Blog Adresinizi Tanıtmak İçin 5 Pazarlama Taktiği

Bloglama alanı çok basit gözüken ancak içine girildiğinde bu kadar basit olmadığı anlaşılan bir platformdur . Burada başlangıç aşamasında çok başarılı olacağını düşünüp sonradan tökezleyen çok fazla kişi vardır. Eğer etrafınızdaki blog yazarlarına göz atarsanız başarıya ulaşan ve yoluna devam eden çok az kişi olduğunu görebilirsiniz.

Profesyonel blog yazarları bu işe yeni başlamış genç arkadaşları teşvik etmek için bazı önemli söylemlerde bulunurlar. Paylaştıkları bilgiler ve taktikler genç arkadaşlara daima yol göstermektedir. Ben, bu genç arkadaşlardan birisi sayılırım ve profesyonel anlamda bu işi yapan kişilerin paylaştığı bazı önemli taktikleri bir araya getirmeye çalıştım. Burada yer alan taktikler 2015 yılında blog adresinizin tanıtımını başarılı bir şekilde yapmak için size destek olacaktır.

blog adresinizi tanıtmak icin taktikler

Başka Blog Yazarlarıyla Bağlantı Kurun

Profesyonel blog yazarları bu işe yeni başlayan kişilerin diğer blog yazarlarıyla iletişim kurma konusunda zayıf olduklarını düşünmektedirler. Profesyonellere göre paylaşım önemsemek anlamına gelir. Siz, başka blog yazarlarının yazılarını sosyal medyada paylaştığınız zaman onlara destek olmuş olursunuz. Bunun karşılığında benzer şekilde yazılarınızın sosyal medyada paylaşılabileceğini unutmamalısınız.

Bu neden önemlidir? Sosyal medya yazılarınızın yayılabileceği ideal ortamlardan birisidir. Çok iyi içerikler üretseniz bile bu içerikleri ön plana çıkarmadığınız sürece birilerine ulaşmasını beklememelisiniz. Bu nedenle sosyal medyayı kullanarak oluşturduğunuz içerikleri tanıtabilirsiniz.

Her şey başka yazarların yazılarını paylaşmakla sınırlı değildir. Facebook veya Twitter üzerinden onlarla bağlantı kurabilir, sürekli paylaşımlarına yorum yapabilir ve kendinizi sıkı bir takipçi olarak tanıtabilirsiniz. Bu sayede karşıdaki blog yazarlarıyla otomatik olarak bir bağ kurabilir ve birbirinizi yakından takip edecek duruma gelebilirsiniz. Sonucunda ise hedef kitleleri karşılıklı olarak değerlendirmiş olursunuz. Siz karşılık beklemeden onun yazısını kendi kitleniz ile paylaşabilirsiniz. Bir başka gün aynı davranışı karşıdaki blog yazarı gerçekleştirebilir.

Misafir Yazarlığı Yapabilirsiniz

Bugünlerde Google bu konuya pek sıcak bakmasa bile bunun sorumlusu kesinlikle bizleriz. Misafir yazarlığı konusunu sadece link elde etmek için değerlendirdiğimiz için Google artık bu yöntemin pek sağlıklı olmadığını düşünmektedir. Profesyonel blog yazarları bu nedenle misafir yazarlığına artık pek sıcak bakmazlar ancak hala faydalanabileceğiniz etkili bir yöntem durumundadır.

Misafir yazarlık yapıp popüler blog adreslerinde yazılarınızı paylaşırsanız kendinize iyi bir trafik kaynağı oluşturabilir ve bununla birlikte kitlenizi büyütebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek husus ise kendi konunuz çevresinde blog adresleri seçmenizdir. Eğer konu dışı bir tercihte bulunursanız yapacağınız misafir yazarlığın pek bir anlamı olmayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonunu Unutmayın

Profesyonel blog yazarları sosyal medyanın ön plana çıkmasıyla arama motorlarının artık önemsenmediğine dikkat etmektedirler. Bu durum marka bilinirliğini oluşturmak açısından kesinlikle böyledir ancak trafik açısından benzer şeyleri söylemek mümkün değildir.

Siteler genellikle trafiklerinin büyük bir bölümünü arama motorları üzerinden almaktadırlar. Bu nedenle sitenizi yani blog adresinizi arama motoru dostu yapmak son derece önemlidir. Yazılarınız arama motoru optimizasyonu açısından iyileştirilmiş olmalıdır. Bir yazıya başlamadan önce söz konusu konunun kelime analizini yapmalısınız. Anahtar kelimeler bu konuda size yardımcı olacaklardır ve doğru anahtar kelimeyi bulmak potansiyel olarak size daha fazla trafik kazandıracaktır. Bu sayede siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

Forumlarda Aktif Olun

Profesyonel yazarlara göre forumlarda aktif olmak blog adresinizin bilinirliğini sağlamak ve onu tanıtmak için oldukça etkilidir. Bunu açıklamak için aslında çok fazla şey söylemeye gerek yok. Ancak bir şeyin altını çizmek gerekmektedir.

Forumlar insanların fikirlerini paylaştığı veya başkalarından yardım istedikleri alanlardır. Buraları reklam ağları olarak görürseniz tanıtım stratejiniz başarısız olacaktır. Yapmanız gereken insanlara yardımcı olmaktır. Siz insanlara yardımcı oldukça blog adresinizin tanıtımı otomatik olarak gerçekleşecektir.

Size somut bir örnek vereyim. Ben WM Aracı'nda ilgi duyduğum alanlarla ilgili ve bilgilerim doğrultusunda hemen hemen herkese yardımcı olmaya çalışırım. Bu yardımlar ise insanların beni merak etmesine ve imzama yerleştirdiğim blogumu ziyaret etmelerini sağlıyor. Arkadaşlar bu bir dönüşümdür . Bu işi sadece hit almak için yaparsanız daha başlamadan kaybedersiniz. İnsanlara gerçekten yardım etmeyi öncelikli hedefiniz olarak görün ve sonrasında zaten siz ister istemez bu yardımların meyvesini toplamaya başlayacaksınız. ( Tamamen tecrübeler doğrultusunda kanıtlanmıştır bana güvenin! )

Okuyucuları Önemseyin

Arama motoru optimizasyonu siteniz için çok önemli olabilir çünkü trafik kaynağı açısından son derece değerli bir alandır. Ancak her şeyi arama motorlarından ibaret görmek doğru değildir. Arama motorları vasıtasıyla sitenize gelen ziyaretçileri blog abonelerine dönüştürerek onların sadık birer okuyucu olmasını sağlamalısınız.

Başarılı olmuş blog yazarların hangisine bakarsanız bakın abonelik konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Bu yazarların sadık okuyucuları vardır. Eğer siz başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız blog aboneliği konusuna gerekli önemi göstermelisiniz.

Bir blog yazarı olarak 2015 yılında başarıya ulaşmak istiyorsanız değerlendirebileceğiniz birçok farklı stratejiniz olacaktır. Trafik çekmek için çok daha farklı taktiklerden yararlanabilirsiniz. Okuyucuları sitenizde tutmak için çok daha farklı taktikler deneyebilirsiniz. Önemli olan tek şey neleri önemsemeniz gerektiğini iyi bir biçimde bilmenizdir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

Özkan Gedik
17 Mayıs 2020, 17:17

İçeriklerimizi oluşturduktan sonra en önemli aşama içeriklerimizi daha fazla kişiye ulaştırmak oluyor. Bu da diğer bir adıyla pazarlama. Anlattığınız taktikler hem uygulanabilirliği açısından kolay hem de etkili taktikler. Yazınız için teşekkürler.

17 Mayıs 2020, 17:17

Forum kısmına %1500 katılıyorum. Cünkü forumda ortam kurabiliyorsunuz ve böylelikle çevre yapiyorsunuz. Şuana kadar 2 tema çıkardım ve ücretsiz bir şekilde dağıttim. Böylelikle de blogunuzu tanitma imkaniz olabilir. Öneririm yani :) Ha unutmadan yazi icin tesekkurker

17 Mayıs 2020, 17:17

Ben teşekkür ederim. Hayırlı geceler.

Yorum Yap