Blog Yazarlığında Para Kazanma ve Yazı Fikirleri

Bugün farklı bir yazı yazmak istedim. Aslında farklı denemez ama biraz sorgulayıcı ve hedefimizi görmemizi sağlayacak bir yazı denilebilir. Herkes iyi bir blog yazarı olmak ister ve bunun için çok çalışır. Bu çalışma meyvelerini vermeye başlamadan önce bir sürü yeni alışkanlığa sahip oluruz veya sahip olduğumuz eski alışkanlıkları kenara bırakırız. Kısacası iyi bir yolda ilerlerken daima değişmeye ve kendimizi geliştirmeye açık oluruz.

blog uzerinden para kazanma

Bugün bundan bahsetmek istiyorum ve bahsederken “Blog Yazarlığı Gelişim Süreci” adını verdiğim bir yazı dizisini başlatıyorum. Kendinizi gerçekten geliştirmeye hazır hissediyor musunuz? Yoksa gelişmeden iyi bir blog yazarı olacağınıza inanıyor musunuz? Bu tür birkaç soru ile sizleri kendinizi tanımaya doğru yönlendirmek istiyorum. Kendinizi tanımaya başladıktan sonra doğru yolda olup olmadığınızı daha rahat anlayabileceksiniz.

Blog Üzerinden Para Kazanma

Blog adresiniz üzerinden para kazanmak temel hedefiniz olabilir. Bunda bir yanlışlık yok ama yanlışlık gerçekleştirdiğiniz uygulamalarda olabilir. Her ne kadar belirli reklam ağlarını ve tanıtım yazısı gibi farklı seçenekleri göz önünde bulundurarak hareket etseniz bile bazen reklam konusunda veya blog adresiniz üzerinden para kazanma konusunda hata yapıyor olabilirsiniz.

Blog adresiniz üzerinde yayınladığınız görüntülü reklam miktarı ne kadar? Bu miktar gerçekten kullanıcıyı rahatsız etmeyecek nitelikte mi yoksa kullanıcıyı rahatsız ettiğiniz halde orada duran cinsten mi? Bu sorulara samimi cevap verdiğiniz zaman iyi yolda olup olmadığınızı görebilirsiniz. Eğer cevabınız birinci soruya evet ise doğru yoldasınız demektir. Ancak ikinci soruya evet cevabını verdiyseniz bu hata yaptığınız anlamına gelir.

Tanıtım yazıları için de aynı şey geçerlidir. Tanıtım yazısı alırken önünüze gelen her teklifi kabul ediyor musunuz? Yoksa siz seçici davranarak kendi bulunduğunuz niş içerisinden gelen tanıtım yazısı tekliflerini mi değerlendiriyorsunuz? Birinci soruya verdiğiniz cevap evet ise doğru yolda olduğunuzu söylemek pek mümkün değildir. İkinci soruya evet cevabını veriyorsanız en ideal adımı atıyorsunuz demektir.

Yapılması Gereken: Blog üzerinden para kazanma çalışmalarınızı iyileştirmek için mutlaka reklamları az ve öz kullanmalı, sitenize gelen ziyaretçileri rahatsız edecek reklam hamlelerinden kaçınmalısınız.

Başka Fikirleri Yeniden Yazma

Blog yazarları çoğunlukla kendi akıllarına gelen fikirleri değil sektöre yönelik haberlerden veya farklı blog yazılarından aldıkları fikirleri kendi üslupları ve anlatımlarıyla yazmaya çalışırlar. Bunun içeriği çalmak veya araklamak ile farklı olduğunu öncelikle anlamanız gerekmektedir. Başka fikirlerden yararlanırken sadece fikri alırsınız ve kendi düşüncelerinizi yazmaya çalışarak yola devam edersiniz.

İyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız başka yazarların fikirlerini önemsemeli ama onlardan minimum oranda faydalanmaya çalışmalısınız. Bunu gerçekten yapıyor musunuz? Yoksa başka yazarların fikirlerini veya haberlerin içeriklerini kendinize yazı konusu olarak belirleyerek mi içerik oluşturuyorsunuz? Birinci soruya verdiğiniz cevap olumlu ise blog yazarı olarak kendinizi geliştiriyorsunuz demektir. İkinci soruya evet cevabını veriyorsanız henüz iyi bir blog yazarı olmak için hazır değilsiniz demektir.

Yapılması Gereken: Kendi kendinize fikir üretmeniz zordur. Bunu kabul etmek gerekiyor. Bir fikir ortaya çıkarmak istiyorsanız önceliğinizi bol bol bilgi kaynaklarından faydalanmaya ayırmalısınız. Bunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bir yazarın yazdığı yazı ile aynı konuyu ele almak size yeni bir yazı oluşturmanız için yeterlidir ama bu şekilde kendi fikrinizi üretmiş olmazsınız. Birkaç yazıyı okuduktan sonra hepsini toparlayıcı bir konuda ele almaya çalıştığınızda ise kendi fikrinizi üretmiş olur ve diğer yazardan farklı bir şey yapmış olursunuz.

Blog adresiniz üzerinden para kazanma konusunda açgözlü davranmamalı ve kullanıcıyı rahatsız edecek reklamlardan kaçınmalısınız. Blog adresiniz için içerik üretirken ise başka yazarlardan esinlenmenin yanlış olmadığını ama yaratıcı bir fikir olmadığını da anlamalısınız. Bu problemleri aşmak ve iyi bir blog yazarı olmak için elinize sayısız fırsat geçecektir. Bunları değerlendirerek kaliteli ve işini iyi yapan blog yazarlarından birisi olmayı başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

17 Mayıs 2020, 17:17

Blogdan para kazanmak adına daha önce hiçbir yerde görmediğim türden makalelerim var zihnimde. Yine de diğer blogcu arkadaşlarımın bu konuda neler yazdığını araştırarak kafamdakileri harmanlıyorum. Sanırım tavsiyen tam da bu yönde. Sana katılıyorum. Kaliteli bir blog için timurdemir.com.tr modellenebilir güzel bir örnektir. Başarılarının devamını dilerim

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkür ederim kardeşim.

17 Mayıs 2020, 17:17

Bu güzel makale için teşekkür ederim

Yorum Yap