E-Posta İle Ulaş
E-Posta İle Ulaş info@timurdemir.com.tr
Daha çok oku, daha başarılı ol!

Bloglara Nasıl Yorum Yapılmalıdır?

Daha önce farklı yazılarımda blog adreslerine yorum yapmanın neden faydalı olabileceğine değinmiştim. Farklı blog adreslerine yorum yaparak kişisel markanızı tanıtabilir ve farklı kişilere ulaşabilirsiniz.

Ancak blog yorumları yapılırken bazı basit hatalar söz konusu oluyor. Bu basit hatalar daha çok kişinin blog adresine girip yorum yapma şekliyle ilgili. Sadece link bırakmak için blog adreslerine girip yorumlar yapmak size pek bir şey kazandırmaz. Bu yorumlar sıradan olur ve size hiçbir değer katmaz. Aksine yaptığınız yorumun link almak için gerçekleştirildiği apaçık ortada olur.

Aşağıdaki görsellerde de göreceğiniz üzere bu tür yorumlar size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi ben bu tür yorum atanların yorumlarını çoğu blog sahibi onaylamaz. Bu tür yorumları yazmak önce kendinize saygısızlık daha sonrada biz blog yazarlarına saygısızlıktır. Blog yazarlarını başarılı hissettiren unsurlardan bir tanesi de okuyuculardan gelen yorumlardır. Dikkat edin pozitif yorumlar demedim. Bir eleştiri bile yapsanız yazılarımızın okunduğunu ve kale alındığını biliriz ve bu bizi fazlasıyla mutlu eder.

Blog adreslerine yorumlar yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur backlink olmamalıdır. Yorum atacağınız blog adreslerindeki yazarlarla iletişim kurmak ve onlarla bağlantıya geçebilmek, diyalog kurmak asıl amacınız olmalıdır.

Ne Tür Blog Yorumlarından Hoşlanılmaz?

Hoşlanılmayan blog yorumları, yorum yapıldığı yazıya hiçbir değer katmayan yorumlardır. Çok iyi, mükemmel, eline sağlık, teşekkürler, muhteşem gibi birkaç kelimeden oluşan yorumlar bu kapsama girmektedir.

blog yorumlari

Bu yorumlar yapılırken niyet pozitif olsa bile maalesef yazıya hiçbir değer katmamaktadır. Bununla birlikte bu yorumların linklerle bağdaştırılmış olduğunu gördüğümüz zaman ister istemez kendimi geri çekiyorum. Büyük blog adresleri günlük olarak onlarca yorum aldıkları için bu tür yorumlarla sıklıkla karşılaşırlar.

İkinci hoşlanılmayan yorum türü ise ve benimde en çok onaylamadığım yorum türleridir, isim kısmına ''form çorbası'',''kamera sistemleri'' vb. gibi şeylerin yazılması. Bu tür yorumları isim kısmına herhangi bir isim yazıp düzenleyip o şekilde onaylıyorum. Eğer şu an bu yazıyı okuyan ve bu tür yorumlar atıp yorumu onaylandığında farklı bir isimle karşılaşan var ise sebebini de şu an anlamış oldunuz.

blog yorumlari nasil olmali

Yorumlarınıza Nasıl Değer Katarsınız?

Yorumlarınıza değer katmak için öncelikle yorum alanında kişisel resminizin veya marka resminizin gözükmesini sağlamalısınız. İkincisi ise bağlamsal olarak yazıyla alakalı yorumlar yapmak, yapılan yorum ile yazının konusunu başka noktaya taşıyacak düşünceleri paylaşmalısınız.

Evet, yorum yaparken iyi niyet göstergesi olan ifadeler kullanabilirsiniz ancak birkaç kelime yerine birkaç cümle ile bunu gerçekleştirdiğiniz zaman her şeyi daha verimli hale dönüştürebilirsiniz.

Gravatar servisini kullanarak tüm yorumlarınızda aynı resmin gözükmesini kolayca sağlayabilirsiniz. Yazılara değer katacak yorumları atmak ise elbette yazıyı okuduktan sonra gerçekleşecek bir durumdur. Bazen o kadar gülünç durumlar ortaya çıkıyor ki anlatamam. Okuyucu yazımı hiç okumamış ve konuyla asla ilgisi olmayan 1 paragraf yorum yazıyor. Bunu onaylıyor muyum? Tabi ki onaylamıyorum. Bu tür yorumları genelde  tekrardan düzenleyip öyle onaylıyorum.

Sizlere de tavsiyem eğer bu tür ''gereksiz'' yorumlar alıyorsanız yorumu kendinize göre düzenleyip onaylayın. İp adresi farklı olduğu için yorum doğallığını her şekilde koruyor. Yorumu yazan kullanıcının da linkini kaldırmayı unutmayın çünkü o kullanıcı bana göre sitenizden backlink almayı hak etmiyor!

Yorum Yap