Bir Blog Yazarı Neden Herkese Yardım Etmemelidir?

Bugün biraz farklı bir konuya değineceğim. İlk başlarda birine yardım etmenin kötü olduğunu söylüyormuşum gibi düşünebilirsiniz ama yazımın sonlarına doğru ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızdan eminim. Bir blog yazarı herkese yardım etmemelidir. Evet doğru duydunuz.

Bir Blog Yazarı Herkese Yardım Edemez

Hayır, birilerine yardım etmeye karşı değilim ve asla olmayacağım ancak bazen bazı insanlara yardım etmem. Evet, bu kesinlikle doğru. Ben herkese yardım etmem. Bazen birilerine yardım etmek istesem bile bunu yapmam. Onlara fikirler vermem ve işlerini tamamlamaları için onlara yardım etmem. Peki neden?

Bir blog yazarı olarak ana görevlerimden birisi başkalarına yardımcı olmak çünkü blog yazarlığının anlamı budur. Bazı kişilere yardım etmemem insanlar arasında ayrımcılık mıdır?

Hayır, bu insanlar arasında ayrımcılık değildir. Faydalanabileceğiniz bir kişiye yardım etmek ve karşılığında hiçbir şey elde edemeyeceğiniz birine yardım etmemek gibi bir şey değildir. Bu doğru değil, herkese yardım ederim ancak bazen bunu yapmam.

Rakiplerime yardım etmediğim de doğru değildir. Karşılık beklemeden onlara da yardım ederim ancak bazı zamanlarda yardım etmem.Bu yazıyı okurken neden herkese yardım etmediğimi merak ettiğinizden eminim ancak bundan bahsetmeden önce size bir şeyler söylemek istiyorum.

Sizden bir şey yapmanızı istiyorum. Bu nedir?

Herkese yardım etmeye çalışmayın, yardım etmek isteseniz bile yardım etmeyin.Şaka yapmıyorum. Söylemek istediğim bu. Gerçekten herkese yardım etmeye çalışmayı bir kenara bırakmalısınız.Birilerine yardım etmek kötü bir şey değildir. Hayatta öğrendiğiniz en iyi şeylerden birisi bu olabilir. Birine yardım ederken onu eğitirsiniz. Birilerine yardım etmek ve bir şeyler öğretmek iyi bir fikirdir. Bu çok iyi bir şeydir.

Ancak, karşıdakinin söylediğini anlamadığınız halde ona yardım etmeli misiniz? Birisi sizden yardım istediği zaman o konuda fikir sahibi değilseniz ona yardım etmeli misiniz?

Elbette hayır !

Umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır. Eğer hala anlamadıysanız okumaya devam edin. Bahsettiğim konunun ne olduğunu anladıysanız kesinlikle okumaya devam edin…

Söylediğim gibi, birilerine yardım etmek daima iyi bir fikirdir ve birilerine yardım ettiğiniz sürece iyi ilişkiler oluşturabilir ve güven kazanabilirsiniz.

Kazanımlar elde etmek için birilerine asla yardım etmemelisiniz. Ancak bu bir gerçektir. Birine yardım etmeniz halinde günün birinde bu kişide size yardım etmeyi düşünebilir.

Ancak, birine yardım ederken her şey çok daha kötü olursa ne olur?

Birine yardım etmek istiyorsunuz ve bir anda her şey çok daha kötü oluyor. Her şeyi karıştırıyorsunuz. Daha sonra bu konuda bir şey yapamayacağınızı dile getiriyorsunuz. Bu konuda daha fazla bilginizin olmadığını anlatıyorsunuz ve berbat bir hale dönüştürdüğünüz şeyleri düzeltmek için neler yapabileceğiniz konusunda da bir fikriniz bulunmuyor.

Yardım etmek istediğiniz kişinin ruh halini bir düşünün. Madem bilmiyordun, neden bana yardım etmeye çalıştın? Karşınızdaki kişi size bu soruyu yöneltecektir. Kendisine kızmaya başlayacak ve sizden yardım istemenin çok kötü bir şey olduğunu düşünecek. Gelecekte sizden asla yardım istemeyecek. Sizinle iyi ilişkilere sahip olsa bile asla size eskisi kadar güvenmeyecek.

Blog yazarlığı konusunda ise durum benzerdir. Bir kişi yeni bir blog adresi açar ve diğerlerine yardım ederek blog adresini başarıya ulaştırmaya çalışır. Peki, gerçekten başarabilirler mi?

Konu hakkında en ufak fikri olmayan bir blog yazarının bu konularda yazılar ve rehberler yayınladığını görebilirsiniz. Sizce doğru mu? Buna gülebilirsiniz ve buna kızabilirsiniz. Bu tür blog yazarlığı blog adresleri üzerinden tek kuruş kazanmadıkları halde başkalarına para kazanmayı öğretmeye çalışırlar. Gerçekten mi?

Yazar çıkıp, bir ayda 1000 TL kazanın gibi bir başlık oluşturarak tavsiyelerde bulunur. Şaka gibi bir başlıktır. İnsanlar bu blog yazarları konusunda fikir sahibi ise onları es geçerler ancak bunların ne olduğunu bilmeyen kişiler onları takip ederler ve söylediklerini yapmaya çalışırlar. Ancak fayda görürler mi? Hayır, asla fayda görmezler.

Yeni yeni resim yapmaya başlayan birisinden bir şaheser bekleyebilir misiniz? Tecrübesiz bir marangozun mükemmel bir biçimde tasarlanmış bir mobilya oluşturmasını bekleyebilir misiniz?İşte bu nedenle herkese yardım etmeye çalışmamalısınız, yardım etmek isteseniz bile bunu yapmamalısınız.

Peki, ne zaman birilerine yardım etmeli? Ne zaman yardım etmemeli?

Bilgili olduğumuz konularda insanlara yardım etmeliyiz veya en azından konu hakkında ufak tefek bilgilere sahipsek bunu yapmalısınız. Konu hakkında bir şey bilmiyorsak insanlara yardım etmeye çalışmamalıyız. Bunun yerine kişiyi bu alanda bilgili birine yönlendirmeliyiz. Kişi istediği bilgileri edindiği zaman size ve yardım aldığı kişiye teşekkür edecektir ve sizi her zaman hatırlayacaktır.

Artık anlatmak istediğimi biliyorsunuz ve yazının sonuna geldik.

Yazıyı birkaç madde ile şöyle özetleyebiliriz:

  • Daima ihtiyacı olan kişilere yardım edin ve karşılığında bir şey beklemeyin.
  • Bilgili olmadığınız bir konuda birilerine yardım etmeye çalışmayın.
  • Yardımcı olamıyorsanız, tavsiyelerde bulunmayın ve onlara başkalarından yardım almaları gerektiğini söyleyin.
  • Gerçekten birine yardım etmek istiyorsanız, kişiyi o alanda bilgili olan kişilere yönlendirin.
  • Blog yazarlığı konusunda tecrübeye sahip değilseniz onlara blog yazarlığını öğretmeye çalışmayın.
  • Bilmediğiniz bir konu hakkında bir şeyler yazmaya çalışmayın.
  • Yazdığınız yazıda yer alan bir şeyi açıklayamadığınız zaman başka yazılara link verin ve detaylı bilginin oradan elde edilmesini sağlayın.

Bu yazıda sizinle paylaşmak istediklerim bunlardı. Bu yazı doğrudan blog yazarlığı ile ilgili değildir, aksine herkesle ilgilidir. Umarım benimle aynı düşüncelere sahipsinizdir. Sizde Düşüncelerinizi benimle paylaşın.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap