Başarılı İnsanların Ortak Yönleri Nelerdir?

Başarılı insanlar hayatlarını ilham verici gerçekler, güçlendirici alışkanlıklar ve güçlü disiplinlerle yönlendirirler. Onların başarıya ulaşmaları tercih ettikleri sürekli ve sağlıklı alışkanlıkların bir sonucudur.

Bu yazı oluştururken büyük küçük demeden, başarılı insanlarla ilgili okuyabildiğim tüm makaleleri (Türkçe ve İngilizce) okumaya çalıştım. Hep birlikte onların ortak yönleri ve reddettikleri davranışların neler olduğuna göz atalım.

İnsanın davranışlarını, isteyerek kazanılan davranışlar ile istemeden kazanılan davranışlar olarak ikiye ayırabiliriz. Başarılı insanlar isteyerek kazanılmayan davranışlardan bile kaçınarak onları reddederler. Bir nevi başarılarının ardındaki yatan ilk sebep bu diyebiliriz. Normal insanlar gibi düşünmezler tam tersi hayata ve olaylara bakış açıları tamamen farklıdır.

basarili insanlar

Başarılı İnsanların Ortak Yönleri

► Başarının tanımı size göre ''PARA'' değil mi? Oysa başarılı insanlar için başarının tanımı asla para değildir. Birçok başarılı insan başarıyı mutluluk, iç huzur ve pozitif katkılar olarak tanımlar. Para bu tanımlamalar arasında yer almaz. Kendinizi ekonomik açıdan garanti altına almak belirli fırsatlar sunar. Ancak dünyadaki bütün paralar sizin olsa bile mutluluğu bulamadığınız sürece mutlu olamayacağınız için başarılı insanlar parayı başarı kriteri olarak tanımlamazlar.

► Başarılı insanlar elde edilebilir ve uzun süreli hedeflere sahip olmakla yetinmezler. Onlar aynı zamanda gün içerisinde yapacaklarını bilirler. Bu sayede hedeflerine bir adım daha yakın olacaklarının bilincindedirler. Gün içerisinde altın saat olarak adlandırılan zamanı çok iyi değerlendirirler. Uyandıktan sonraki bir saat içerisindeki zihinsel, fiziksel ve ruhsal durumunuz günün tonunu belirlemektedir.

► Mükemmel olmak bir adım geriden gelir. Başarılı insanlar mükemmellik kavramıyla başa çıkmak için çok büyük çaba gösterirler. Mükemmel olma durumundaki tehlike ise bir şeyleri sürekli düzeltmeye çalışmaktır. Bu nedenle çoğu zaman işi bitiremeden sunmak zorunda kalırsınız ve negatif bir durum oluşturmuş olursunuz. Elde edilmesi gereken başarının mükemmel bir hedef olmadığını anladığınız zaman birçok hedefi yerine getirerek elde edeceğiniz tecrübeler becerilerinizi geliştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Böylece hayatınız boyunca kendinizi geliştiren bir insan olmayı başarırsınız.

► Negatif insanlardan uzak durmak onlar için en önemli unsurlardan birisidir. Etrafta gördüğünüz her şeyde bir enerji vardır ve bu insanlar için de geçerlidir. Bu nedenle siz etrafınızda size zarar verecek sürekli bir şeylerden rahatsızlık duyan, bahaneler üreten ve yakınan insanlardan gelen negatif enerjiye maruz kalabilirsiniz. Başarılı insanlar bunu yapmazlar. Pozitif insanlarla vakit geçirirler ve kendilerine ilham verebilecek kişilerden destek alarak hedeflerini başarmaya çalışırlar.

► Başarılı insanlar negatif düşüncelerden uzak dururlar. Zorluklarla karşılaştıkları zaman hızlı bir biçimde tecrübelerinden edindikleri faydaları tanımlarlar ve kendilerini başarılı bir şekilde daha önceki engelleri aştıkları konusunda desteklerler. Bu sayede yeniden bir engeli aşabileceklerini düşünürler. Başarılı insanlar bir şeylerin kötüye gitmesi gibi bir duruma takılıp kalmazlar. Başarılı olmaları gerektiğini hatırlarlar ve hayatlarını iyileştirecek tecrübelerden ders çıkarmaya çalışırlar.

► Başarısızlığında var olduğunun farkındadırlar. Başarılı insanlar başarısızlıklarını ve hatalarını kabul ederler. Bu onlar için gelişimin bir parçasıdır. Karşılarına çıkan durumdan öğrenebileceklerini ararlar, gelişirler ve daha iyisini yapmak için çok daha iyi fırsatlara sahip olmayı başarırlar. Bir yerde tökezlemiş olsalar bile ayağa kalkıp tekrar denerler. Çünkü onlar için henüz başarısızlık söz konusu değildir ve başarma fırsatı olduğu sürece bu böyle kalacaktır. Karşılaştığınız problemlere odaklandığınız zaman davranışlarınız bir şekilde stres oluştururlar ve süreci daha fazla problem oluşması için zorlarlar. Ancak mevcut durumdan daha iyi duruma gelmek için ortaya koyacağınız davranışlar ve pozitif düşünceler size yeni çözüm fırsatları sunacaktır. Başarılı insanlar problemlere takılı kalmaktan uzaktırlar. Negatif düşünceleri bir şekilde zihinlerinden atarlar ve devam ederler çünkü çözümlere odaklandıkları zaman daha etkili olacaklarını bilirler.

► Başkalarının söylediklerini çok fazla umursamazlar. Başarılı insanlar kendi değerlerini başkalarının onlar hakkında düşüncelerine bağlamazlar çünkü kendi değerlerine, hedeflerine ve disiplinlerine sahiptirler. Başkalarının onları onaylamasına gerek yoktur. Herkes kişisel yaşantısından tecrübelerle ve bireysel düşüncelerle bir şeyleri ele alırlar. Bu nedenle başarılı insanlar başkalarının onlar hakkında yaptıkları yargılamaları anlarlar ve bunlara fazla takılmadan yollarına devam ederler.

► Başarılı insanlar çalışkandırlar ve çabalamayı severler. Bir şeyleri mutlaka yerine getirirler. Dış unsurların çalışma sürecini etkileyebileceğini bilirler ve kendi kontrolleri dışındaki unsurlarda sorumluluklarının olmadıklarını bilirler. Günlük olarak yerine getirdikleri görevlerden duydukları memnuniyet ile ileri bakarlar ve başarısızlıktan uzaklaşmalarına neden olan düşüncelerden kaçınmaya çalışırlar.

► Başarılı insanlar herkes için başarının mümkün olacağını düşünmektedir. Başarının ne olduğunu bilirler ve insanı ne derecede mutlu edeceklerinin farkındadırlar. Onlara göre yaşadığımız gezegen pozitif ve güçlü enerjilerle doludur. Eğer başka birisi başarılı olursa, başarılı insanlar bundan memnuniyet duyar ve diğerlerini tebrik ederek yollarına devam ederler. Çünkü artık o hedefe ulaşmak için ekstra motivasyon kaynağına sahiptirler. Başarılı insanlar işin önemli olduğunu bilirler ancak onun sevdikleri insanlarla geçirilen vakit kadar kıymetli olmadığının da farkındadırlar. Başarılı insanlar için başarı insanın içinden çıkmaktadır. Bu nedenle sizi mutlu eden insanlara vakit ayırmaya çalışmalısınız.

► Daima bitkin ve yorgun düşüyorsanız tüm bu koşuşturmanın bir anlamı olmaz. Başarılı insanlar nasıl rahatlayacaklarını ve eğleneceklerini iyi bilirler. Yeniden güç toplamak ve nefes almak için geçirilecek zamanın önemini bilirler. Bunu ise hayatlarında yapmaktan mutlu oldukları şeylerle yaparlar.

► Başarılı insanlar sağlıklarını ihmal etmezler. Sağlığınız iyi durumdaysa kendinizi özgür ve enerji dolu hissedebilirsiniz. Başarılı insanlar bunun farkındadırlar. Zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı olmadıkları zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmak için bir şeyler ortaya koyamayacaklarını bilerek hareket ederler.

► Başarılı insanlar açık, spesifik ve ölçülebilir hedefler seçerler. Elde etmek istediğiniz başarıyı bilmeniz durumunda kendiniz için gerekli motivasyona sahip olabilirsiniz ve hedeflerinizi yerine getirmek için gerekli planları oluşturabilirsiniz. Bu size daha az stressiz bir süreç sunar. Açık hedeflere ve hamlelere sahip olduğunuz zaman daha ne kadar ileri gitmeniz gerektiğini bilirsiniz.

► Başarılı insanlar belirgin olmayan kararlar almazlar. Başarılı insanlar bir karar aldıkları zaman gemiyi yakarak yola çıkarlar. Bir karar aldıkları zaman akıllarında hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri belirler. Bu alışkanlık sayesinde kendilerini güvende hissederler ve elde etmek istedikleri başarıya bir adım daha yakın olmayı başarırlar.

► Kurban durumunda olmalarına izin vermezler. Başkalarının aldığı kötü kararlar sonucunda etkilendikleri zaman başarılı insanlar negatif düşünceleri ve duyguları hemen analiz ederler ve kendilerini başkalarının kararlarından zarar görmemeleri konusunda korurlar. Kendilerini mutluluk adına çok iyi bir noktaya konumlandırarak, kendi düşünceleri ve kararları doğrultusunda kontrole sahip olduklarını anlayarak hareket ederler.

► Başarılı insanlar geçmişte yaşamazlar. Başarılı insanlar geçmişte yaşanan olayların geçmişte kaldığını bilirler ve şimdiki zamanın bir daha olmayacağının da farkındadırlar. Geçmişe takılı kalmak durumunda bugünü yaşayamazsınız. Geçmişte yaşanan bir olaydan etkilendiyseniz hızlı bir biçimde bugünde olduğunuzu hatırlamalısınız. Geçmişiniz sizi tanımlamaz ve sınırlamaz. Bu nedenle elde etmek istediğiniz başarılar için bugünü ve geleceği düşünmeniz gerekir.

► Başarılı insanlar değişmekten korkmazlar. Planlar, stratejiler ve taktikler değişebilir ancak umutsuz ve sinirli olmak yerine başarılı insanlar hızlı bir biçimde yollarını değiştirirler. Çünkü bir hedefe ulaşmak için birden fazla yollarının olduğunu bilirler.

► Başarılı insanlar öğrenmeye ara vermezler. Başarılı insanlar akıl hocalarına veya yaşam koçlarına sahiptirler. Kendi motivasyonlarını daima yüksek tutarlar ve kararları veya hedefleri doğrultusunda başkalarının fikirlerini dinlerler. Daima öğrenmeyi sürdürürler ve kendilerini gelişime açık tutarlar.

Sizlerinde eklemek istediği düşünceleriniz, bilgi ve deneyimleriniz var ise yorum yaparak bildirebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap