Blog Adresinize Organik Trafik Sağlamak

Sitenize trafik çekmenin sınırsız yöntemi vardır. Bloglara yorumlar atmak, ziyaretçi yazarlığı yapmak, sosyal medya kullanmak, ücretli trafik satın almak gibi çeşitli yöntemler vardır ve bu yöntemlerin her biri işe yaramaktadır. Ancak bu yazıda blog adresinize organik trafik çekme veya var olan organik trafiği yükseltme konusuna değinilecektir.

Size en çok faydayı sağlayan ziyaretçiler organik arama sonuçlarıyla sitenizi ziyaret edenlerdir. İnsanlar bir şey aradığı zaman sizin sitenize denk geliyorsa geçerli olan bu durum, ziyaretçilerin takipçiye dönüşmesine olanak sağlayabilir. Blog adresleri açısından ise bu tür ziyaretçiler en yararlı kullanıcılardır çünkü bu kişiler aynı zamanda tıklama başına maliyet türü reklamlar ile karşılaşırlar ve büyük olasılıkla aradıkları terime yönelik reklamlar görürler. Doğrudan reklam veren kişiler blog adresinizin bu niteliğine, organik arama trafiğine göz atarlar. Mevcut durumda birçok arama motoru olabilir ancak bunların arasından en çok kullanılan Google'dır ve bu yazıda Google'a yönelik bilgiler paylaşılmıştır.

Bir sitenin organik arama sonuçları ne kadar iyiyse bu durumda reklamlar ve ortaklık programlarından alacağı kazançlar bir o kadar yüksek olacaktır. Organik trafiğin bir diğer önemli yanı ise hemen çıkma oranını düşürebilmesi ve ziyaretçilerin sitenizi yeniden ziyaret etmelerini sağlayabilmesidir.

organik trafik

Organik trafikten farklı olarak sosyal ağlar yoğun miktarda trafik sunabilirler. Bununla birlikte resimler de fazlasıyla trafik almanıza yardımcı olabilirler. Eğer doğru yöntemler kullanıyorsanız organik trafik dışında siteniz için farklı trafik kaynakları keşfedebilirsiniz.

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Organik trafik alabilmek için birçok farklı yöntem vardır ancak SEO bunlardan en önemlisidir ve ilk göz atılması gereken yöntemdir.

SEO

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Sitenizi arama motorları için daha uygun hale getirebilir ve ona insanların görmek istediği şekilde bir görünüm verebilirsiniz. SEO çalışmalarının farklı yönleri vardır ve bu çalışmalar sayfa içi SEO, sayfa dışı SEO ve site içi SEO şeklinde alt bölümlere ayrılırlar.

Başlangıç için en iyi aşama site içi SEO kısmıdır. Sitenizin sadece dizine eklendiğinden emin olmak yeterli değildir. Aynı zamanda Google botları tarafından düzgün bir biçimde taranması gerekir. Bu konuda çok farklı ipuçları öğrenmiş olabilirsiniz, bunların içerisinde kaliteli yazılar hazırlamak gibi unsurlarda vardır. Ancak bunların hepsinin bir bütün olarak ele alınması gerekir ve arama motorları üzerinden trafik almak istediğinizde bu bir zorunluluk olur. Başlıklar, etiketler, URL adresleri, açıklamalar, ölü linkler gibi unsurlara dikkat etmeniz son derece önemlidir. SEO çalışmaları söz konusu olduğu zaman daha birçok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bir kontrol listesi oluşturabilir ve organik trafik almak için size yardım edebilecek yöntemleri gözden geçirebilirsiniz.

SEO uyumlu içerik:

İçerik pazarlama organik trafik çekmenin en iyi yöntemidir. Kilit nokta ise insanların aradığı şeyler üzerine içerikler üretmektir. Örneğin, bu yazı insanların organik trafiği anlamak ve organik trafiği yükseltmelerine yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Benzer şekilde modaya yönelik kıyafetler satan bir site trend olan ürünler hakkında bir şeyler yazmalı ve ürünleri için trafik çekmelidir.

SEO ile uyumlu içerik yazmak kolay değildir ve birkaç adımdan oluşan bir süreci vardır. Anahtar kelime araştırması, hedeflenen anahtar kelimeye yönelik içerik hazırlamak ve daha sonra içeriği tanıtarak arama motorları tarafından tanınma durumunu yükseltmek şeklinde aşamaları vardır. Organik trafik çekecek bir içerik oluşturmak istiyorsanız tüm bu durumları göz önünde bulundurmalı ve bu konularda detaylı bilgiler veren kaynakları gözden geçirmelisiniz.

Link Oluşturma

Link oluşturma SEO stratejilerinin bir parçasıdır. Arama motorları kaliteli linklere bayılırlar ve uygunsuz linklerden nefret ederler. Bu nedenle uygun ve kaliteli linkler bulmalı ve bunlardan blog adresinize linkler almalısınız. Linkler backlink veya dışarıdan gelen link şeklinde olabileceği gibi yönlendirme linkleri de olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise iyi PageRank değerine sahip ve sizinle aynı nişte yer alan sitelerden link almaktır.

Özellikle link satışı yapan yerlerden backlink almak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Google bir algoritma güncellemesiyle sizi tamamen beklenmedik durumlara doğru yöneltebilir ve sonucunda siteniz ceza alabilir. Link almanın en kolay yolu ise ziyaretçi yazarlığı veya blog yorumlama yapmaktır. Eşsiz içerik üretmek yeterli değildir aynı zamanda organik backlink alacak içerikler üretmelisiniz.

Yazı Sıklığını Düzenleyin

Birçok blog yazarı yazı sıklığını göz ardı eder ancak bu tarz siteler arama motorlarının botları tarafından pek sevilmezler. Blog yazılarınızın sıklığını belirlemek aynı zamanda organize hareket etmenizi sağlar. Yazıları belirli bir sıklıkta yazmak için niş dışına çıkmaya çalışmamalısınız. Daima belirlediğiniz niş ile ilgili yazılar yazmalı ve anahtar kelimelere dikkat etmelisiniz.

Yeniden Ziyaret Edilebilir Trafik Sağlayın

Trafik çekmek için birçok farklı yöntem vardır ancak hepsi aynı sonucu vermezler. Özellikle sitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek trafik türü önemli bir durumdur. Burada trafiğin yeniden ziyaret edilebilir olmasını sağlayacak temel etken blog adresinizin kullanışlı olmasıdır. Kaliteli yazılar yazın ve okuyuculara kullanışlı bilgiler sunun. Okuyucuların hoşuna giden türden bilgiler sunduğunuz sürece bu okuyucular sizi daima takip ederler.

Sosyal Medya Tanıtımı

Sosyal tavsiyeler bir ürünün tanıtılmasını sağlayan en önemli yöntemdir. Birisi arkadaşlarından veya aile bireylerinden bir tavsiye alıyorsa bunu önemser ve insanlar daima bu tür bir eğilim içerisinde olurlar. Google bu durumu anlar ve içeriği derecelendirme konusunda sosyal medyayı iyi bir sinyal olarak nitelendirir. Bu nedenle içeriğin paylaşılabilir olmasını sağlamalı ve blog adresinize sosyal paylaşım butonları ekleyerek içeriğin kolay bir biçimde paylaşılmasını sağlamalısınız.

Etik Olmayan Yöntemlerden Uzak Durun

Birçok blog yazarı etik olmayan yöntemler kullanarak sitesine çok sayıda link alabilir ve arama motorlarında daha iyi bir yere sahip olmaya çalışarak trafik çekmeye çalışabilir. Ancak bunun sonucu daima kara listeye eklenmek olur. Etik yöntemler üzerinden sitenize trafik çekmek zaman alıcı olabilir ancak uzun vadede daima en verimli sonuç sunan yöntemler etik yöntemlerdir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap