Bloglama Sizin İçin Uygun Mu?

İnsanların bloglama serüvenine başlamasının nedenleri farklıdır. Birçoğu bir heves ile bu serüvene adım atarken, birçoğu büyük beklentiler ile giriş yapar. Büyük beklentileri olan kişiler istediklerini elde edemedikleri zaman hayal kırıklıklarıyla bloglamayı bırakırlar.

bloglama size göre bir is mi

Her ne hedefle yola çıkıyorsanız çıkın bloglama konusunda belirli karakteristik nitelikler vardır. Bu niteliklerin neler olduğunu öğrenmeli ve bunlara uyum sağlama konusunda yaklaşımlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Zamanınız Olmalı

Her şeyden önce bloglama konusunda adım atacaksanız bolca zamana sahip olmalısınız. Bunu yarı zamanlı bir iş olarak görebilirsiniz. Birkaç dakikanızı ayırarak bir yazı oluşturmak maalesef kolay değildir. Size kolay gelebilir ama her işin bir zorluğu vardır. Bu zorluklarla başa çıkmak için mutlaka kendinize boş vakit oluşturmalısınız.

Diğer taraftan bloglama konusunda sadece yazı ayırmaya vakit ayırmak yeterli değildir. İlgili olduğunuz alanlar ile ilgili son gelişmeleri mutlaka takip etmeli ve güncel kalmalısınız.

İyi Bir Fikriniz Var Mı?

Bloglama meselesini bir türlü yazarlık olarak ele alabilirsiniz. Yazmak için mutlaka elinizde veya fikirleriniz içinde malzemeler olmalı. Diğer blog adreslerinden farklı olarak kullanıcılara neler sunabilecek olduğunuzu düşünmelisiniz.

Bunun yanında sosyal medya sitelerinde aktif olmalı ve oluşturduğunuz yazıları etkili bir biçimde başkalarıyla paylaşmayı başarabilmelisiniz. Arama motoru optimizasyonu konusunda az bile olsa bilginiz olmalıdır.

Kolayca Vazgeçmemelisiniz

İnsanlar hedeflerine ulaşamadıkları zaman kolayca vazgeçebilirler. Bu şekilde hareket eden bir bireyseniz bu alana elinizi bile sürmemelisiniz.

Yeri geldiğinde blog adresiniz çok az ziyaretçi alacak, yeri geldiğinde ziyaretçi sayısı artacaktır. Her ne olursa olsun çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekecektir. Aksi durumda zaten kaybetmeye mahkumsunuzdur.

Başka insanlarla ilişkiler kurmayı, iletişime geçmeyi ve onlarla birlikte çalışmayı göze almalısınız. Onların söyledikleriyle kendinizi frenlememeli ve emek harcadığınız çalışmaları kolayca çöpe atmamalısınız.

Sizi Keyiflendiren Nedenleri Düşünmelisiniz

Bloglama konusuna adım atma amacınızı belirlemek çok zor olmasa gerek. Bu adım size çok şey ifade edecektir. Öncelikli olarak hedefiniz para kazanmak ile ilgiliyse çok fazla umutlu olmamalısınız. Başlangıçta milyonlar kazanamazsınız ancak ilerleyen zamanlarda bunları gerçekleştirme fırsatınız olacaktır.

Bloglama konusuna adım atma amacınız fikirlerinizi paylaşmak ise bu en doğru seçimdir. Eliniz altında bulunan blog adresi dilediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir gazeteyi andırır. Yeri geldiğinde eleştirir, yeri geldiğinde över ve yeri geldiğinde bir şeyleri desteklersiniz. Sonuçta amacınız fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

Sevdiğiniz Konularda Yazmalısınız

Birisini karşınıza alıp konuşmaya başladığınızda en akıcı bir biçimde konuşmayı ilgili ve bilgili olduğunuz konuda gerçekleştirirsiniz. Dolayısıyla yazacağınız içeriklerde de bu durum kendini gösterecektir.

Sırf çok para kazandırdığını duyduğunuz için farklı nişler belirleyerek blog adresi kurmamalısınız. Aksine bu sizin anlatım gücünü zayıflatacaktır ve bir süre sonra bu alandan vazgeçmiş olarak kendinizi bulacaksınızdır.

Ancak sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir şeyi yaparsanız elde ettiğiniz sonuçlar daha verimli olacaktır. Kendinizi teknoloji ile iç içe görüyorsanız teknoloji ile ilgili yazmak sizin için en uygun olanıdır. Bu verilebilecek basit bir örnektir.

Peki, Bloglama sizin için uygun mu? Cevaplarınızı bekliyorum ;)

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Serdar
17 Mayıs 2020, 17:17

Güzel makale. Blog yazarlığı için gündemi takip etmek ve biraz da genel kültür sahibi olmak şart.

Yorum Yap