Blog Adresinize Zarar Verebilecek Hatalar

Blog yazmaya başladığınız ilk günden itibaren ve geçen zaman içinde blog adresinize zarar verebilecek hatalar neler biliyor musunuz?

Blog Adresinize Zarar Verebilecek Hatalar Nelerdir?

Büyük hevesle açılmış blog adreslerinin sahipleri bir süre geçtikten sonra blog adreslerinin gidişatından memnun olmadıklarını dile getirirler. Bu problem, blog yazarının bilinen bazı hataları gerçekleştirmesi durumunda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Blog yazarlığı süreklilik isteyen bir iştir. Bir blog yazarı olarak oturup bekleyerek bir şeyler olmasını bekleyemezsiniz.( Armut piş ağzıma düş! )

Kaliteli bir blog yazarı olabilmek kararlılık ve yoğun çalışma gerektirir. Yeni başlayan kişileri soğutmak gibi olmasın ama bu gerçektir. Bazı şeyleri gerçekleştirmek için buna inanmalı ve bu yönde çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Önce blog adresinize güç katmalı ve ardından bu gücün sürekliliğini sağlamalısınız. İlk aylar sizler için çok önemlidir. Blogunuz her açıdan hazır olmalı ve belirli bir düzeni oturtmuş olmalısınız.

Angestellter auf Laptop eingeschlafen

Bazı blog yazarları başlangıç aşamasında çok iyi ilerlerken sonradan tembelleşmeye başlarlar. Siz de bu yanlışa düşmemek istiyorsanız aşağıda bahsedeceğim hataları gözden kaçırmamaya dikkat edin.

Blogunuzu Unutmayın! Yazılarınızı Düzene Oturtun

Bir blog yazarının yapacağı en büyük hata bir şeyler yazmayı unutmaktır. Blog adresinize düzenli olarak yeni içerikler eklemediğiniz takdirde ona hayat veremezsiniz. En başarılı blog adresleri genellikle en az bir günde bir kez yeni bir şeyler paylaşılan yerlerdir.

Mümkün olduğunca yeni yazılar yazmaya çalışmalısınız. Birlikte çalıştığınız arkadaşınız ya da yazar grubu var ise kendinize haftalık yazı planı oluşturun. Tek yazar kendiniz bile olsanız, blog adresinizde düzenli olarak kaliteli içerikler paylaşabilirsiniz.

Blog adresinizi güncel tutmak konusunda bir ya da iki gün içerik giremezseniz bu size çok fazla kayıp yaşatmayacaktır. Ancak bir haftadan fazla bir şeyler yazmamanız halinde blog adresinizin güncelliğini kaybedeceğini bilmelisiniz.

Kaliteli bir içerik oluşturmak bir gün veya iki günden fazla sürebilir. Bu nedenle sabırlı olun ve yazınız en iyi hale gelince paylaşmalısınız.

Reklam Reklam Reklam …

Blog adresinizden para kazanmak için reklam yayınlamayı tercih edebilirsiniz. Bazı blog yazarları ise bu konuda aşırıya kaçarlar ve siteyi uygun veya uygunsuz reklamlarla boğarlar. Bu yöntem kısa sürede kontrolden çıkabilmektedir.

Blog adresinizden para kazanmak istemeniz gayet doğal. Reklamlar para ediyor ve iyi reklamlar gerçekten iyi fırsatlar olabilir ancak çok fazla reklam kullanmanız halinde blog adresinize negatif yönde katkı sağlarsınız.

Birkaç reklam yayınlamak ve bunları blog içeriği ile uyumlu hale getirmek kötü bir şey değildir.

Ancak, blog adresinize gereğinden fazla yoğun miktarda reklam eklerseniz hata yapmış olursunuz. Sitenizde çok fazla reklam yer alırsa içeriğin önüne geçerler ve bu istenebilecek bir şey değildir. Reklamları kullanmak istiyorsanız sayfa başına reklam adedini üç veya daha az bir rakam ile sınırlı tutun ve bunları iyi yerlere yerleştirmeye çalışıp içeriğin ön plana çıkmasını sağlayın.

Sayfaları büyük reklamlarla doldurmayın çünkü okuyucular büyük reklamlardan hoşlanmazlar. Blog adresinizde reklamlara yer verirken akıllıca davranmaya çalışın!

Blog adresinizde yer alacak reklam sayısını azaltarak, Doğrudan reklam yayınlamak yerine ürün satışı yapabilir veya bir ortaklık programı ile anlaşabilirsiniz. Bunlar size reklamlardan daha fazla fayda sağlayacaktır.

Basit Bir Görünüm

İçeriğin kral olduğu klişesiyle mutlaka karşılaşmış olmalısınız. Bu gerçeğe inanabilirsiniz ancak bu konuda düşünmeye çalışırken sitenin kaliteli içeriklerle dolmasını sağlamak kadar tasarım ve arayüzünün de profesyonel olmasını sağlamalısınız.

Tema renginden grafiklere ve hatta metin düzenine kadar birçok şeyi göz önünde bulundurmalısınız. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, ziyaretçiye kötü bir okuma tecrübesi yaşatacaksanız ziyaretçi o yazıyı okumayacaktır.

Blog söz konusu olduğu zaman görünüm çok önemlidir. Daha profesyonel ve daha ilgi çekici bir görünüm sayesinde daha fazla ziyaretçiye ve okuyucuya sahip olursunuz ve bu kişiler sizleri ciddiye alırlar. Trafik rakamlarınızı yükseltmeye çalışıyorsanız blog düzenini ve sunumunu iyileştirmelisiniz.

Blog yazarlığı yapıyorsanız tasarım gibi unsurları tek başına çözemeyecek olabilirsiniz. Blog adresinizi mükemmel bir yer haline dönüştürmek için her şeyi öğrenme şansına sahip olamayabilirsiniz. Tasarım, grafikler, içerik, trafik, arama motoru optimizasyonu ve diğer birçok teknik konu hakkında fikir sahibi değilseniz bunları tek başınıza yapamazsınız.

Tek başıma bunların üstesinden nasıl gelirim?

Yeterli bütçeniz var ise bu konularda uzman olan kişilerle çalışabilirsiniz. Bunları kendiniz yapacaksanız, elinizde Google gibi büyük bir bilgi kütüphanesi var. Bu bilgi kütüphanesinden yararlanın ve kendi işlerinizi yapmaya ilk adımı atın.

Kaliteli Görseller Kullanmaya Özen Gösterin Ama?

Resimler bir blog adresinin ilgi çekici olmasını sağlar ve okuyucuların dikkatini çekerler. Blog yazınız için doğru resmi seçtiğiniz zaman daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Ancak tıpkı reklamlar gibi resimler de insanları uzaklaştırabilir. Bunun temel nedeni ise resimlerin blog adresinin geç açılmasına neden olmasıdır. İnsanlar sabırsızdır ve ufak bir vakit bile olsa bunu boş yere harcamak istemezler.

blog adresinize zarar verebilecek hatalar 4

Böyle bir hataya düşmemek için kaliteli görseller kullanın ama görselinizi resimlerinizi optimize ederek içeriklerinize ekleyin. Böylece yavaş site açılmalarından ve ziyaretçilerinizi kaybetmekten kurtulursunuz.

İçeriklerinizin Kalitesi

Web ortamında yer alan herkes burada kendini dile getirebileceğini, düşüncelerini ve fikirlerini paylaşabileceğini bilir.

Ancak, bir blog adresinin hayatta kalmasını istiyorsanız, bu özgürlük düşüncesini iki kez düşünmeniz gerekir. Çünkü kendinizi tanıtırken kötü bir itibara sahip olmak istemezsiniz.

Herhangi bir hareket cümlesi kullanmadığınız ve saldırgan bir tavır göstermediğiniz sürece kendinizi iyi bir şekilde tanıtabilirsiniz. Blog adresinizin başarılı olmasını istiyorsanız, içeriğin uygunsuz olmadığından emin olmalısınız.

Kullandığınız dil ve stil içeriği oluşturmada size farklılık kazandırır ve bunlar blog adresinin temasına uygun düşmezse sıkıntı yaşarsınız. Kişisel gelişimden bahsedilen bir yerde maç yorumu yapmanız pek doğru değildir.

Google Bot İçin Yazmayın!

İnternet ortamında blog yazısı yazmak ile ilgili bulabileceğiniz en eski tavsiyelerden birisi budur: Ziyaretçilerinize yönelik yazmalısınız.

Birçok blog yazarı arama motorları sonuç sayfasında en iyi yerlerde olmak ister ve sadece Google bot için yazarlar. Gerçek insanların arama motorlarını kullandığı ve yazı ile etkileşime geçecek olan kişilerin onlar olduğunu unuturlar.

Blog Adresinize Zarar Verebilecek Hatalar 2

Bir yazı hazırlama söz konusu olduğunda aklınıza gelmesi gereken ilk şey okuyucunun, kitlenin ve sadık olan takipçilerin değeridir. Birçok Google bot için yazdıysanız okuyucu ve takipçi kaybetmeniz olasıdır.

Her Zaman Bahsettiğim: Kopya İçerik

Herkes kopyalar. Bu size korkutucu geldi mi? Basit bir gerçek vardır, hiçbir fikir orijinal değildir. Hiçbir şey yeni değildir, sadece yeniden gözden geçirilmiş ve düzenlenmiştir.

İnsanlar neden araştırma yaparlar? Bir üründe görebileceğiniz yeni şeyler eski bir fikrin yeni bir düşünceyle ortaya koyulması olabilir.

Ancak kopyalama böyle bir şey değildir. Başkasının çalışmasını veya fikrini alıp kendinize ait olduğunu göstermek bu değildir. Buna intihal (Aşırma) adı verilir ve yakalanmanız halinde hapis gibi bir takım cezalarla karşılaşabilirsiniz. Daha önce bu konunun çözümüyle ilgili anlattığım makaleyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Blog adresinize verebilecek hatalar başlığı altında sizlere bazı ipuçları vermeye çalıştım. İçeriğin faydalı olduğunu düşünüyorsanız yorumunuzu eksik etmeyin.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (6)

Mehmet
17 Mayıs 2020, 17:17

Merhabalar. Bu ve bir kaç farklı yazınızı baştan sona zevkle okuduğumu belirterek sizlere faydalı bilgi paylaşımınız için teşekkür etmek isterim. Gerçekten güzel bir bloga sahipsiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum..

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkür ederim Mehmet Bey.

17 Mayıs 2020, 17:17

Merhabalar, sitenizi bloghocam 'daki yazınızdan sonra farkettim. İçerik ve görüntü herşeyi okumadan çıkma dedirtiyor. bu sebeple tebrik ederim öncelikle.bir yazınızı okurken baska bir yazınız bir diğer sekmede bekliyor.

Ben de çok yeniyim. Blog tasarım konusunu çok sonraya bıraktım çünkü önce içeriğim dolu ve kaliteli olmalı diye düşünüyorum. Kişisel blog fikri ile yola çıktığım için içerik bulmakta gerçekten çok sıkıntı çekiyorum. Bir takım fikirler buluyorum,sonra kendi kendime kim napsın, neden okusun senin bu düşünceni diyerek eliyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

17 Mayıs 2020, 17:17

Öncelikle motive edici o güzel yorumunuz için teşekkür ederim Hilal Hanım. Yeni olduğunuz için karmaşık düşüncelere sahip olabilirsiniz. Size yazma konusunda söyleceğim tek şey rahat olun ve içinizden ne geliyorsa yazın. Siz de diyorsunuz ya ''Kişisel Blog'' unuz sizi yansıtır. Sizin düşüncelerinizi, sizin fikirlerinizi, eleştirilerinizi, müzik tarzınızı gibi daha bir çok şey sayılabilir. O yüzden kim ne yapsın benim yazılarımı gibi bir düşünceye sakın kapılmayın. Uzman olduğunuz bir alan bile varsa bildiklerinizi herkesle paylaşabilirsiniz bu ile size yüzlerce yazı fırsatı sağlar. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Selahattin
17 Mayıs 2020, 17:17

Bende ilk defa Blog Hocam daki yazınız ile sizi tanıma fırsatı yakaladım. Dilin oldukça sürükleyici. Okurken sıkılmadığım nadir blog yazarları arasına girmeye adaysınız. 2010 dan beri bu işlerle ilgiliyim. Sıfırdan başladım. Öğrendiğim her hecenin hakkını vermeye çalışıyorum. Arada böyle kaliteli yazarlar gelince tadından yenmiyor.

17 Mayıs 2020, 17:17

Timur kardeşim müthiş bilgiler paylaşıyorsun sitende cidden saygıyla okuyor ve takip ediyorum seni. Özellikle uzun vadede kazanmak isteyen herkesin blogculukta içerik kalitesi ve devamlılık esaslarına dikkat etmeleri çok önemli. Yeni yazılarını da ilgiyle bekliyoruz selamlar.

Mehmet.

Yorum Yap