Blog Adresiniz İçin Topluluk Oluşturmak

Hepimiz yazılarımızın okunmasını, yazılarımızın sürekli yorum almasını ve sitemize ziyaretçi akışının sağlanmasını isteriz. Tüm bu isteklerimizin hemen gerçekleşmesi ihtimali çok düşüktür.  Blogunuz için oluşturacağınız bir topluluk size tüm bu isteklerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir aracı niteliğindedir.

 

Bir blog yazarı olarak hedefiniz blog topluluğu oluşturmak ise bu yazı size hedefiniz konusunda yardımcı olacaktır. Blog adresiniz için bir topluluk oluşturmaya başlamadan önce ziyaretçi ve topluluk arasındaki farkı öğrenmenizi tavsiye ederim. Evet, ziyaretçiler tek yönlüdürler. Ziyaretçiler belki etkileşim kurmazlar ve sizin içeriğinizi paylaşmazlar. Blog yazılarınızı okurlar ve onlara katkı sağlamazlar. Ancak topluluk bundan daha farklıdır, çift yönlüdür. Topluluk, tartışmayı ve bilgi paylaşımını destekler. Etkileşim kurmaya çalışırlar, sosyaldirler ve kaliteli içerikleri kendi ağlarında paylaşırlar.

Bu arada asıl önemli soru ise; blog adresiniz için hangisine ihtiyacınız var? Trafik akışı sağlayan ziyaretçilere mi? Yoksa yine sitenize trafik sağlayan ama sürekli etkileşim halinde olduğunuz bir blog topluluğuna mı? Hangisini istiyorsanız bir sonraki atacağınız adımları ona göre atmalısınız.

blogunuz icin topluluk olusturmak

Blog Adresiniz İçin Topluluk Oluşturmak: Nasıl Yaparım?

Bloglama dış dünyasından kendisini soyutlayan insanlar için uygun değildir. Blog için topluluk oluşturmak ne kadar zor olursa olsun bir blog adresinin başarısı onun etrafında yer alan topluluğa bağlıdır. Okuyucularınızın sizi dinlemesini sağlayın ve blog adresinizin etrafında iyi bir destekleyici topluluk oluşturmaya çalışın. Unutmayın, etkileşim kurmaya çalışan okuyucular sizin için sadık okuyuculardır ve bu okuyucularla iyi bir blog topluluğu oluşturabilirsiniz. Bunu nasıl başarabiliriz gelin inceleyelim.

Sürekli kaliteli ve yeni içerikler sunun

''Content is King'' yani '' İçerik Kraldır'' bunu sizlere zaman zaman yazılarımda hatırlatıyorum. Bunu sürekli dile getiriyorum ve bundan sonra da getireceğim.

Bir blog için topluluk oluşturmak iyi bir içerik ile başlamaktadır. Blog yazılarınızda kaliteli ve yeni içeriklere sahip oldukça ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz. Ziyaretçiler, blog adresinizde yer alan içeriklerden faydalanabileceklerini anlarlar. İçeriğin kalitesi nedir? İçeriğin konusu popüler mi? Blog adresinizi ne kadar sıklıkla güncellemeye çalışıyorsunuz? Blog adresiniz için topluluk oluşturmaya çalışırken bu sorulara cevap vermelisiniz.

Yorum Yazmaya Teşvik Edin

Ziyaretçiler ilgi çekici içeriklere yönelirler. Belgeler gibi yazılar oluşturmak yerine içerik içerisinde onlarla konuşun ve onlara sorular sorun. Kitlenizi yorumlar aracılığıyla tartışmalara dahil olmak için kibarca ikna etmeye çalışın. Ziyaretçilerden sistematik bir biçimde yorumlar almak blog adresiniz için topluluk oluşturmak adına iyi bir başlangıçtır. Gelen yorumları mutlaka cevaplayın ve cevaplama aralığını çok uzun tutmayın. Yardımınız

İlginizi çekebilir: Harekete Geçirici Mesaj (CTA): Önemi ve Kullanımı

Çekilişler Gerçekleştirin

Blog adresiniz için başarılı bir şekilde topluluk oluşturmak istiyorsanız çekilişler uygun yöntemlerden birisidir. Çekilişler sayesinde onların ilgisini çekebilirsiniz. Onlardan kolay bir takım işler yapmalarını isteyerek çekilişe katılmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede blog adresiniz için dinamik bir topluluk oluşturmuş olursunuz.

Bir takım işlerden kastım, facebook adresinizi, google + profilinizi gibi sosyal ağ hesaplarınızı beğendirebilir ve böylece yazılarınızı paylaştığınızda daha kolay haberdar olmalarını sağlarsınız.

Blog Yazarlarıyla Bağlantı Kurun

Blog adresinizin etrafında bir topluluk oluşturmak istiyorsanız kendi blog adresiniz ile ilgili diğer blog adreslerini takip etmeli ve yorumlar yapmalısınız. Bu gayretlerinizin sonuçlarını bir süre sonra almaya başlarsınız. Başka blog adreslerinde vakit geçirdikçe blog yazarlarıyla etkileşimler kurabilirsiniz ve bu sayede bir topluluk oluşturmaya başlayabilirsiniz. Diğer blog yazarlarıyla bağlantı kurabilmek için sosyal medya platformlarını veya bloglama topluluklarını kullanabilirsiniz.

E-posta Gönderin

Kitlenizin e-posta adreslerini toplayın ve düzenli olarak e-posta göndererek onlarla bağlantıda kalmaya çalışın. Abonelik vasıtasıyla sadece yeni yazıları göndermeyin, blog adresinizi geliştirmek için onlardan fikir almaya çalışın. Onlardan tavsiyeler almaya çalışın, onların istediği yazıları ve bilgileri paylaşın. Bu sayede onları önemsediğinizi düşünürler ve blog adresinizi önemli görürler. Sonuç olarak ise blog adresinizin topluluğunda yer almaktan çekinmezler.

e posta aboneligi

Blogunuzu Uygun Linklerle Destekleyin

Diğer blog adreslerinden bahsetmek ve içerikler içerisinde ilgili blog adreslerine linkler vermek topluluk oluşturmak için ideal yollardan birisidir. Sadece topluluk oluşturmakla kalmazsınız aynı zamanda arama motorları açısından blog adresinize artı puan kazandırmış olursunuz. Uygun kelimelere uygun linkler ekleyerek bunu etkili bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

Unutmayın! Yazılarınıza eşsizlik ve kişisellik kattığınız sürece okuyucularla daha yakından bağ kurabilirsiniz ve onları kolaylıkla topluluğunuzun bir parçası haline dönüştürebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap