Bencillik Yalnızlıktır

Bencillik yalnızlıktır. Hayat denen uzun macerada tek kalmanızın asıl sebebidir. Bencillik hayatınızdaki başarılara ve kazanımlara en büyük engeldir.

Hayat bize sunmuş olduğu nimetlerle doludur. Bu nimetler bazen hevesimizi kaçıracak kötü sürprizlerle dolu olur. Bazen ise bir anda bizi mutluluktan havalara uçurabilir. Hayattan beklentileriniz ne olursa size sunacağı nimetlerden alacaklarınız da o yönde olur. Bu bir kural değil ama kaidedir. Hayattan mutsuzluk istiyorsanız başkasını mutlu edecek bir sonuç sonrasında siz mutsuz olabilirsiniz. Hayattan mutluluk istiyorsanız başkası üzülürken siz gülebilirsiniz.

Benim için hayat nötrdür diyemem. Hayatın bana sundukları ne olursa olsun negatif veya pozitif ben içerisinden ihtiyacım olanları alır yoluma devam ederim. Yaşamak ve düzgün bir biçimde nefes almak için yapmam gerekenin bu olduğunu düşünürüm. Yanılıyor olabilir miyim? Evet, olabilirim.

Nitekim bugüne kadar benzer felsefe ile yaşamayı sürdürebilmeyi başardıysam bunu gelecekte de başarma şansına sahip olmalıyım. Bunun için gerekirse üzüntüyü yaşamalı, ders çıkardıktan sonra yoluma devam etmeliyim. Sevinç gözyaşları akıtacak isem bunu kıvamında bırakmalıyım. Yoksa hayat bunları benden bir çırpıda alabilir. Hiç acımadan, hiç zorlamadan, sessiz ve sakince her şeyi saniyeler içerisinde silip süpürebilir. Bunun olmasını ister miyim? Elbette hayır. Peki bunun olmaması için bugüne kadar ne yaptım? Paylaştım, yardım ettim, yol gösterdim, öğrettim ve yoluma devam ettim.

Bazı insanlar hayata veda ettikten sonra başkaları tarafından hatırlanmak isterler. Ben onlardan birisiyim. İstediğim tek şey hatırlanmak ama bunu popülerlik olarak algılamanızı istemem. Benim dilediğim basit bir istek. Bencil olmadığımın hatırlanması, ben merkezli olmadığımın bilinmesidir.

bencillik

Bencillik Hayata Kötülüktür

Bencillik ister kabul edin isterseniz etmeyin ama hastalıklı bir hissiyattır. Her zaman ben, ben ve ben demenin bir sonu yoktur. Beraberinde çok daha kötü davranış ve düşünceleri getirebilir. Bencil olduğunuz zaman kendinizi nasıl hissettiğinizi bilemem ama ben kendimi suçlu hissediyorum. Suçlu hissediyorum çünkü beraberinde yalnızlığın geleceğini biliyorum.

Başkalarıyla hepimiz iletişim kurmaya mecburuz. Bir odanın içerisinde tek başımıza hayat sürdürmek demek hayata ihanet etmektir. Ailemiz veya arkadaşlarımız en yakın iletişim çevremiz olarak ön plana çıkar. Bu çevre içerisinde kendinizi nasıl yetiştirirseniz hayata öyle devam edersiniz. Hayatın size sunacakları da bu çevrenin içerisinde olur çünkü siz sadece hayatın sunduğu bu nimetlerden faydalanmayı seçersiniz.

Ben böyle miyim? Bazen evet, bazen ise hayır. Benim bir hedefim var. Bu hedef doğrultusunda ilerlerken hayatı güvende hissettiğim alandan dışarı çıkmam gerekirse çıkarım. Zorunlu olmadıkça adımımı dışarıya atacak değilim. Hayır, ne gerek var? Beni yeni bir macera beklemiyor dışarıda. Beklentilerim zaten belli. Ben istesem bile daha fazlasını elde edemem ki?

Dışarıya doğru adım attığım zaman yeni yeşeren bir ağacın dalları gibi olurum. Yapraklar nasıl yağmur aldıkça yeşermeye başlıyorsa ben dışarıda adım attıkça yeni şeyler kazanırım. Hepsini elimde tutmaya kalkarsam yük ağırlığından mütevellit tökezlemeye başlayacağımı bilirim. Sonuç olarak kazandıklarımı başkalarıyla paylaşırım. Sadece maddi olarak değildir bu paylaşım. Aynı zamanda manevidir.

Huyum kurusun, bir şey paylaştığımda karşılık beklemem. Bunu yaparsam paylaştığım şeylerin değeri azalır. Ben sadece isterim ki paylaştığım şey her ne ise değeri bilinsin. Başka bir gayem yoktur. Paylaştığınız şeylerin değeri biliniyorsa bunu anında anlarsınız. Arkadaşlarınız bunu hızlıca belli ederler.

Kendinizi en sevdiğiniz arkadaşınızın yanına koyun. Bu arkadaşınız mutluluk veya mutsuzluk anında size gelip bir şeyler anlatmak için çabalıyorsa size sırdaş olur. Paylaştıkça aranızdaki bağ kuvvetlenir. Güç kazanır. Günün birinde siz olmadığınızda o arkadaşınız sizden kalan mirası taşımaya uğraşır. Bunu yaparken böbürlenmez. Yapmam demez. Sizi bir çırpıda silip atabilmesi pek mümkün olmaz.

Geriye dönüp bir bakın. Hayata veda etmiş yakınlarınızı aklınıza getirin. Elbet içerisinden birisini diğerlerinden farklı görürsünüz. Farklı olmasının nedeni adı, sanı, yüzü, gözü, boyu veya kilosu değildir. Onu farklı yapan sizinle paylaştıklarıdır. Bencil olmayıp hayatına sizi de ortak etmiştir ve siz bu ortaklığı çok geç olmadan anlamaya başlarsınız.

Bencil insan olmaktan bu yüzden korkarım. Bencil olduğumda yalnız olacağımı bilirim. Kimseye bir şey bırakamayacağımı, kimseyle çok sıkı bağ kuramayacağımı bilirim. Hep kaybeden olacağımı bilirim. Hayattan beklentilerimin aksine bencilliğin bana sunduklarını avuçlarımda bulacağımı bilirim.

Bencillik Yalnızlıktır

Bencillik yalnızlıktır. Dipsiz bir kuyuya yolculuktur. Ağacın en tepesinden aşağı düşerken tutunacak bir dal bulamamaktır. Karanlık bir odada tek başına dert yanmaktır.

bencillik ve yalnizlik

Bencillik neden yalnızlıktır biliyor musunuz? Çünkü bencil olduğunuz zaman her şey sizin olsun istersiniz. Her şeyi en iyi siz bilirsiniz. Her şeyi en iyi siz yaparsınız. Bencil olduğunuzda gözünüz hiçbir şeyden korkmaz ve bilmediğiniz yolculuklara çıkmak için heves atarsınız. Sonucunda o yollarda hep yalnız yürümek zorunda kalırsınız.

Hayatta başarmak istediğim çok şey var. Eminim sizin de vardır. Bunun için paylaşmayı, yardım etmeyi ve hayatın sadece bana ait olmadığını düşünmeyi sürdürmeliyim. Zamanı geldiğinde hayat bana daha fazlasını sunabilir. Belki hiçbir şey sunmaz ama hiçbir zaman tek başıma kalıp kalmayacağımı düşünmeme gerek kalmaz.

Hayatı gerçekten dolu dolu yaşamak istiyorsanız mutlaka başkalarıyla bir şeyler paylaşmaya çalışın. Bencilliği kafanızdan silin. Bencillik yalnızlık getirir diye daima düşünün. Hayatınızın değerli olması için bunu yapın. Hayatta değerli olmak için bunu yapın. Bir kişi bile sizin değerli olduğunuzu düşünse yeterlidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap