Blog Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri

Blog adresiniz üzerinden para kazanmayı hiç hayal ettiniz mi? Yoksa sizin hedefiniz normalde zaten bloglama üzerinden para kazanmak mı? Hangi yöntemleri denediniz? Hangileri sizin için başarılı oldu?

Bu yazıda daha önce başarılı olduğu ispatlanmış bloglama üzerinden para kazanma yöntemlerine değineceğim. Buradaki yöntemlerin hepsinin işinize yarayıp yaramadığını öğrenmek için hepsini bir süre test etmeli ve hangisi sizin için çok daha iyi buna karar vermelisiniz. Ben bu sistemlerin hepsini bizzat kullanıp bir kazanç elde etmedim. Sadece blog sahibi arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler doğrultusunda ve kendim de kazanç sağladığım kazanç yöntemlerini sizlere aktaracağım.

blog üzerinden para kazanma

İnternet ortamında bazı nişler daha fazla para kazandırmaya yakındır. Bazıları için ise olağanüstü sonuçlar veren teknikler bazılarının sunucu masraflarını bile karşılamaz. Bazı teknikler trafik çekmek konusunda iyidir. Siz blog adresinize trafik çektikçe para kazanma şansınızı yükseltmiş olursunuz. Bu tekniklerin ve yöntemlerin neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

Ortaklık Programı

Başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini tanıtabilir ve bundan komisyon alabilirsiniz. Ortaklık satışları tek seferlik ödemelerden oluşabileceği gibi aylık olarak ödemelerden de oluşabilir. Bu yöntemle kazanacağınız miktarlar tamamen seçilen nişin potansiyeline ve kazanç rakamlarına bağlıdır.

Bu programların neler olduğunu merak ediyorsanız daha önce yazmış olduğum En İyi 10 Ortaklık Programı başlıklı makaleye göz atabilirsiniz.

Reklam Gösterimleri

Reklam gösterimleri birçok alt kola ayrılan bir kazanç yöntemidir. Birincisi farklı kişilerle anlaşarak aylık ücret karşılığı onların reklamlarını blog adresinizde gösterme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için ise blog adresinizin gerçekten iyi trafik alması gerekir ve arama motorunda sıralamasının iyi olmasını lazımdır. Bu niteliklere sahip olmanız durumunda diğer pazarlamacılar sizinle bir şekilde iletişim kurmaya çalışacaktır. Bu nedenle iletişim kanallarını daima açık tutmalısınız.

Tıklama Başına Ödeme Sistemleri

Tıklama başı ödeme sistemleri reklam gösterimi türünün bir örneğidir. Google AdSense bu yöntem açısından lider servis konumundadır. Sistem basit bir şekilde işler. Sitenizde reklamı yayınlarsınız ve yayınlanan reklama yapılan tıklama başına size ödeme yapılır. Bu tür reklam sistemlerinde ürünün satılmasına veya ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Gösterim Başına Ödeme Sistemleri

Gösterim başına ödeme yapan sistemler çok nadir bulunur. Bu sistemlerin işleyişleri sitenizde yayınlanan reklamın görüntülenme değerlerine bağlıdır. Burada genel olarak 1000 gösterim başına ödemeler söz konusudur. Ziyaretçiler tekil olarak ele alınır ve her 1000 gösterimde hesabınıza anlaşmada geçen miktarlar yatırılır.

Ben gösterim başına ne kadar kazanç elde edebilirim diye Wordego'yu kullandım. Fakat beni tatmin edici bir kazanç sağlayamadım. Bu yöntemden kazanç elde etmeyi düşünüyorsanız muhakkak yüksek ziyaretçi oranlarına sahip olmalısınız.

Ürün Satışları

Bu kazanç yönteminde belirlenen ürünlerin satışıyla elde edilen kazançlar söz konusudur. Alanınızda son derece bilgi biriyseniz bildiklerinizi bir kitap haline dönüştürebilir ve blog adresiniz üzerinden bunun satışını yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Önemli olan blog adresiniz ile yazdığınız kitap arasında bağlantı bulunmasıdır. Aksi taktirde satışlarınız pek iyi olmayacaktır.

Örneğin bir konu üzerine herkesin bilmediği farklı yöntemler biliyorsunuz. Bu yöntemleri E-Kitap haline getirip blogunuz üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz. Dış kaynaklı sitelere baktığımızda bu tür satışların ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz en önemli püf nokta ise satışını yaptığınız ürün her neyse gerçekten satıl alınabilir bir şey olsun. İnternetten kopyala-yapıştır ile oluşturulmuş bir E-Kitap'ı bir blog üzerinden alsanız ne hissedersiniz? Ufak bir empati yaparak bunun cevabını kendinize verebilirsiniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Belirlemiş olduğunuz niş konusunda bilginiz çok genişse bu durumda bununla ilgilenen başka kişilere danışmanlık yapıp para kazanabilirsiniz. Bu size yeni iş fırsatları getirebileceği gibi aynı zamanda daha fazla tecrübe edinmenizi sağlayacaktır.

Seminerler ve Özel Dersler

Seminerler artık internet ortamından da gerçekleştirilebilmektedir. Bunu bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Kendi ilgilendiğiniz alanda bir seminer düzenleyerek veya konferanslar tertip ederek kazanç sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sesli veya görüntülü olarak dersler hazırlayabilir, katılımcılardan belirli bir miktar giriş ücreti talep ederek para kazanabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için ilgilendiğiniz alanda yeterli bilgiye ve itibara sahip olmalısınız.

Bloglama üzerinden para kazanmak çok kolay değildir. Israr, sabır, tecrübe ve sürekli öğrenme gerektirmektedir. Öncelikle kendinize bir alan belirlemeli ve oraya yoğunlaşmaya çalışmalısınız. Bu başlangıç için en ideal tercihtir. Ardından ise bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmaya çalışmalı ve kazanma fırsatlarını düşünmelisiniz. Ancak sırf bir şeyler kazanma peşinde koşarak blog adresinize gelen mevcut okuyucuları rahatsız etmemelisiniz. Bu hedefleriniz açısından size zarar verecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

17 Mayıs 2020, 17:17

Her yeni blogçunun aklında olan soruya cevap aramış ve üretmişsiniz. Yeni başlayanlar için önemli bir kaynak.

Yorum Yap