Blog Açmaya Hazır Mısınız?

Blog yazarı olmak size kolay bir işmiş gibi gelebilir. Ancak bir süre sonra her şeyin değiştiğini ve çok fazla vakit ayırmanız gerektiğini görebilirsiniz. Bununla birlikte bazı kabiliyetlere sahip olmanız şarttır. Blog yazarı olmak herkesin yapabileceği bir iş değildir.

Burada yer alan alt başlıklarda bir blog açmaya hazır olup olmadığınızı anlamanız konusunda size yardımcı olacak bilgiler yer almaktadır.

blog acmaya hazir misiniz

Bir Blog Açmaya Hazır Mısınız?

Bir blog açmaya hazır olduğunuzu anlamak için basit birkaç soruyu kendinize sormanız gerekir. Bu sorular blog adresinize ayıracağınız vakit ve bu adreste geçireceğiniz süreyle ilgilidir.

Blog adresi açmak ve sürekli bununla ilgilenmek vakit gerektirir. Kararlılık ve hedef gerektirir. Bunların hepsine olur diyorsanız blog adresi açıp yolunuza devam edebilirsiniz. Yeri geldiğinde televizyon izlemeyi bırakıp yazmaya, kitap okumayı bırakıp yine yazmaya başlamanız gerekecektir.

Bloglama ciddi bir iştir. Kişisel bir günlük olarak blog tutmak isteyen insanların aksine buradan para kazanmak istiyorsanız hedeflerinizi belirleyerek hareket etmelisiniz. Hedeflerinizi belirlerken daima gerçekçi olmanız gerekir.

Blog açma konusunu yakınlarınız destekliyor mu?

Hayatta yalnız yaşamıyorsanız blog açarken birkaç kez düşünmeniz gerekir. Sevgiliniz veya eğer varsa eşiniz bunu destekleyecek mi? Bu soru çok önemlidir çünkü destek alamadığınız zaman bu işte başarılı olma şansınız çok düşüktür.

Blog adresiniz yeri geldiğinde sizin çok vakit ayırmanız gereken nokta olacaktır. Yeri geldiğinde başınızı kaşıyacak vakit bile bulamayabilirsiniz. Bu nedenle blog açarken mutlaka yakınınızdaki kişilerin eş, sevgili veya ailenin fikrini ve desteğini almalısınız.

Her şeyi paylaşmaya hazır mısınız?

Blog açarken belirleyeceğiniz niş oldukça önemlidir. Bu niş konusunda kendinizi düşünmeniz gerekir. Yazıları kişiselleştirirken ne tür bilgileri okuyuculara açık olarak paylaşacağınızı gözden geçirmelisiniz.

Bazı durumlarda kendiniz hakkında paylaştığınız bilgiler başınızı ağrıtacak sonuçlar doğurabilir. Bazı kişisel bilgilerin mutlaka gizli kalması gerektiğini unutmamalısınız. Blog adresinizde yazmaya başlarken neleri paylaşıp neleri paylaşamayacağınızı belirlemelisiniz.

Öğrenmeye hazır mısınız?

Bloglama alanı yeni şeyler öğrenmenizi gerektiren bir alandır. Bir blog yazarı olacaksanız gelişime ve sürekli olarak öğrenmeye açık olmalısınız. Eğer yeni şeyler öğrenecek kapasitede olduğunuzu düşünmüyorsanız bu alandan uzak durmalısınız.

Blog adresinizde yazacağınız yazıları daima araştırmalı ve gerekli bilgileri toplamalısınız. Size gelebilecek olası yorumlara cevap verebilecek kadar bilgili olmanız şarttır.

Belirli bir süre kazanmamak problem çıkaracak mı?

Blog üzerinden para kazanmak istiyorsanız bunun kısa vadede mümkün olmadığını ancak uzun vadede bir şeyler kazanabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun bir garantisi yoktur ancak çaba gösterdiğiniz sürece bunu başarabilirsiniz. Eğer belirli bir süre bir şey kazanamadan yaşamanızı sürdürme şansınız yoksa bu işe adım atmamalısınız.

Dışarıdan çoğu kişi biz blog yazarlarının iyi seviyelerde para kazandığı düşüncesindedir. Oysa ki bu işin içine girdikleri zaman para kazanmanın öyle kolay olmadığını daha iyi göreceklerdir.

Yazma beceriniz var mı?

Blog yazarlığı demek bulduğunuz yazıları olduğu gibi paylaşmak demek değildir. Blog yazarlığı elde ettiğiniz bilgileri kendi yazım tarzınız ile okuyucuya sunmaktır.

Sahip olduğunuz yazım tarzının gerçekten başkalarına hitap edebilecek kadar güçlü olması önemlidir. Yazıyı okuyan bir kişi mutlaka bir başka yazınızı daha okumak istemelidir. Başarı ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Yanlış anlaşılmalara açık mısınız?

Blog yazarı olmak herkes tarafından anlaşılır bir durum değildir. Arkadaşlarınız ile sohbet ederken blog yazarlığı yaptığınızı söylemeniz pek çok yanlış anlaşılmaları ve istemeyeceğiniz şeyleri beraberinde getirebilir. Bunlara hazır olup olmadığınızı kendinize sorun ve yola o şekilde çıkın.

Ne kadar sosyalsiniz?

Bir şeyleri yazıyor olmak her şeyi halletmez. Aksine yazdıklarınızı pazarlamayı becerebilmeli ve tanıtımları gerçekleştirmelisiniz.

Sosyal medya sitelerini kullanabilmeli ve sizin gibi olan, aynı niş alanında uğraşan blog yazarlarıyla iletişim kurmayı başarabilmelisiniz. Bir süre sonra yazdıklarınızın onlarca farklı kullanıcıya ulaştığını fark edebilirsiniz. Okuyucunun size gelmesini beklememeli, siz okuyucuya gitmelisiniz.

Kendinizi yansıtmayı başarabilecek misiniz?

Bir blog yazarı olarak sizi diğerlerinden farklı kılan yazılara kendinizi yansıtabilmeyi başarmış olmanızdır. Eğer yazılarda bir başkası varsa yani bir başka yazarın dili varsa başarı beklememelisiniz.

Mutlaka kendiniz olmalısınız. Kendinizden örnekler vermelisiniz. Bir süre sonra okuyucularla etkileşim kurmaya başlayabilir ve bu etkileşimlerde farklı birini bulmalarını emin olun hiç istemezsiniz.

Analiz yeteneğiniz var mı?

Analiz yeteneği yabancı gelebilir ancak bir blog yazarı olmak istiyorsanız yazarlık ve fotoğrafçılık dışında analizci de olmanız gerekir. Sitenizin alacağı ziyaretleri dikkatle takip edebilmelisiniz. Blog adresinizde bulunan içerik eksikliklerini mutlaka gidermelisiniz.

Bir blog yazarı olmak istiyorsanız burada belirtilen ihtiyaçlara cevap verebilecek olmalısınız. Belki çok daha farklı sorularla karşılaşabilirsiniz ancak genel olarak blog yazarı olmak isteyenlerin hazır olup olmadıklarını belirleyen sorular bunlardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (3)

17 Mayıs 2020, 17:17

Bloğumu yeni açtım. Fakat şöyle diyeyim

17 Mayıs 2020, 17:17

Blogumu açmadan önce çok düşünmüştüm acaba yapabilir miyim?

yiğit
17 Mayıs 2020, 17:17

aslında bir websitem var fakat kişisel bir blog oluşturmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla çok zor ve zaman ve hatta sabır gerektiren bir iş. Sizlere bu yüzden çok imrenerek bakıyorum.

Yorum Yap