Bloglama Kişisel Markanız ve Kariyeriniz İçin Neden Önemlidir?

Kendinizi bir blog yazarı olarak görüyorsunuz öyle değil mi? Cevabınız evet ise bu durumda cevaplamanız gereken bir başka soru daha vardır. Neden blog yazarlığı yapıyorsunuz? Gerçekten bunu hiç detaylıca düşündünüz mü?

Belki kolay bir soru olmayabilir ancak önemli bir sorudur. Çünkü bloglama zor bir iştir. Dışarıdan gözüktüğü kadar kolay bir iş değildir. Sürekli olarak kelimelerle uğraşırsınız, düzenli olarak yeni şeyler hazırlarsınız ve bunların başkaları tarafından beğenilmesi gerekir. Günün birinde yüksek ziyaret oranlarına erişirsiniz ve o an başardığınızı zannedersiniz ancak rakamlar düşmeye başladığı zaman yaptığınız işin gerçek durumuyla yüzleşmiş olursunuz. Bir gün çok ziyaret alırken ertesi gün az ziyaret alabilirsiniz ancak siz ziyaret rakamlarını yüksek tutmak için sürekli uğraşırsınız.

bloglamanin kisisel markaniz ve kariyeriniz icin onemi

Bloglama için bir nedene sahip olmak son derece önemlidir. Eğer bloglama ile uğraşıyorsanız ve bu işten para kazanma niyetiniz varsa dikkatli olmalısınız. Sürekli araştırma yapmalısınız ve okuduğunuz her şeye inanmamalısınız. Kısa süre içerisinde zengin olmak kolay değildir. Planlama gerektirir ve bu planlamayı yapsanız bile başarılı olamayabilirsiniz. Bu konu hakkında çok daha fazla şey öğrenmek için araştırma yapabilirsiniz. Hatta bu düşünceyi haksız çıkarmak için başarı hikayeleri bile bulabilirsiniz. Ancak bir şeyi unutmamanız gerekir. Başarı hikayelerini yazan kişiler toplam blog yazarlarının yüzde kaçını oluşturmaktadır? Emin olun rakam çok fazla değildir. Eğer gerçekten hızlı bir şekilde para kazanmak istiyorsanız sabah 9 akşam 5 bir iş bularak yolunuza devam etmelisiniz.

Merak etmeyin her şey bu kadar kötü değildir. Bloglama konusunda ikna edici bir neden sahip olabilirsiniz ve bu gerçekten gerçekleştirilmesi zor bir hedefi barındırıyor olabilir. Ancak bloglama kişisel ve profesyonel gelişimin stratejisi içerisinde yer alabilecek bir parçadır. Daha önce kişisel marka diye bir şey duymuş muydunuz?

İlginizi çekebilecek diğer yazı:

Kişisel Marka Nedir?

Kişisel marka kariyeriniz için son derece önemli olan bir şeydir. İnsanlar sizinle bağlantı kurduklarında sizden beklentileri ne ise kişisel marka sizin için odur. Blog adresiniz de insanlarla bağlantı kurmanız için bir araçtır.

Genel olarak kim olduğunuz, neyi hedeflediğiniz, nelerden memnuniyet duyduğunuz ve insanlarla paylaşmak için ne gibi bir bilgi birikimine sahip olduğunuz kişisel markanızı oluşturan unsurlardır.

Kişisel markanız söz konusu olduğu zaman otantik olmanız gerekir. Daha açık belirtmek gerekirse gerçek sizi görmemiz gerekir. Farklı bir insanmış gibi anlattığınız hikayeleri veya paylaştığınız bilgileri görmemeliyiz. Kendinizi tam olarak yansıtmak ve bunu sürdürmek çok kolay değildir. Kişisel markanız görüntünüz değildir. Kendinizden bağımsız bir blog adresi oluşturmayın çünkü bununla hiçbir yere varamazsınız. Zaman içerisinde ilginiz azalır ve istenildiği gibi ziyaretçilerle etkileşim kuramazsınız. Zeki olmanız gerekir, bir konu hakkında bilgi sunuyorsanız bunu doğru bir biçimde yapmalısınız. Sırf para kazanmak için blog adresinizi onlarca reklamla donatmak size kazanç değil zarar sağlayacaktır.

Blog adresinize gelen okuyucularla etkileşim kurmalısınız. Onlara gerçek sizi göstermelisiniz. Sorular sormalısınız ve gelen yorumlara cevap vererek diyalog kurmaya çalışmalısınız.

Kişisel marka oluşturarak neler kazanabilirsiniz?

Eğer memnuniyet duyduğunuz bir alana odaklanırsanız belirli bir konu hakkında donanımlı bir kişi olmayı başarırsınız. Sizin işiniz olmasa bile bir konuda uzmanlık kazanarak kendinize bir iş kapısı açabilirsiniz ve bunu sadece memnuniyet duyduğunuz bir uğraş sayesinde yaparsınız.

Kişisel markanız güçlüyse insanlar ve fırsatlar size gelir. Bu konuda seçici davranabilirsiniz ve enerjinizi tek bir alanda kullanabilirsiniz. Kişisel markanız güçlüyse bu durumda ağınız da güçlü olacaktır. Aktif bir şekilde bir ağ içerisinde bulunmak farklı insanlarla bağlantılar kurmak ve farklı fırsatlara açık olmak demektir.

Belirli koşullar durumunda akla gelen ilk insansanız rekabet durumundan uzakta olursunuz çünkü fırsatlar durumunda akla gelen ilk isim de siz olursunuz. Güven konusunda krediniz yüksektir ve alanınızda lider olarak görülürsünüz.

Kişisel markanız iyi durumdaysa tanıtımlar için daha iyi fırsatlara sahip olursunuz. Bu nedenle kişisel marka daha iyi bir iş bulmak ve daha iyi maaşa sahip olmak için son derece önemlidir.

Kişisel markamı nasıl tanımlarım?

Kişisel markanızı tanımlamak istiyorsanız doğuştan gelen yeteneklerinizi, öğrenmiş olduğunuz kabiliyetleri, sonradan edindiğiniz bilgileri bir araya getirmeli ve bunların hepsine arzularınızı dahil ederek kişisel markanızı tanımlayabilirsiniz. Ardından ise bunları blog adresinize yansıtmanız gerekir.

Blog adresinizi kişisel markanızı tanıtmak için büyük bir fırsat olarak değerlendirin. Onu nasıl istiyorsanız ve sizin için en iyi hangisi ise o şekilde geliştirin.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap