Bedelli Askerlik: Artıları Ve Eksileri

Kimine göre bir haksızlık, kimine göre bir devletin erkeklere sağladığı bir fayda, kimisine göre eşitsizlik. Kimin hangi açıdan baktığına göre değişen bir kavram olan bedelli askerlik konusu, ortaya çıktığından beri birçok kesim tarafından zıt duygular içerisinde desteklenmiştir.

Milli duygular, insanı duygular, maddi duygular yada hukuki haklar arasında gelişen bu tartışmalarda bedelli askerliğin eksiklikleri, artıları veya ne tür sonuçlara gebe olduğu ortaya konulmuştur.Bu yazı da ise; bedelli askerliğe iki farklı görüş üzerinden bakılacak ve artılarını, eksilerini okuyacaksınız.

Bedelli Askerlik

Bir erkeğin hayat mücadelesindeki en büyük engellerden birisi; askerlik hizmetini yapmasıdır. Üniversite bitimine denk gelen askerlik hizmetinde, 22 yaşlarının sonlarına doğru gelen erkekler için bir sıkıntılı sürecin başlangıcı oluyor. Askerlik; kısa dönemler için 6 ay, uzun dönemler için 12 aylık bir hayattan kopma sürecini kapsıyor. Askerlik boyunca sosyal hayattan uzak, stres altında zor şartlarda eğitim ve düzen, maddi durum, insan ilişkileri gibi çeşitli durumların etkisiyle; kişide ruhsal ve maddi olarak çöküntü yaşanabiliyor. Ama bedelli askerlik sayesinde elinize geçecek artılarda bulunuyor.

  • Sosyal hayatınızı devam ettirmek: Askerliğin en büyük sorunu; iletişimsizlik ve kısıtlamalardır. Çünkü gidilen bölgeye göre ve ilgili üst komutanlara göre yaşantınız kısıtlanıyor ve sadece belirli bir kesim ile kısıtlı muhabbet edebiliyor, dış dünyadaki sosyal aktivitelerden uzak kalıyorsunuz. Durum böyle olunca; ruhsal bir sıkıntıya düşüyorsunuz. Ancak bedelli askerlik ile bu durum ortadan kalkıyor ve sosyal yaşantınızı hiç bozmadan ve eksiklik olmadan devam ettirebiliyorsunuz. Bu şekilde kaybetmemeniz gereken iş veya yakın arkadaşlıklar, bozulmamış oluyor.
  • İş bulma sürecini hızlandırmak: Erkekler için iş bulmada ilk kriter; askerlik hizmetini tamamlamak olmaktadır. Bedelli askerlik yapan bir kişi, daha kolay iş bulabilecektir. İstediği pozisyonda ve şirkette, askerliğini tamamlamayan bir kişiye göre daha avantajlı olacak ve bu şekilde hayatta isteklerini daha hızlı ve daha önce gerçekleştirebilecektir. Ayrıca işten ayrılıp hayata tekrardan  başlayabilmesi de en güzel artısıdır.
  • Maddi açıdan daha çok kazanmak: Bir er kişinin 6 yada 12 aylık süreçte, ortalama olarak aylık devlete yükü 2000 liranın üzerinde olmaktadır. Ancak normal yaşantısında bir iş sahibi olan, devlete  vergi veren bir kişinin askerliğe gitmesi; devletin hem bu kişiden vergiyi almamasına ve hem de üstüne harcama yapmasına neden oluyor. Ancak daha önemlisi; askerlik boyunca işini kapatmaktansa, daha çok çalışarak daha iyi paralar kazanabilir ve bu şekilde maddi yaşantısını daha iyi hale getirebilir.

Askerliğin genel olarak artıları bunlarken, ikinci bir bakış açısı ile eksilerini de görmek gerekir.

Bedelli askerliğin eksik yönleri

Bedelli askerlik; açıkçası maddi durumu iyi olanların karşılayabileceği bir hizmettir. Maddi durumu kötü olanlar ise; askerlik hizmetini yapmak zorundadır ve bu toplum genelinde Mehmetçik ile Mehmet Bey ayrımının doğmasına neden olmaktadır. Ayrıca anayasada yer alan “Tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptir” ibaresine aksi yönde olan bu uygulama nedeniyle zengin fakir ayrımı ön plana çıkarılmakta ve huzur seviyesi düşmektedir.

Normal askerliğini yapmak zorunda olan kişilerin bazıları, ev geçindirmekle yükümlü kişilerdir. Askerlik boyunca para kazanamayan kişilerin geride bıraktıkları, sefalet veya zorluklar çekebilmektedir. Bu sebeple, bedelli askerliğin olmasına olumsuz gözle bakılmaktadır.

Normal şartlarda hiçbir güç, bireyin isteğinin önünde değildir. Askerlik yapma isteği ve yapmama isteği kişiye bırakılmalıdır ancak Türkiye Cumhuriyeti kurallarına göre askerlik, her erkeğin yapması gereken bir yükümlülük olmasına karşın, bu alanda eşitliği sağlamamak ise; sosyal bozukluklara sebebiyet vermektedir. Fakir ile zengin ayrımını ön plana çıkaran bu durum; milli duygulara olan bağlılığı azaltmaktadır. Türk sevgisini kaybettirmek, bedelli askerlik ile elde edilen gelirden daha önemlidir.

Bedelli ve bedelli!

Sonuç olarak ister isteyerek askerlik yapın, isterseniz istemeyerek yapın yada paralı askerlik yapın; sonuçta ödemeniz gereken bir bedel vardır. Artıları ve eksileri ile bedelli askerlik; hem iyi hem de kötü bir şeydir. Bu tamamen kişinin maddi durumuna göre belirlenmektedir.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap