Blog Tasarımı ve Blog Adresinin Başarısı

Bir blog adresi açacağımız zaman öncelikli olarak blog adresimizde kullanacağımız tasarımın ne olacağını düşünürüz. Bu konuda atacağımız adımlar bizim gözümüzden kaçsa bile blog adresimizin kalitesini fazlasıyla ortaya koymaktadır. Peki gerçekten biz neyi es geçiyoruz? Daha doğrusu ziyaretçilerin gördüğü ama bizim göremediğimiz kalite unsuru tam olarak nedir?

Bunun için çok fazla kafa yormanıza gerek yok. Kaçırdığımız unsur blog tasarımının farklılığıdır. Her blog adresinin kendine özgü bir düzeni, bir anlatım biçimi, bir yaklaşımı ve bunların bir araya gelmesinden oluşan kalitesi vardır. Düzen kısmı tasarım ile ilgili bir konudur. Eğer tasarımı blog adresinin kalitesini yansıtacak kadar sağlıklı yapamazsanız blog adresiniz başarıya ulaşamaz ve sonucunda siz hayal kırıklığına uğramış olursunuz.

blog tasarimi

Blog adresinizin tasarımını önemli kılan durum en az yazı diliniz kadar ortaya sunduğunuz görselliğin diğer blog adresinden farklılığıdır. Bunu daha farklı düşünmek isteyebilirsiniz. Aynı firmanın ürettiği aynı tür çikolatadan ikisinin de içeriği aynı olsa bile birinin kıvamı diğerinin kıvamından farklı olacaktır. Bir başka farklı olacak unsur nedir? Bu sorunun cevabı da apaçık ortadadır. Ambalajlar farklı olacaktır. Aynı tür çikolatadan birisi ilk defa alacak kişinin ilgisini anında çekecek olan durum ise ambalajların kişiye yani göze hitap şeklidir.

Uzun lafın kısası blog tasarımı “blog adresinizi sattıracak” olan unsurdur. Görsel unsurlar, elementler, düzen ve tutarlılıktır. Tasarımınız oldukça kötüyse rakiplerinizle yarışamayacak kadar geri düşebilir ve eşsiz bir anlatım sunsanız bile onların seviyesine çıkamayabilirsiniz. Blog tasarımını konusunda üç farklı yaklaşıma yönelebilirsiniz. Her yaklaşımın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ücretsiz Tasarımlar

Blog adresinizin altyapısı ne olursa olsun ücretsiz tasarımlarla karşılaşabilirsiniz. WordPress bu konuda çok geniş bir kütüphaneye sahiptir. Bu kütüphane size birbirinden farklı ve güzel ücretsiz tasarımlar sunabilirler. Bu tasarımların fonksiyonları az olur. Yapmak istediklerinizi çeşitlendirme konusunda sizi kısıtlarlar ve bununla birlikte herkes tarafından kullanılabilir tasarımlardan oluşabilirler.

Örnek vermek gerekirse WordPress tema kütüphanesinde en popüler olan temanın en iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu tema aynı zamanda en çok kullanılan temadır. Blog adresinizi ziyaret edecek kişilerin bu tema veya tasarımlarla daha önce karşılaşmış olma ihtimalleri blog adresinizin özgünlüğü açısından büyük bir sıkıntıdır. Ücretsiz temalar kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşma olasılığınız epey yüksektir.

Ücretli Tasarımlar

Ücretli tasarımlar ücretsiz tasarımlara göre çok daha fonksiyonlu olurlar. Bu tasarımların en büyük avantajı budur. Hazır olan temaları kullanmak sizi fazla uğraştırmaz ve ücretli olan temalar genellikle ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonları karşılayabilecek şekilde geliştirilir.

Bu tasarımların veya temaların en büyük dezavantajı ise ücretleridir. Genellikle pahalı olurlar ve her birisinin tema yönetim yapısı birbirinden farklı olduğu için kullanacağınız panel ve tema konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ücretli tasarımlar herkes tarafından kullanılmaz bu nedenle ücretsiz tasarımlar gibi karşınıza farklı yerlerde çıkma şansları çok daha düşüktür.

Blog adresinizin başarısına katkı sağlamak istiyorsanız ücretli tasarımlar veya temalar size yardımcı olabilir. Ancak bu konuda değerlendirebileceğiniz en değerli yöntem ücretli tasarımlar değildir.

Özel Tasarımlar

Ücretli tasarımlar ile özel tasarımlar arasında ne fark var diyebilirsiniz. Bu farkı anlamak için ikisini de yakından incelemeniz gerekir. Ücretli tasarımlar fonksiyonludur ama tasarımın görsel kalitesi ve düzeni konusunda temanın geliştiricisine bağlı kalırsınız. Bu bağlılık belki hedef kitleniz için pek ideal bir seçim olmayabilir. Örneğin, bir temayı çok beğenmiş olabilirsiniz ve hatta birçok ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte bir tema olabilir. Ancak kullanılan elementlerden bazıları hedef kitleniz tarafından kabul görülmeyecek cinsten olabilir. Bunları kaldırmak için uğraşırken aynı zamanda kendiniz için bir özel tasarım oluşturmaya başlamış olursunuz.

Özel tasarımlar veya temalar ücretli tasarımlardan çok daha pahalıdır. En büyük dezavantajı budur. Elinizde sağlıklı bir bütçe bulunmuyorsa bu tasarımları elde etmeniz sizin için çok zor olabilir. Özel tasarımlı bir blog adresine sahip olduğunuz zaman ise dilediğiniz her şeyi tasarıma ekletebilir, ziyaretçilerden gelen taleplere göre tasarımınızı yaptırabilir ve %100 olmasa bile %100 oranına yakın bir miktarda özgünlüğe kavuşursunuz.

Tasarım konusunun sizi çok sıkmasına izin vermemelisiniz. Yapmanız gereken tek şey farklı olmaktır ve sıradan olmaktan uzaklaşmaktır. Bu hem blog adresinizde yazacağınız yazılar için böyledir hem de kullanacağınız tasarım açısından böyledir. Farklılaşmayı, özgün olmayı ve kitlenize hitap etmeyi başardığınız sürece blog adresinizi başarıya bir adım daha yaklaştırmış olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Yavuz Selim Kısmetli
17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkürler Timur Hocam

Yorum Yap