Bloglarınız İçin 4 Adet Site Hızı Test Aracı

Sitenizin daha hızlı açılmasını ister misiniz? Eğer istemem derseniz çok şey kaybedersiniz. Artık sitelerin açılış hızları arama motorları için önemli birer kriterdir. Arama sonuçlarında daha iyi yerlerde olmak istiyorsanız mutlaka site hızınızın belirli seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

Aşağıda yer alan 4 adet site hızı testi aracı ile sitenizin mevcut hızını ölçebilir ve daha sonra eksik veya hatalı olan kısımları düzelterek sitenizin hızını toparlayabilirsiniz. Ardından arama motorları sonuçlarında çok daha iyi yerlere gelmeye başlayabilirsiniz. Her şeyin sadece site hızıyla sınırlı olduğunu düşünmeyin çünkü arama motorlarının algoritmasında sadece site hızı hesaba katılmaz. Aşağıda paylaşılan araçları kullanın ve en azından bir kriteri güçlendirmeyi başararak rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçin.

Google PageSpeed Insights

Google tarafından sunulan bir araçtır. Google PageSpeed Insights ise sitenizin hem masaüstü hem de mobil için hız durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Google PageSpeed Insights sayfasına gitmeniz ve adres çubuğuna sitenizin adresini yazmanızdır. Google gerekli analizleri yaptıktan sonra sizi sonuçlar hakkında ve aynı zamanda iyileştirmelerin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirecektir.

Google tarafından sunulan önerileri dikkate alarak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Google bunun için aynı zamanda size detaylı bilgiler vermekte ve yapılacak herhangi bir değişikliğin ne anlama geldiğini belirtmektedir.

WebPageTest

WebPageTest aracı sitenizin için çok daha detaylı iyileştirme bilgileri sunmaktadır. Sitenizin yüklenme süresini ölçen bu araç sayesinde hangi unsurun siteyi tam olarak yavaşlattığını daha detaylı bir biçimde görebilirsiniz. Bununla birlikte yapılacak iyileştirmeler konusunda aracın sunduğu tavsiyelere göz atabilir ve gerekli düzenlemeleri yaparak sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu araç aynı zamanda size ilk açılış ve ilk açılışın ardından yapılacak açılışların tahmini süresini sunmaktadır. Bunlar sayesinde çok daha detaylı iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.

GTmetrix

GTmetrix diğer hız testi araçlarından farklı olarak size iki farklı hız testi aracının karşılaştırmalı sonuçlarını sunar. Google PageSpeed Insights ve Yahoo! Yslow tarafından yapılan ölçümleri bir araya getiren araç aynı zamanda bu iki aracın sunduğu sonuçları bütünleştirerek size çeşitli tavsiyelerde bulunur.

GTmetrix sayesinde sadece tek bir hız testi aracına bağlı kalmaz ve iki farklı aracın sonuçlarına göre ortaya çıkarılan durumu görmüş olursunuz. Bu sitenizin çok daha iyi gözden geçirilmesini sağlayabileceği gibi aynı zamanda derinlemesine analiz açısından size avantaj sunmaktadır.

Pingdom Website Speed Test

Pingdom aracı sayesinde sitenizin açılış süresini detaylı biçimde inceleyebilirsiniz. Bu araç diğerlerinden farklı olarak kendine özgü ölçümler sunabilmektedir. Detaylı analiz kısmından daha fazla bilgi alabileceğiniz gibi bu aracı değerli kılan bir diğer durum sunmuş olduğu test geçmişidir.

Pingdom aracında yer alan History kısmına baktığınız zaman geçmişte yapılan analizleri kolayca görebilir ve karşılaştırmalı analiz gerçekleştirebilirsiniz.

Sitenizde sürekli değişiklik yapan biriyseniz her seferinde hız durumunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Zaman içerisinde sitenizde yapılacak değişiklikler sitenizin hızını etkileyebilecektir ve daha yavaş açılan siteler ziyaretçilerinizi memnun etmeyeceklerdir. Düzenli olarak hız testleri gerçekleştirerek ve her seferinde farklı araçlardan faydalanarak sitenizin hızlı biçimde açıldığından emin olabilir ve bunun için gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap