Blog Yazarları İçin Göz Sağlığı

Dünyanın güzel olduğunu söyleyebiliyoruz çünkü her şeyi gözlerimizle görüyoruz. Gözlerimiz bizim için çok şey ifade eder. Duygularımızı onlarla dışarıya vurabiliriz. Sağlıklı oldukları zaman kendimizi çok daha iyi hissederiz. Ancak aynı şekilde sağlıksız oldukları zaman tüm kişiliğimiz etkilenir ve mutsuz oluruz.

blog yazarlari icin goz sagligi

Biz blog yazarları diğer bilgisayar başında çalışmak zorunda olan insanlar gibi saatlerce bilgisayar başında kalabiliyoruz. Günlük ortalama bir rakam söylemek mümkün değildir fakat blog yazarlığını ciddi anlamda bir iş olarak gören ve içerik takvimi olan blog yazarları haftalık 10-15 saat gibi bir süre bilgisayar başında durmaktadır.

Sürekli ekrana bakmak gözlerimizi yorar ve gözlerimizi yeteri kadar dinlendirmezsek çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Aşağıda göz sağlığı için vereceğim ipuçları bilgisayar başında vakit geçirmeyen insanların uygulaması gereken şeyler olduğu kadar bilgisayar başında uzun süre duran insanların daha da dikkat etmesi gereken ve uygulaması gereken ipuçlarıdır.

Gözleri Nemlendirin

Gözler aslında kendi yapıları gereği kendilerini nemlendirmeyi başarırlar. Ancak bazı durumlarda bu nemlendirme durumu aksayabilir veya hiç gerçekleşmeyebilir. Bu tip durumlarda doktor kontrolü dahilinde gözlerin dışarıdan nemlendirilmesi gerekmektedir. Gözlerde batma, yanma, görme bulanıklığı gibi belirtiler var ise kuru göz sendromu dediğimiz hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bu yüzden hiç zaman kaybetmeden bir doktor kontrolünden geçmenizde yarar var.

Sebze ve Balık Tüketin

Göz sağlığı açısından sebze ve balık tüketmek gereklidir. Gözlerin daha net görebilmesini sağlayan benekler yeteri kadar sağlıklı olunmadığında zarar görmeye başlarlar. Bu sağlıksız durumu ise gözlerinizi iyi koruyamadığınız zaman yaşarsınız. Ancak sebze ve balık tüketerek bu bozulmayı önleyebilir veya azaltabilirsiniz. Benekler zarar gördükçe etrafı bulanık ve karanlık görme olasılığınız artacaktır. Mutlaka bol miktarda sebze ve balık tüketerek bunun yaşanmasını önlemeye çalışmalısınız.

Koruyucu Gözlük Kullanın

Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız artık iyice kullanımı artan bilgisayar gözlüğü ya da oyuncu gözlüğü dediğimiz gözlüklerden kullanabilirsiniz. Bizzat kendim denemedim fakat bilenleriniz var ise League Of Legends oyununu oynayan profesyonel oyuncular sıklıkla bu bahsettiğim gözlüğü kullanıyorlar. Sadece bu oyun için olduğunu düşünmeyin diğer birçok oyunu oynayan kişilerde kullanmaktadır.

oyuncu gozlugu

Bu gözlüklerin en büyük faydası ise görüntüyü iyileştirip daha net bir görüş sağladığı olduğu söyleniyor.

Kaliteli Lens Kullanın

Bazılarınız gözlük yerine lens kullanıyor olabilirsiniz. Eğer lens kullanan insanlardan biriyseniz mutlaka kaliteli ürünler tercih etmelisiniz. Kaliteli lens kullanmamanız durumunda gözlerinize zarar verebilirsiniz. Lens kullanımında mümkün olduğunca doktor tavsiyesine uyum sağlamalısınız.

Ben gözlük kullanıcısıyım ve uzun zamandan beri lens kullanmayı düşünüyorum. Gözlüğe göre daha kullanışlı fakat koruma ve bakım aşamaları gözümde büyüdüğü için bir türlü geçiş yapamadım. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız ucuza kaçmayın ve kaliteli bir lens kullanın. Sağlık her şeyden önemlidir bunu unutmayın.

Gözlerinizi Dinlendirin

Ben genellikle yazılarımı tamamlamadan bilgisayar başından kalkmayı sevmiyorum. Çünkü yazacaklarımı tam aklımda toplarmış ve yazmaya hazır iken 5 dakika bile olsa hava almaya çıkmam yazacaklarımı unutturabiliyor. Uzun süre hiç ara vermeden bilgisayar ekranına bakıyorsanız en azından ne zaman uygunsa gözlerinizi kapatıp birkaç saniye bile olsa dinlendirmeye çalışın. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman göz sağlığınızı biraz olsun korumayı başarabilirsiniz.

Vitamin Alın

A, C, B2, E, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller göz sağlığı açısından değerlidir. Bu nedenle göz sağlığınız için doğru besinleri tüketmeye çalışmalısınız. Vitamin takviyesi ile göz sağlığınızı koruyabileceğiniz gibi vücudunuzda yer alan diğer organların da sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Elbette doktor gözetimi altında vitamin takviyesi gerçekleştirmeniz çok daha doğru olacaktır.

Son Sözler:

Gözleriniz güzelliğinizi yansıtır. Onları koruyarak aslında güzelliğinizi korumuş olursunuz. Sağlık ihmale gelmez. Sağlıklı yaşam ihmale gelmez. Basit ipuçlarından yararlanarak dahi elinizden geldiği kadar sağlığınızı korumak için bir şeyler yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

17 Mayıs 2020, 17:17

Özellikle şu son zamanlarda çok sevimli yazılar yazıyorsun Timur, ellerine sağlık. "Blog Yazarları" başlığıyla yazdığın her yazı fevkalade bilgilendirici. Hız kesmeden devam et lütfen bu alanda.

17 Mayıs 2020, 17:17

Çok teşekkür ederim Burak. Bunları duymak çok güzel.

Yorum Yap