Blog Yazarlarının Twitter’dan Faydalanabileceği Yöntemler

Twitter gün geçtikçe büyümeyi sürdüren bir mikro bloglama adresidir. Blog yazarı olarak amacınız sitenize trafik sağlamak ve marka bilinirliğini arttırmak ise Twitter faydalanabileceğiniz en önemli yerlerden birisidir. Bu mikro bloglama adresinde hedef kitle ile hızlı bir biçimde etkileşim kurabilir ve blog adresinizi büyütmek için onlardan destek alabilirsiniz.

blog yazarları icin twitter

1. Trafik Çekmek

Twitter üzerinden tahmin ettiğinizden çok daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken ilgi çekici olan ve hızlı bir biçimde yayılmasını sağlayacak mesajlar paylaşmaktır. Bir yarışma düzenliyorsanız bazen bunu bir kişiye iletmek bile yeterli olabilir. Yarışmanın duyurusu bir kişiden birçok kişiye dakikalar içerisinde ulaşabilir. Bununla birlikte kullanıcıların ilgisini çeken mesajların aynı şekilde yayıldığını görebilirsiniz.

Twitter’da önemli olan ilgi çekici mesaj oluşturabilmek ve bunun yayılabilmesini sağlamaktır. Bu sayede sitenize yoğun miktarda trafik alabilirsiniz.

2. Paylaştıkça Paylaşılmak

Twitter’ın garip bir doğası vardır. Burada takipçi kazanmak için başka insanların paylaştıklarını tekrar paylaşmak yeterli olabilmektedir. Burada insanlar mesajlarının paylaşıldığını gördüklerinde memnuniyet duyarlar ve bu mesaj paylaşımları sonucunda sizi takip listelerine dahil edebilirler.

Takip listenize dahil olan kişiler tıpkı sizin yaptığınız gibi belirli içerikleri kendi takipçileriyle paylaşabilirler ve sonucunda daha fazla takipçiye ve daha fazla potansiyel ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.

3. Blog Yazarlarıyla İletişim Kurmak

Twitter’da yapabileceğiniz bir başka önemli şey başka blog yazarlarıyla iletişim kurmak ve profesyonel anlamda çevrenizi genişletmektir. Blog yazarlarıyla iletişim kurup onlarla birlikte bir şeyler yapmaya çalışabilir veya onlara yazarlık teklif edebilirsiniz. Başkaları yazar arıyorsa bu başvurulara göz atabilir ve sonucunda çok daha geniş bir profesyonel çevreye sahip olabilirsiniz.

4. Profesyonel Olduğunuzu Kanıtlamak

Twitter üzerinden yapacağınız her faaliyet size kendinizi kanıtlamanız konusunda destek olacaktır. Attığınız mesajlara gelen geri bildirimlere cevap verebilir, başka yazarlara iletilen sorulara cevap vererek belirli konularda uzman olduğunuzu kanıtlayabilir veya potansiyel ziyaretçilerle diyalog seviyenizi yükseltebilirsiniz.

5. Blog Yazısı Fikirleri Almak

Bazen yeni yazı yazmak istediğiniz halde aklınıza bir fikir gelmeyebilir. Bu durumda araştırma yapmaya başlamalısınız ve kendinize yazacak yeni bir şeyler bulmaya çalışmalısınız.

Twitter bunu yapabilmeniz için ideal bir ortamdır. Genelde insanlar yaşadıkları sorunları burada etiketler veya Twitter diliyle hashtag’ler kullanarak paylaşırlar. Bunlardan faydalanıp kendinize yeni yazı fikirleri bulabilirsiniz.

6. Sorularla Etkileşimi Yükseltmek

Twitter’ı kullanma amacınız potansiyel ziyaretçilerle olan etkileşiminizi yükseltmektir. Dolayısıyla sadece içerik paylaşmak yerine onlara belirli sorular yöneltmelisiniz. Belirli konularda fikirlerini almalı ve diyalog seviyesini yükselterek etkileşimi arttırmalısınız.

Twitter’dan faydalanabileceğiniz bir diğer durum sizin gibi blog yazarlarına sorular yöneltip onlara yardımcı olmak ve yeri geldiğinde onlardan yardım alabilmektir. Soru sormaktan çekinmemeli ve etkileşimde bulunmayı ihmal etmemelisiniz.

7. Anlık Bildirimler Sunmak

Kendinizi kanıtlamış bir blog yazarı iseniz Twitter’ı kullanarak sizi takip edenlere anlık bildirimler sunabilirsiniz. Yeni bir yazı yazmaya başladığınız zaman yazı içerisinde yansıtacağınız fikirleri onlarla paylaşarak merak uyandırabilir ve anlık olarak onlardan gelecek fikirlerden faydalanabilirsiniz.

8. Paylaşım Talebinde Bulunmak

Twitter kullanıcıları bir butona basarak yazmış olduğunuz içerikleri başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyecek profillere sahiptirler. Onlar için tweet atmak bir alışkanlıktır. Bu nedenle paylaşım ricasında bulunduğunuzda bunu samimiyetle yerine getirebilirler.

Ancak bu durumu kötüye kullanmamaya çalışmalı ve her şeyi paylaşmalarını beklememelisiniz. Bu konuda biraz daha sakin bir strateji uygulamalısınız.

9. Ekstra Bilgi İstemek

Yazıya koyulduğunuz zaman bazı konularda emin olamayabilirsiniz. Ekstra bilgi ihtiyacınız vardır ve bu bilgileri hızlı bir biçimde temin etmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için hemen bir tweet atabilir ve sizi takip eden kişilerden anlık bilgiler alabilirsiniz. Hem vakit kazanırsınız hem de onlarla etkileşiminizi arttırırsınız.

10. Yeni Kaynaklar Keşfetmek

Twitter sadece bir fikir alabileceğiniz bir yer değildir. Bir adım daha ileriye giderek bilmediğiniz yeni kaynaklara, yeni sitelere veya kişilere ulaşabilirsiniz. Bu durumda yeni şeyler öğrenmek için daha fazla fırsatınız olur. Sonucunda ise sizi takip eden kişilere daha fazla bilgi sunma fırsatını elde edersiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap