Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin çılgınlığı tam gaz devam etmektedir. İnsanlar çeşitli mal ve mülklerini satarak kripto paralara yatırım yapmaktadır. Yatırım yapılan kripto paralar arasında en fazla önce çıkan ise Bitcoin'dir. Onu daha sonra Ethereum ve Ripple takip etmektedir.

Bitcoin'e yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle onu nereden ve nasıl alacağınızı bilmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu adım adım rehber size yardımcı olabilecektir. Bitcoin nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce bilinmesi gereken birkaç önemli bilgiye yer vermek gerekmektedir.

Kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız yatırım yapacağınız miktarın kaybettiğiniz zaman sizi üzmeyecek değerlerde olması gerekmektedir. Başkalarının tavsiyelerine dayanarak Bitcoin, Ethereum veya Ripple almaya çalışmamalısınız. Bu kripto paraların yer aldığı pazarlar önceden test edilmediği için ve çok değişken oldukları için kripto paraların değerlerinde sürekli artış ve azalma yaşanmaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin merkezi olmayan, alınan, satılan ve takası yapılabilen bir dijital para birimidir. Bitcoin kullanarak pizza, bira, araba veya diğer türlü mal ve mülkler alabilmek mümkündür.

Bitcoin merkezi para birimlerinden farklıdır çünkü eşler arası şeklinde işleyen bir teknolojiye sahiptir. Merkezi bir otorite yoktur. Merkezi otorite olmadığı için yeni paranın kontrolünü ve takibini yapacak bir sistem de yoktur. Bitcoin bu fonksiyonlara Blockchain adı verilen teknolojiyle sahip olmuştur.

Blockchain teknolojisi çok yeni bir sistem olsa bile bunu halka açık bir defter olarak düşünebilirsiniz. Tüm işlemler herkes tarafından görüntülenebilir şekilde deftere kayıt edilmektedir. Bu nedenle finansal sistemler içerisinde güven bu şekilde sağlanabilmektedir.

Kripto para terimi ise dünya üzerindeki herhangi iki insanın birbiri arasında gerçekleştirdiği işlemelerin güvenli olması için kullanılan şifreyi yöntemlerden dolayı bu ismi almıştır. Çıkışı 2009 yılına denk gelen Bitcoin çıkarılmış olan en eski kripto paradır. Ethereum ve Ripple gibi kripto paralar ondan sonra çıkmışlardır.

Bitcoin daha kolay olması için kısaca BTC, Ethereum kolay olması için ETH, Ripple ise XRP olarak anılmaktadır. Kısaltılmış olan bu terimleri gördüğünüz zaman pek şaşırmamanız gerekir. Tıpkı BTC gibi kripto para olan yüzlerce kripto paranın üç veya dört harften oluşan kısa biçimi yer almaktadır.

Bitcoin Nasıl Oluşturulur?

Bitcoin'in oluşturulma işlemi bir ağa ve ağda yapılan madencilik işlemine bağlıdır. Bu ağda yapılan Blockchain işlemlerinin onaylanması için gerekli matematiksel formülün çözülmesidir. Madencilik yapıldığında çözülen formüle karşılık çözen kişiye ödül olarak Bitcoin verilmektedir.

Bitcoin oluşturmak için çözülmesi gereken matematiksel formüllerin zorluğu günden güne değişiklik göstermektedir. Oluşturulabilecek Bitcoin miktarı en başından beri belli olduğundan sona yaklaşılan her gün çözülmesi gereken matematiksel problemler her geçen gün zorlaşmaktadır. Bir matematiksel problem çözüldüğü zaman zincirde bir blok oluşturulmaktadır. Ağ tarafından kabul edilmiş olan blokları kaldırmak veya sonradan düzenlemek mümkün değildir.

Bitocin sistemi içerisinde her saat altı blok oluşturmaya izin verilmektedir. Blokların oluşturulması her geçen gün biraz daha zorlaştığından her geçen gün oluşturulan Bitcoin miktarında azalma yaşanmaktadır. Toplam oluşturulabilecek Bitcoin miktarı 21 milyon şeklindedir. 1 Ağustos 2018 tarihine kadar ise oluşturulan Bitcoin miktarı ise 17.1 milyondur.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından en hızlı ve en güvenli olanı tercih etmek gerekmektedir. Bunun için Bitlo https://www.bitlo.com/ gibi güvenli yerlerden alışveriş yapmayı düşünmelisiniz. Bitcoin ile yeni tanışan kişiler başkalarıyla takas yapma yoluna gitmek yerine bu tür değişim noktalarını tercih etmelidirler.

Bitcoin satın alabilmek için ilk olarak bir cüzdana sahip olmalısınız. Bitcoin cüzdanı için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz:

 • Donanımsal Cüzdan - En güvenli cüzdan şekli olarak bilinmektedir. Sahip olduğunuz "Private Key" elinizde olduğunuz sürece hesabınıza erişebilir ve Bitcoin'lerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu tür cüzdanlar genellikle bir USB bellek şeklindedir. İnternet ile bağlantıları kesildiğinde erişilemez olduklarından en güvenli seçenek olarak görülmektedirler.
 • Yazılımsal Cüzdan - Doğrudan banka hesabınızı bağlayabileceğiniz dijital cüzdan olarak bilinmektedir. BTC satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz yerlerde bu cüzdanı otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Örneğin, Bitlo kullanırken bu cüzdan otomatik olarak oluşturulmaktadır. Bitcoin > BTC Yatırma kısmında BTC adresinizi bulabilirsiniz.

Bitcoin alım ve Bitcoin satış işlemlerine başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu adımları başarılı bir biçimde tamamladıktan sonra BTC alım ve BTC satış işlemlerine kolayca başlayabilirsiniz. Her adımı dikkatli bir biçimde gözden geçirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/BTC-TRY adresinden bitcoin alış ve satış işlemlerinin nasıl yapıldığını inceyebilir ve Ethereum alış satış işlemleri içinde https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/ETH-TRY adresini kullanabilirsiniz.

Adım 1 - Cüzdan Oluşturma

Bu konuda iki farklı seçeneğiniz olduğunu söylemiştim. Burada yazılımsal cüzdandan söz edilecektir. İlk yapmanız gereken Bitlo adresinde bir hesap oluşturmaktır. Burada hesap oluşturmak için isim, e-posta, adres, şifre, cep telefonu ve kimlik numarası bilgilerine ihtiyacınız olacaktır.

Adım 2 - Bitlo Hesabı Oluşturma

Bitlo aslında bir Bitcoin borsasıdır. Buradan güvenli bir biçimde BTC > TL ve TL > BTC değişimlerini yapabilirsiniz. Buna ek olarak ETH > TL, TL > ETH, XRP > TL ve TL > XRP değişimleri gerçekleştirebilirsiniz. Buradan hesap alabilmek için aşağıdaki bilgileri sunmanız gerekmektedir:

 • Ad Soyad
 • Cep Telefonu Numarası
 • Belirlediğiniz Şifre
 • Şifre Tekrarı

***Referans Numarası yazan yere benim referans numaramı  j49bpn yazabilirsiniz.

Bu bilgileri girdikten sonra kullanıcı sözleşmesini kabul etmeli ve "Hesap Oluştur" butonuna basmalısınız. Bir sonraki pencerede karşınıza cep telefonunuza gelecek olan kodu girmenizi isteyecek bir uyarı gelecektir. Burada cep telefonunuza gelen kodu belirlenen süre içerisinde girmeniz gerekmektedir.

Cep telefonunuza gelen onay kodunu girdikten sonra karşınıza hesabınız için istenilen diğer bilgiler gelecektir. Bunun için aşağıdaki bilgileri sunmanız gerekmektedir:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Doğum Tarihi
 • E-Posta Adresi
 • Açık Adres
 • İl ve İlçe Bilgisi

Bu bilgileri girdikten sonra hesabınız için gerekli olan bilgiler tamamlanmış olacaktır. Tek yapmanız gereken e-posta adresinize gelen e-posta onayı linkine tıklamak ve hesabın onaylanmasını gerçekleştirmenizdir.

Hesabınızı onayladıktan sonra hesabınız "temel üyelik seviyesi" yetkisine sahip olacaktır. Bu yetki doğrultusunda yapabilecekleriniz aşağıdaki şekildedir. Eğer daha fazlasını yapmak istiyorsanız (BTC çekme gibi) bu durumda hesabınızı "ileri üyelik seviyesi" yetkisine taşımanız gerekmektedir. Bunun için Bitlo'ya kimliğinizi taratarak göndermeniz gerekmektedir. Sadece BTC, ETH ve XRP bakiyenizi TL'ye dönüştürecek veya TL yatırım bunlardan satın alacaksanız buna gerek olmadığını bilmelisiniz.

Son olarak hesap bilgilerinizde yer alan banka hesabı bilgilerini tamamlamalısınız. Bitlo hesabınıza giriş yaptıktan sonra "Para Yatırma/Çekme" sekmesine girmelisiniz.

Sol tarafta yer alan "Türk Lirası" sekmesinde bulunan "TRY Çekme" kısmına girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada şöyle bir uyarı göreceksiniz: "Para çekebilmeniz için önce hesap eklemelisiniz."

Bu uyarının hemen üst kısmında yer alan "Yeni Bir Banka Hesabı Ekle" butonuna basarak banka hesabınızı eklemeye başlayabilirsiniz. Bu botuna bastıktan sonra karşınıza "Hesap Adı" ve "IBAN Numarası" alanları gelecektir. Buraları uygun şekilde doldurduktan sonra "Ekle" butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Adım 3 - Bitcoin Satın Alma

Bitcoin satın almak istiyorsanız Bitlo hesabınızda TRY bakiyesi olmalıdır. Bunun için hesabınıza bir miktar TRY aktarımı yapmalısınız. Bunu yapabilmek için "Para Yatırma/Çekme" sekmesine girmeli ve sol tarafta yer alan "Türk Lirası" sekmesinde bulunan "TRY Yatırma" kısmına girmelisiniz.

Bu kısımda karşınıza bir takım hesap bilgileri gelecektir. Sahip olduğunuz vadesiz banka hesabından bu hesaba para aktarımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Para aktarımı yaparken bu sayfada yer alan bilgileri eksiksiz bir biçimde girmelisiniz. Aksi durumda para aktarım işleminiz hiçbir şekilde gerçekleşmeyecektir. Ayrıca Bitlo hesabınızın ad soyad kısmında kullandığınız bilgiler ile para aktarımını gerçekleştireceğiniz hesabın ad soyad bilgileri aynı olmalıdır.

"TRY Yatırma" kısmında yer alan adımları takip ederek hesabınıza TL aktardıktan sonra BTC alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için "Kolay Alış/Satış" sekmesine girmelisiniz. Burada kaç TRY tutarında BTC almak istiyorsanız onu belirtmeli ve "Bitcoin Al" butonuna basmalısınız.

Talebiniz kontrol edilip onaylandıktan sonra Bitcoin satın alım işlemini başarılı bir biçimde tamamlamış olursunuz. ETH veya XRP satın almak istiyorsanız yine benzer adımları takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Adım 4 - Bitcoin Satışı Yapma

Bitcoin satmak yani onu TL'ye dönüştürmek istiyorsanız Bitlo hesabınızı kullanabilirsiniz. Bitlo hesabınıza giriş yaptıktan sonra "Hesap" sekmesine girmelisiniz. Burada sol tarafta yer alan "Hesap Bakiyesi" kısmına girerek hesabınızda kaç BTC, ETH, XRP veya TRY bulunduğunu görebilirsiniz.

Bitcoin satışı yapabilmek için hesabınızda BTC olması gerektiğinden buradaki hesap durumunu kontrol etmenizde faydır. Daha sonra "Kolay Alış/Satış" sekmesine girmelisiniz. Burada kaç BTC satmak istiyorsanız onu belirtmeli ve "Bitcoin Sat" butonuna basmalısınız.

Talebiniz kontrol edilip onaylandıktan sonra Bitcoin satış işlemini başarılı bir biçimde tamamlamış olursunuz. ETH veya XRP satmak istiyorsanız yine benzer adımları takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Adım 5 - Komisyon Oranlarını Kontrol Etme

Bitlo bir borsa olduğu için çeşitli alım ve satım işlemlerinde belirli komisyonlara sahiptir. Bu komisyonlar özellikle BTC fiyatına göre sürekli al sat yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Bitlo için belirlenmiş para yatırma ve para çekme durumunda alınacak komisyonlar aşağıdaki şekildedir:

 • Banka hesabınızdan TRY yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan banka hesabınıza TRY aktarmak istiyorsanız 3.54 TL tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo'da yer alan hesabınıza BTC yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir BTC hesabınıza veya cüzdanınıza BTC aktarmak istiyorsanız 0.0005 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo'da yer alan hesabınıza ETH yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir ETH hesabınıza veya cüzdanınıza ETH aktarmak istiyorsanız 0.005 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo'da yer alan hesabınıza XRP yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir XRP hesabınıza veya cüzdanınıza XRP aktarmak istiyorsanız 0.01 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap