturamayacağı bu görseller kullanıcıyı daha fazla cezbetmektedir. Bunun sonucunda hazırladığınız bilgi görselleri sosyal medyada daha fazla paylaşılmaktadır. Bilgi görsellerinde markanıza, markanıza ait logoya ve blog adresinize yer verebilirsiniz. Bununla birlikte hazırladığınız bilgi görsellerini kendi blog adresinizde kullanmak isteyenler görsele veya açıklama kısmına blog adresinizin linkini ekleyebilirler.

8. Listeler Oluşturmak

Link kazanmanın bir diğer yöntemi ise bulunduğunuz nişle alakalı listeler oluşturmaktır. Liste şeklinde oluşturulan yazıların okunması insanlara daha fazla keyif vermektedir. Bunu fırsata dönüştürmeli ve oluşturduğunuz içerikleri liste biçimde yazmaya özen göstermelisiniz. Tıpkı bu yazı gibi içerikler oluşturarak daha fazla link kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Liste tipi içerik oluşturmaya çalışırken yazıların içerisinde ilgisiz alakasız bilgilere yer vermemelisiniz. Listenizin her bir maddesi mutlaka başlıkla ve içerikle alakalı olmalıdır.

9. Kaynaklar Sunmak

Blog yazılarınızı birer kaynak olarak sunmak sizin için yeterli olmayabilir. Bu durumda daha fazlasını yapmalısınız. E-kitaplar oluşturmalısınız, kapsamlı rehberler sunmalısınız, belirli araçları tanıtmalı ve bunların kullanım yöntemlerine değinmeye çalışmalısınız.

İnsanlar kendilerine yardımcı olacak kaynakları incelemekten hoşlanırlar. Bunun için daima üretken olmaya özen göstermelisiniz.

10. Bozuk Link Kontrolü

Bozuk link kontrolünü bir yöntem olarak görmemek gerekiyor. Bu aşamada sitenizin veya blog adresinizin sahip olduğu linkleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Gözden geçirdiğiniz bu linklerin aktif olup olmadığından emin olmalısınız. Yapmanız gereken Ahrefs veya buna benzer bir araç kullanarak sahip olduğunuz linkleri kontrol etmektir.

Link kontrolü çoğu blog sahibi tarafından unutulan bir uygulamadır. Ahrefs gibi harici araçlar kullanmak istemiyorsanız Google Site Yöneticisi Araçları (yeni adıyla Google Arama Konsolu) sayesinde sahip olduğunuz linklerin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Burada bahsettiğim link oluşturma tekniklerinin her birisi ortaya koyduğunuz planlama dahilinde işe yarayabilecek tekniklerdir. Hepsini denemenize gerek yoktur. Sadece birkaçını deneyerek dahi blog adresinizin link profilini iyileştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap