Başarılı Blog Yazarlarının Arasında Yerinizi Alın

Başarılı blog yazarlarının arasında hepimiz yer almak isteriz değil mi? Evet, onlardan birisi olmak istiyorsunuz. Bu ilk günden beri sizin de hayal ettiğiniz bir durumdur.

Her sabah uyandığınızda istatistiklere göz attığınız zaman günün birinde sıradan durumdan farklı bir şey yaşayacağınızı düşünün. Analizlerinizde trafik rakamlarınız oldukça yüksek, onlarca abonelik, onlarca dönüşüm ve sizden söz eden diğer popüler blog adresleri. Ancak gerçekte...

Bu sadece bir hayaldir. Bunu uzun zamandır istiyoruzdur ve bu konuda hayaller kurmak yaptığınız tek şeydir. Burada problem sadece hayal kurmanız ve bunun dışında hiçbir şey yapmadan bekliyor olmanızdır.

Bu tip bir durumda hayallerinizin gerçek olması oldukça zordur. Her koşulun sizden yana olmasını bekleyemezsiniz. Bununla birlikte fikirlerle dolu olmayı, bloglama yapmak için yeterli zamanı, garanti trafik rakamlarını bekleyemezsiniz.

Sizin ile başarılı gördüğünüz blog yazarları arasındaki fark onların bloglama için bahane üretmekten kaçınmalarıdır.

Bloglama alanında başarıya ulaşmanızı engelleyen bahaneler:

Belirlediğim niş zaten popüler!

Blog yazarları genel olarak bu durumu vazgeçmek için ciddi bir neden olarak görürler. Hatta buna başlamadan önce bile karar verebilirler. Seçtikleri nişin hali hazırda popüler olduğunu ve rakiplerinin onlardan çok önde olduklarını düşünürler.

Peki zaten popüler ise ne düşünmek gerekir?

Eğer insanlar bir niş ile ilgili siteleri sürekli takip ediyorlarsa bu durumda insanlar bu konu hakkında birçok şey okumak istiyorlar demektir. Daha kaliteli içerikler peşinde koşarlar ve daha fazla içeriğe ulaşmak isterler.

Bu tür insanları okuyucunuz olarak düşünerek onlar için yazmaya başlayın, onları kişisel deneyim ve düşüncelerinizle besleyin.

Özel bir niş seçeceğim

Yeni başlayanların birçoğu en iyilerin daima seçilmiş olduğunu ve yüksek otoriteye sahip blog yazarları ile yarışamayacaklarını düşünürler. Bu durumda yeni bir niş belirleyerek yola devam etmek isterler.

Özel olmaya çalışmak, kimsenin hedeflemediği hedef kitlelerini hedeflemek, rekabetten uzak durmak kolaymış gibi gözükür. Ancak aslında durum böyle değildir.

Biraz mantıklı bir biçimde düşünmeye çalışın. Etrafta kimse yoksa size kim link gönderir? Okuyucularınız sizi nasıl bulabilir?

Bu şekilde bir kitle oluşturmaya çalışmak blog adresinizin intihar etmesine sebebiyet verecektir.

Kitle yazdıklarımı beğenmeyebilir

Herkese açık bir alan adında bir şeyler yazdığınız zaman kitlenin bunu sevip sevmemesi gibi bir durum söz konusudur. Bu durum blog yazarlarını zorlayan en önemli unsurlardan birisidir.

Bloglama yeteneğinizin gelişmesini sağlayan tek yol aslında budur. İnsanlar yazdıklarınızı beğenir veya beğenmez. Hatta bazı durumlarda nefret eden kişilerle bile karşılaşabilirsiniz. Ancak sonuç olarak bunların hepsi sizi daha iyi bir blog yazarı yapacaktır. Bu nedenle bunu bir bahane olarak görmek yerine bu durumdan memnuniyet duymalı ve çalışmalarınızı güçlendirmelisiniz.

Yeni yazı fikirlerine sahip değilim

Sürekli yeni yazı fikirleri bulmak zor bir durum ve bu konuda aklınızda sürekli bir soru yer alabilir. Blog adresinizi güncel tutmak için yeni ve güncel yazı fikirlerine nasıl sahip olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Bu konuda geleceği düşünmenize gerek yoktur. Mevcut yazı fikirleriyle yola çıkın ve zaman içerisinde içerik üretme ritmini yakalayarak yeni bir şeyler üretmeye başlayacağınızı görürsünüz.

Yazı fikirleri hayatınızda yaşadığınız olaylardan, arkadaşınız ile telefonda konuşurken, yolculuk esnasında veya diğer birçok durumda aklınıza gelebilir.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum

Bir blog yazarı olarak yapacak çok işiniz var. Nereden başlayacağınız konusunda tereddüt durumunda olabilirsiniz. Yeni yazı fikirleri, sosyal medya sayfalarının düzenlenmesi veya blog tasarımının şekillendirilmesi. Bunların hepsi başlangıç noktası olabilir.

Başlangıcı olabildiğince basit bir şekilde yapın ve kendinize tek bir görev seçerek yol almaya çalışın. Kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturun ve adım adım ilerleyin.

Doğru zamanda başlayacağım

Her zaman, blog adresinizi başlattığınız andan itibaren aynı şeyi söylersiniz. Bu doğru zaman değil, şu problemi şu zamanda çözeceğim gibisinden bir davranış içerisine girersiniz.

Mevcut problemleri çözdükten sonra ise yeni problemlerle karşılaşabilirsiniz. Emin olun bu problemler son bulmayacaktır. Zaman hiçbirimiz için mükemmel değildir. Eğer mükemmel bir zamanlama yakalamak istiyorsanız sonsuza kadar beklemeniz gerekebilir.

Hedefinize doğru küçük adımlar atmaya çalıştıkça sorunları çözmeye yaklaşırsınız. Bu nedenle vazgeçme düşüncesine yakalanmadan önce başlangıcı yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir Ben Timur Demir, 1991 Muğla doğumluyum. Evliyim ve Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşıyorum. 2013 yılından bu yana blog yazarlığı ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapıyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (4)

E Aktüel Üürnler
17 Mayıs 2020, 17:17

Timur kardeşim

Sinan
17 Mayıs 2020, 17:17

Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Mahir
17 Mayıs 2020, 17:17

Motivasyon kıran düşünceler hakkındaki tespitleriniz çok başarılı olmuş, emeğinize sağlık. Bu arada sponsor reklamınıza bir target="_blank" eklerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

17 Mayıs 2020, 17:17

Teşekkür ederim Mahir Bey. Önerinizi de dikkate alacağım.

Yorum Yap